Etkili İnsanların 12 Olumlu Kişilik Özelliği

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kişiliğiniz, söylediklerinizle değil, yaptıklarınızla tanımlanır. Son derece etkili insanlar, onları oldukları gibi tanımlayan belirli kişilik özelliklerine sahiptir.
Bazen harika bir insanla karşılaşır ve “Asla böyle olamam!” diye düşünürüz. Hepimizin DNA’larımızın bir parçası gibi görünen kişilik özellikleri olsa da, benim deneyimim kişiliğimizin düşündüğünüzden daha fazla şekillenebilir olmasıdır ki ben doğa ve kültürüme aykırı kişilik özelliklerini benimsedim.
Hollanda’da büyüdüm. Benim deneyimim, buradaki insanların genellikle gereksiz yere aykırı ve kötümser olmalarıdır. Bu yüzden hitap ettiğim kitlenin % 3’ünden azı Hollandalıdır. Zira kişisel gelişimden pek hoşlanmazlar. Ben de öyleydim.
Ama mezun olduktan sonra çok seyahat etmeye başladıktan sonra görüşlerim değişti. Kişisel gelişime maruz kaldım ve çok etkili insanların, iş ve yaşam boyunca tanıştığım birçok özelliğini benimsedim. Ama aynı zamanda ilham veren insanları da araştırdım ve okudum.
Aşağıda 12 olumlu kişilik özelliğinin bir listesini sizlere sunuyorum. Yaşamın her kesiminden etkili insanlar üzerinde çalışarak bu özellikleri ortaya çıkardım. Bu özellikleri kendimiz için benimseyerek ve buna göre hareket ederek, kendi özgün kişiliğimizi oluşturabiliriz diye düşünüyorum.
1- Yetenekli olmak: Bu özelliğin bir istisnası yoktur. Hiç yetenekli olmayan etkili, mutlu veya başarılı bir insanla tanışmadım zira 🙂 Hayatlarını ciddiyetle ele alırlar ve çalışırlar. Bir amaç doğrultusunda bir şeyler yaparlar. Ve en önemlisi, ne hakkında konuştuklarını bilirler.
2- Meraklı olmak: Etkili insanlar varsayımlardan kaçınırlar. Bu benim en büyük sorunumdu. Her şey hakkında varsayımlarda bulunurdum. İş arkadaşlarımdan biri bana bir keresinde bunu doğrudan söyledi: Çok fazla varsayım yapmayı bırak artık! Ben de öyle yaptım. Merak etmeye karar verdim. Etkili insanlar birçok soru sorar. Varsayımları bu şekilde önleyebilirsiniz.
3- İddialı olmak: İnsanlar iyi olmak gerektiğini düşünüyor. Bu yanlış. Kibar olmak güzel, ama her zaman iyi olmak için ilerlediğin yoldan çıkmak zorunda değilsin. Etkili insanlar kendilerini düşünürler. Ama başkalarını feda etmezler. Girişkenlik bununla ilgilidir.
4- Bağışlayıcı olmak: Kin tutmak, yapabileceğiniz en kötü şeydir. Pek çok insan kin yüzünden ilişkileri ve grup dinamiklerini yok eder. “Bu kişi bunu bana nasıl yapabilir!” Belki de o kişi bunun nedenini bile bilmiyor! İnsanlar aptalca şeyler yapabilir ve buna devam ederler.
5- Bağımsız olmak: Etkili insanlar başkalarından kolayca etkilenmezler. Başkalarını dinlerler. Fakat bağımsız düşünürler. Dış etkinliklerin kolayca tesirinde kalmazlar.
6- Saygılı olmak: İnsanların size veya diğer insanlara nasıl ince iğnelemeler (saygısızlıklar) yaptığını biliyor musunuz? “Çok yorgun görünüyorsun. Neler oluyor?” Bu seni kötü hissettirecek kirli sözlerden sadece biridir. Sizi iğnelemek isteyecek birçok insan vardır, bu da onları otomatik olarak sizden daha iyi hissettirir. Lakin saygılı insanlar bunu asla yapmazlar. Ayrıca bu insanlara asla katılmıyorum ve yine de saygılı olabilirsiniz. Temel olarak, etkili insanlar internet trollerinin tersidir.
