Hayatınızdan En İyi Geri Dönüşü Almak İçin Kendinize Nasıl Yatırım Yapabilirsiniz?

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Bu içerik, gelecekte kendinize gerçek geri dönüşler sağlayacak yatırımları nasıl yapacağınızla ilgili.
Aynı zamanda, hayatınızda nasıl harika şeyler yapacağınızla ilgili. Bu, 4 adımdan oluşuyor ve hiç de karmaşık değil. Hiç zor bir sistem değil ama çok büyük etki yaratabilir. Birçok insan hayatında bir yön olmadan yaşıyor. Okulu bitiriyor, işe giriyor ve 60-70 yılını aynı şekilde yaşayarak harcıyor.
Yeni becerileri, ancak beceriler onlara gelirse alıyorlar. Öğrenme sürecine girerlerse öğreniyorlar ve yavaş yavaş hayatın onları dönüştürdüğü insan haline geliyorlar. Elbette, hayatı olduğu gibi yaşamak eğlencelidir. Plan her şey değildir, başarılar her şey değildir. Birçok insan için, bu yazıdaki gibi bir kılavuza uymak felaket olacaktır. Bu sistem onlar için çalışmayacak ve bunda bir sorun yok.
Bir de benim gibi insanlar var. Bir biçime, plana ihtiyacı olan insanlar. Başarısız oluyoruz. Mücadele ediyoruz. Yönümüzü kaybediyoruz. Eğer bu gemideyseniz, bu yazı sizin için.

1) 100 şeyden oluşan bir liste yapın.

Neresi olduğu fark etmez, gitmek istediğiniz yeri tanımlayın. Hayatımda yapacağım 100 şeyin bir listesi var. Bu bir ölmeden önce yapılacaklar listesi değil, yapmayı istediğim şeyler değil – gerçekten yapacağım şeyler.
Şu an, her yıl 4 tanesini bitirebilirsem, 25 yıl boyunca hayatımı bu listeye göre yaşamış olacağım. 2015 yılında bu listeyi oluşturduğumdan beri, birkaç tanesini gerçekleştirdim-nişanlandım, bisiklete bindim, her hafta iş danışmanlığı yapıyorum, inanılmaz bir kitabın giriş kısmını yazıyorum… bunlar harikaydı. Bunu sürdürürsem, gurur duyacağım bir hayat yaşamış olacağım. Güçlü, açıkça tanımlanmış bir yöne sahip bir hayat yaşamış olacağım.
Öyleyse bir liste yapın. Benimkini kopyalamak zorunda hissetmeyin – her şeyle dolu olabilir. Hiç kendi başınıza bir mobil uygulama oluşturmak istediniz mi? Bir kaykay yarışmasına katıldınız mı? Bir çiftliğiniz var mı? Büyükannenizin çikolatalı kek yapmasını öğrenin? Listeye ekleyin. Listeyi şu 3 kategoriye ayırın: Yapmak için becerilere ihtiyacım olan şeyler Hemen yapabileceğim şeyler Zamana ihtiyacım olan şeyler Şimdi bununla yaşamak zorundasınız.
Önümüzdeki 2 hafta boyunca yanınızda bulundurmalısınız. Ekleyin, kesin, analiz edin. Ondan nefret etmeye başlayın, daha çok sevmeye başlayın. Sadece yavaşça buna alışın ve gerçekten kim olduğunuzun ve ne istediğinizin bir yansıması ise onun için çalışmaya başlayın. Size yakın birisinden okumasını isteyin. Listeniz içinize sindiğinde, ikinci adıma atlayabilirsiniz. Gün boyunca beni yönlendiren ve motive eden şey bu. Sürekli okumak, onunla ilgili hiçbir şey unutamayacağım anlamına gelir.

2) Bir beceri şeması oluşturun.

