Hamilelik süresince egzersiz yapmak

Kiduga

Kiduga

Çocuklarınız çok sevecek!

Hamilelik süresince egzersiz yapmak

Tebrikler, resmi olarak hamileliğinizin son halindesiniz! Sonunda bebeğinizle buluşma anı neredeyse burada. Muhtemelen küçük çocuğunuzun gelmeden önce yapacak milyonlarca işi vardır, ancak yoğun programınızda egzersiz yapmak için zaman ayırmayı unutmayın.

Göbeğinizin büyümeye devam etmesi nedeniyle hareket etmeyi ve egzersiz yapmaktan vazgeçmiş hissedebilirsiniz. Geç gebelik semptomlarının biraz yavaşlamanızı gerektirdiği yaygındır. Bu süre, sabit kilo alımı, nefes darlığı, yorgunluk ve uyku problemi ile bilinir. Suyun en sık görülen rahatsızlıklardan bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabileceği için, yüzme ya da su aerobiklerinin üçüncü trimesterde özellikle yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Bu süre boyunca emeğe hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı egzersizler vardır. Fiziksel egzersiz için, güçlü pelvik taban egzersizleri doğum sırasında başınızın pozisyonunu ayarlamanıza yardımcı olur ve geç gebelik, doğum sonu hemoroidler veya idrar yolu enfeksiyonları (İYE’ler) riskinizi en aza indirebilir. Zihin / beden egzersizleri (yoga, dikkatli nefes alma veya vücut taraması meditasyonları gibi), vücudunuzu odaklamanıza ve kontrol etmenize ve yüksek dayanıklılık olayları sırasında (işçilik gibi) sizin yararınıza kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelikte son üç aylık dönem, hayati organlarınıza ve bebeğinize olan kan akışını azaltabilecek egzersizlerden kaçınmanız gerektiğini hatırlamak çok önemlidir. Ağır nesnelerin kaldırılmasının yanı sıra uzun süre ayakta durmaktan kaçının. Amerikan Obstetrisyenleri ve Jinekologlar Kongresi, hamilelik sırasında vajinal kanama, ağrılı kasılmalar, amniyotik sıvı kaçağı, göğüs ağrısı, baş dönmesi ve baş ağrıları gibi bir egzersizi durdurmaya yönelik birkaç uyarı işareti sunmaktadır. Doktorunuzu daima döngüde tutmayı, vücudunuzu dinlemeyi, güvende olmayı ve hamileliğinizin son anlarını izlemeyi unutmayın.

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/