7- Doğru sözlü olmak: Düzenli olarak yalan söylediğinizde (ne kadar küçük olursa olsun), sonunda kendi çevreniz tarafından yakalanırsınız. Bana batıl inançlı de, ama yalanların son durağında seni yakalayacağıma emin olabilirsin. Bu yüzden gerçeği söylemek en güzelidir. Her zaman hoş değildir, ama en azından yalan söylememelisin.
8- Kesin olmak: Olayları birkaç kelimeyle açıklamak zordur. Kesin olmak için yoğun düşünme ve çaba gerekir. Bu yüzden birçok insanın sonsuz döngüde konuştuğunu görebilirsiniz. Aslında ne söyleyeceklerini bilmiyorlardır, bu yüzden bir av tüfeği yaklaşımı sergilerler. Kelimeleri püskürttüler ve bir kaçının hedefi vurmasını umarlar. Kesin olmak için, nişancı gibi olmanız gerekir. Her cümle ve eylem bir amaca hizmet eder.
9- Adil olmak: Adaletin imkansız bir kavram olduğunu söyleyen insanlar genellikle adil insanlar değildir. Evrensel adalet ilkeleri vardır. Özetle, insanlara karşı dürüst olun ve rol yapmayın. İnsanlara karşı davranış biçiminizde tutarlı olun. Yapabileceğimiz en adil şey budur. Ve evet, bu pratikte imkansız görünüyor çünkü bu bazen doğamıza aykırı bir şey. Ancak etkili insanlar doğaya karşı birçok şey yaparlar. Başkalarının yapmadığı şeyleri.
10- Esnek olmak: Hayat karmaşıktır ve değişimlerle doludur. Hayatta kalmak ve gelişmek için her zaman adapte olmak gerekir. Bu yüzden etkili insanlar son derece esnek ve akıcıdır. Onlara eskilerinden daha iyi çalışan yeni bir fikir verirseniz, yenisiyle birlikte yollarına devam edebilirler. Nefislerini ya da zeki görünümlerini umursamazlar. Neyin işe yaradığıdır önemsedikleri.
11- Kendinin farkında olmak: Neler yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı bilmek hayatınızı daha kolay hale getirecektir. Genellikle, kim olduğumuzun farkında değilizdir. Ancak etkili olabilmek için kim olduğunuzu ve nelerden yapabildiğinizi bilmelisiniz. Zayıflıklarınız varsa veya hatalar yaparsanız, öz-farkındalık bu konuda dürüst olmanıza yardımcı olacaktır. Burada kusurlu olmanızla ilgili yanlış bir durum yok aslında, zira kusurlu değilseniz, muhtemelen bir robotsunuzdur.
12- İyimser olmak: Etkili insanlara bir problem verin ve onlar bir çözüm düşüneceklerdir. Onlara karamsarlık sunan bir şey verin, muhtemel minnettar olacağınız bir şeyler sunacaklardır sizlere. Aksine, karamsar olmak dünyadaki en kolay şeydir. Herkes şikayet edebilir ve “bunu yapamayız” diyebilir. Ancak “bunu gerçekleştirmenin bir yolunu bulmalıyım” demek güç olan şeydir.
Kişiliğiniz bir taş değildir. Bazı doğal eğilimleriniz olabilir. Ancak doğru bir zihniyetle, yukarıdaki kişilik özelliklerinden herhangi birini ve bir kaçını benimseyebilir ve hayatınıza entegre edebilirsiniz. Hangisini benimsemek istediğiniz, doğanıza bağlıdır. Ancak olumlu özelliklere yanlış yoldan giderek de sahip olamazsınız.
Belirli bir kişi olmanın bir seçim olduğunu unutmayın. Kendinizi değiştirmek sadece zaman meselesidir. Çünkü kişiliğinizi belirledikten ve ona göre hareket ettikten sonra artık belirli bir konumda ve doğru yoldasınız demektir.

Yazar: Darius Foroux

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/