Bu şekilde deneyiminizi yükseltir ve gelişimini takip edersiniz. Hayatınızda yapacağınız 100 şeyin listesini tamamlamak istiyorsanız, seviye atlamanız gerekir. Ana listenizdeki beceriler kategorisinde çalışmanız gerekir. Baştan sona gidin ve her öğeye ihtiyaç duyacağınız becerileri atayın. Gerçekçi olun, kendinizi kandırmayın. Dürüst bir şekilde tam olarak hangi becerilere sahip olmadığınızı veya şu an sahip olduğunuz ama zayıf olduğunuz becerileri yazın.
Bunlar, listenizin bu bölümünü gerçekleştirmek için öğrenmeniz gereken becerilerdir. Bu becerileri kullanın ve bir elektronik tablo oluşturun. Nasıl göründüğü önemli değil, bu yüzden tasarım için zamanınızı boşa harcamayın. Tek ihtiyacınız olan 4 sütun. Öğrenmeniz gereken beceriler için bir sütun Araştırma için bir sütun Eylem için bir sütun İlerleme için bir sütun Eylem sütununda, bu beceriyi öğrenmek için düşünebileceğiniz her adımı listeleyeceksiniz.
Ön koşulları düşünün. Bir kurs bulmak, kaydolmak, küçük projeler almak, kitap okumak – ne gerekiyorsa. Bunu araştırın. Bir araya getirmek zor olmayacaktır. Öğrenmek istediğiniz hemen hemen her şey için, adım adım rehberlik edecek yüzlerce çevrimiçi uygulama vardır. İlerleme sütununda, bu adımların her birini tamamlamaya ne kadar yakın olduğunuza dair bir tahmin yazın.
Kesinlikle dürüst olun. Kendinizle dalga geçer misiniz bilemeyeceğim ama er ya da geç – anlayacaksınız. Bu elektronik tablo şimdi bu becerileri edinmeniz için rehberiniz. Her hafta okuyun. Her hafta hangi adımda çalışacağınıza karar verin. Üzerinde çalışın. İlerlemenizi güncelleyin. Tekrar edin. Bu kadar basit.

3) Hemen harekete geçin.

Hemen listeden birkaç maddeyi işaretleyerek roketin yakıtını sonrası için depolayabilirsiniz. Şimdi ana listenizden “hemen yapabileceğiniz şeyler” kategorisindeyiz. Bunlar şu anda gerçekten yapabileceğiniz şeyler. Sizi durduracak hiçbir şey yok, ama bir nedenden dolayı onları hiç yapmadınız. Bir plan yapmalısınız. Bu bölüm için elektronik tablo yok.
Bir kağıt veya metin dosyasını ya da bir Evernote‘u alın ve gelecek ay hangisini başaracağınızı hemen yazın. Unutmayın, küçük olabilirler. Hiç çaba gerektirmeyebilirler. Listemdeki acil görevlerin arasında “Sonsuz Jest” i okumaya başlamak ve “dövme yaptırmak” yer alıyor. Son derece yönetilebilir ve oldukça uygulanabilir. Neden bazı anlık eylemlerde bulunmak isteyesiniz? Çünkü sizi motive edecek. Hemen ana listenizden bazı şeyleri işaretlemenizi sağlayacak ve bunu yapmak tüm projeyi daha az korkutucu hale getirecek. Bu iyi bir şey.
Acil görevlerinizi belirledikten sonra bazı tarihler belirleyin. Onları takviminize koyun. Gerçekleşmesini sağlayın. Bunları takviminizden işaretleyebilir ve ana listenizdeki diğer kategorilerden daha fazla öğeye yer açabilirsiniz. Zamanla, acil eylem listeniz ve takviminiz proje öngörme ve zamanlama işlemlerine dönüşecek.

4) Yapmak için zamana ihtiyacınız olan şeyler.

