Pazarlama Hakkında Bilgi Sahibi Olmak İçin Okumanız Gereken 3 Kitap

Pazarlama,insanların kurumların ürün veya hizmetleri ile ilgili düşüncelerini artırma süreci olarak görebiliriz. Bu süreçte  sayısız analiz araştırma yapılması gerekir. Pazarlama analizdir.
Bu yazıda  pazarlama hakkında bir bilgi sahibi olmak için okunması gereken veya okuduğunuzda Pazarlama konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacak kitapları sıraladım.
1) Rakibini Yere Ser – Gary Vaynerchuk
Amerika’nın başarılı girişimcilerinden biri olan Vaynerchuk kendisi winelibrary.com adlı sitenin kurucusudur.Bu sitede online şarap satışı ve şaraplar hakkında video içerikler çekmektedir.
Gary Rakibini Yere Ser kitabında markanız için sosyal medyayı nasıl kullanmanız anlatan ve denediği sosyal medya planlamalarını sunuyor. Pazarlama sektöründe sosyal medyanın önemli olduğu ve öneminin gün geçtikçe öneminin artacağı bilinmektedir. 

Vaynerschuk sosyal medya hakkında pazarlamacılar için çok önemli olarak ön gördüğü bilgilerini bu kitapta sunmaktadır.

Facebook,Instagram,Youtube,Pinterest ve Twitter gibi sosyal medya  platformlarını ayrı ayrı  ele alan ve örneklerle küçük hap şekilde çözüm yöntemleri sunmuştur.

Sonuç olarak Vaynerschuk herkesin anlayabileceği bir dilde yazarak sosyal medyayı öğrenmek isteyen herkese hitap etmiştir.

Vurucu hamlelere dikkat…..

Hikaye olmadan satış,hazırlık
olmadan da nakavt olmaz. 

2) Görsel Çekiç – Laura Ries
Pazarlama stratejilerinde kelimeler hakimdir. Oysa görsel imgelerin gücünü unutmamak gerekmektedir. Görsel imgelerin çekiciliği ve duygusal gücü vardır.

Peki nedir bu görsel çekiç ?
Ürünün veya Hizmetin görselini veya logosunu görsel çekiç kelimelerini veya mottoyu çivi olarak düşünün. Çivileri hedef kitlenizin beynine yerleştirmenin en iyi yolu görsel çekiç kullanmaktan geçer. Pazarlamanın ana amacıda bu değil mi ?
Laura bu kitapta küresel markaların görsel çekiç örnekleri vermiş ve bunları analiz etmiştir. Kitapta en sevdiğim beni etkileyen örneklerden birisi şu ;
Katolik Kilisesi Kardinalleri kırmızı giyer çünkü
bu,inançlarını korumak için kanlarını akıtmaya  hazır olduklarının bir göstergesidir. 
(İyi bir sözel çivi ve Görsel Çekiç.)
3) Nöro Marketing – Patrick Renvoise 

Burada nöro pazarlama yani satın alma butonunu etkileyen ve beyinin 3 bölümüne ilişkin olan detaylar anlatılıyor.

Beyin üzerinde çalışılan araştırmalar sayesinde markanızın veya hizmetinizin satışını nasıl artırabilirsiniz.

Bir markayı veya hizmeti birinci sırada yapan pazar lideri olduğu düşüncesidir.Bu ürün veya hizmetin kalite savaşından çok algı savaşıdır.
Kitapta kısaca beyinin üç bölgesinden bahsedilir.Eski beyin,orta beyin,yeni beyin olmak üzere beyinin üç bölgesinden bahsetmekte. Aslında satın alma butonu eski beyinin karar verdiğini merci olduğu belirtilmektedir.Ve bu satın alma butonuna bastıracak pazarlama planlarından bahsedilmekte.

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/