Motivasyon Kazanmak İçin 6 Etkili Yöntem

Ailevi yükümlülükler, iş sorumlulukları, arkadaş talepleri gibi sizi dar bir çemberin içine sokan detaylardan 5 dakika da olsa uzaklaşabilmek için neler vermezdim ki demiyor muyuz çoğu zaman? Etrafınızda dönen her şeyin frenleyicisi olmak, zamanı beş dakika olsun durdurabilmek en zor şey olabiliyor bazen hayatta.

İşte, rutin engelleri aşmak için kullanabileceğiniz 6 etkili yöntem!

1) Mola vermeniz gereken anı bilin.
Yoğunluktan kaçıp rahat bir nefes almak için beş dakika yaratın kendinize. E-mail kutunuzda duran milyonuncu maile beş dakika sonra cevap verseniz de hiçbir şey olmayacağını çok iyi biliyorsunuz. O beş dakikayı bazen kocaman bir sonsuzluk olarak hissedebilirsiniz ama o gün yaşayacağınız 84.600 saniyenin içinde 300 saniyelik bir kaçış noktasının çok önemli olduğunu unutmayın.

Anları kontrol altına tutabilmenin sırrı 300 saniyelik kısa molalar verip daha sağlıklı düşünebilmektir!

2) Olduğunuz yerde neden bulunduğunuzu unutmayın.
Bir masada oturup saatlerce çalışabilmek için gerekli motivasyonu bulmak belli bir zaman diliminden sonra çok zor olabiliyor. Zorlanmaya başladığınızı hissettiğiniz anda yapmanız gereken şey ise; durup, niçin o masada oturduğunuzu yeniden düşünmek.

Kimileri için yeni bir fikir oluşturma tutkusu, kimileri için final sınavından en iyi puanla geçme derdi, kimileri içinse şirketlerin değerli yönetimleri… Yola başladığınız andan itibaren ne için çalıştığınızı unutmamak adına günün başında ve sonunda kendinize birer dakikalık hatırlatmalar yapın. Süreç içinde kaybettiğiniz bir tutkuya sahipseniz, başarı ve şansın yakınınızdan geçme olasılığı oldukça düşüktür.

3) Vakit harcamak için doğru detayları seçin.

Başarıya alışmış kişiler için doğru zamanlarda risk almak ve yeni atılımlar yapmak hayatlarındaki en büyük motivasyon kaynağıdır. Çalışmalardan daha verimli dönüşle alabilmek için süreklilik sağlanan işlerden ziyade yeniliklere yönelmek, enerjiyi yüksek tutacaktır. Ancak yabancı otların arasına dalmak için doğru zamanı ve doğru detayları ayırt edebilmeyi bilmek gerekir.

“Aralarındaki fark nedir?” sorusu ile yapılacaklar listenize güzel bir filtreleme getirebilir, işlerinizi kolayca sıraya koyabilirsiniz. 24 saati bu yönde şekillendirmek daha etkili bir faaliyet ve etkili ayrıntıları yakalamak için yardımcı olacaktır.

4) Yaşadıklarınızı kağıda dökün.
Geleceğin motivasyonunu sağlayacak en önemli güç, geçmiştir. Geçmişe daha detaylı ve anlayışlı bir bakış atabilmek için yaşadıklarınızı kağıda dökün. İster yaşadığınız an, isterseniz gece yatmadan beş sayfalık bir günlük tutarak geçmişin kaybolmasını engelleyin. Anlık duygularınızı yazmak; gelecekte sizi motive etmek ve mevcut duygusal eğiliminizi incelemek açısından bulunmaz bir araç olacaktır.

Bu eğilimleri tespit etmek, ileride yaşayacak olduğunuz kaoslarda vereceğiniz tepkileri ön görebilmek için çok değerlidir.

5) Geniş bir network kurmaya çalışın. 
Kimi zaman hedeflerinize olan yakınlığı motivasyon eksikliği nedeni ile kaybediyor olabilirsiniz. Bu noktada sizi yeniden yukarıya taşıyacak olan kişiler daha önceden network olarak kendinize kattığınız, size yol gösterecek insanlar olacaktır. İçinde bulunduğunuz kaostan kurtulmak için ihtiyacınız olan şey bir kitap da olabilir, boya kalemi de. Bu noktada pozisyonu, yaptığı işi, kıdemi ve diğer koşulları ne olursa olsun çevrenizde güvenilir kişiler bulabilmenin önemini; kendinizi rahatlamış hissettiğiniz zaman çok daha iyi anlayacaksınız.

6) Kutsal bir yaşam alanı oluşturun.
Herhangi bir konu üzerinde düzenli olarak düşünüyorsanız, motivasyonunuzu yükseltmek için kendinize hediye ettiğiniz kutsal yaşam alanlarınızın olması nefes almanızı sağlayacaktır. İdeal olarak belirleyeceğiniz alan bir plaj ya da yoga sınıfı olabilir. Biraz ilginç gelse de işi gereği uzun uçuşlarda bulunan kimselerin bu boşlukları kendileri için kutsal alan olarak belirledikleri de görülmüştür. Bilinci maksimize etmek için yarattığınız kutsal alandan ayrıldığınızda, düşüncelerinizin daha parlak ve keskin olduğunu fark edeceksiniz.

7/24 aynı motivasyonla yol almanın kolay olmadığı süreçlerde bu alanların size öz değerlendirme yapma fırsatı tanıyacağından emin olabilirsiniz. Sahip olduğunuz artılar ve eksilerin üzerinde durarak kişisel yörüngenizi değiştirecek, yeni adımlar için yeni cesaretlere kavuşacaksınız.

Facebook'ta Paylaş new-twitter-paylas

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/