Yapmak istediğiniz şeylerin saniyenize, dakikalarınıza ve saatlerinize değdiğine karar verin. Benim için bu, bir roman bitirmek. Bir podcast yapmak. Yapacak yeteneklerim ve kaynaklarım olan şeyler – ama henüz tam olarak hazır değilim. Listenizde hiçbir şey başaramadıysanız ve hayatınıza geri döndüyseniz, bunlar hakkında en kötü hissettiğiniz şeylerdir. Çünkü onlar mümkündü! Avucunuzun içindeydiler! … Ve sonra bunun yerine kedi videoları izlediniz. Zaman ayırmak, artık yapılacak kolay bir şey değil. Hepimizin, zamanımızı sıkıştırmak imkansızmış gibi hissettirecek çok şeyimiz var. Ama size söz veriyorum, mümkün.
Biraz acımasız olursanız, inanılmaz bir şey yapmak için harcayabileceğiniz zamanı boşa harcayan her gün yaptığınız şeyleri bulabileceksiniz. Birkaç hafta önce sabah rutinimin duş almadan önce iPhone’umda 30-45 dakika geçirmek olduğunu fark ettim. Sadece saçma çevrimiçi şeyler okumak. Bunu kitap zamanına döndürdüm. Güne başlamadan önce, her sabah yaklaşık yarım saatimi kitaplarım üzerinde çalışarak geçiriyorum. Bu harika. Zevk bile almadığınız şeyleri yaparak zamanınızı boşa harcadığınız yerleri bulmanın en iyi yolu, bir gün boyunca ne yaptığınızla ilgili ayrıntılı notlar almaktır. Bunları not defterinize veya uygulamanıza tüm gün boyunca yazın. Neyin öne çıktığını ve zaman harcamak için daha iyi yollar bulmak için neleri değiştirebileceğinizi inceleyin.
Ayda bir kez bunu tekrarlayın. Alışkanlıklarınızın ve zamanınızı harcama şeklinizi belirleyin. Bir şeyin değişip değişmediğine ve nedenine dikkat edin. Bu sizin gelişen zaman günlüğünüz. Dikkat edin – Her gün bütün gün üretken olmanız gerektiğini söylemiyorum. Netflix’i izliyorum, çizgi roman okudum ve Fallout 4’ü diğerleri kadar oynadım. Demek istediğim, herkes zevk almadığı ama alışkanlık haline getirdiği bazı anlamsız şeyler yapıyor. Düzenli yapıyorlar. Ve eğer keserlerse, gerçekten umursadıkları bir şeyi yapmak için zamanları olur. Yani ana listeniz var, yapacağınız 100 şey var. Dört kategoriniz var. İhtiyacınız olan tüm becerileri ve bunları nasıl öğreneceğinizi düzenleyen bir e-tablonuz var.
Zamanınızı nasıl harcadığınıza dair ayrıntılı bir rehberiniz var. Ve hemen yapmak üzere olduğunuz şeylerle dolu bir takviminiz var. Burası sistemin en sevdiğim kısmına ulaştığımız yer. Hepsini günlük rutininize çevirin. Her sabah ana listenizi okuyarak başlayın. Beceri çizelgenizi okuyun ve ilerlemiş olup olmadığınızı hesaplayın. Acil görevlerinizi takviminizden işaretleyip işaretlemediğinizi değerlendirin. Zaman günlüğünüzü kontrol edin. Her sabah listemi kahvaltıda okurum. İşleri böyle hallederim. Son bir söz. Bu çerçeve benim için harika işliyor. Ben şimdi her zamankinden daha fazla dikkatliyim.
Odaklandım, ilerliyorum ve nereye gittiğimi biliyorum. Bu benim için inanılmaz derecede iyi çalışıyor. Kendime yatırım yapmak için zaman ayırmadığımda hayatımın nasıl olduğunu biliyorum. Her şeyin izini kaybetmiştim ve depresyona girdim. Bu işler böyledir. Bir şeyi başarmak istediğinizde, bunu yapmanın en iyi yolu hayal kurmayı bırakmaktır. Odaklanmak ve para ödemeniz gereken bir projeymiş gibi davranmak. İşinizin dayanağı olan bir proje. Çalışacağınız en büyük insan-kendiniz için bir proje. Bu çerçeveye açık kaynaklı bir belge gibi davranın. Değiştirin, değiştirin, istediğiniz şekilde yeniden kullanın. Kendiniz yayınlayın, tekrar yazın. Benim için farketmez, sadece başarın ve bana bildirin.
Kaynak
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/