Sürekliliğini Sağladığınız Sürece İngilizceyi ‘Hacklemenin’ 5 Basit Yolu

Dil öğrenme konusunda kendi kendimize engel olduğumuz durumlar var; ama aslında bunların üstesinden gelmek o kadar da zor değil. Yapman gereken başlamak, devam etmek ve bırakmamak. Gelecek yıl “Keşke geçen yıl başlasaydım” dememek için bazı tavsiyelerimiz var.
İngilizceyi verimli bir şekilde öğrenmek ve bu süreci hızlandırmak için 5 temel uygulama yöntemini deneyerek ve sürekliliğini sağlayarak İngilizceyi kolayca “hackleyip” sen de dünya dilini öğrenebilirsin.

1) Hata yap.

Hata yapmaktan, kelimeleri yanlış telaffuz etmekten veya yanlış gramer ile konuşmaktan korkma. Yanlış yapmadan pratik yapmak, pratik yapmadan akıcı İngilizce konuşmak mümkün değil. Yaptığın hatalar düzeltildikçe ilerleyeceksin.

2) Telaffuzunu geliştirmek için not al.

Online İngilizce videoları izleyerek veya İngilizce özel ders alarak kelimelerin doğru telaffuzlarını öğrenebilirsin. Bu öğrendiklerini Türk alfabesini kullanarak not etmek yardımcı olacaktır. Örneğin “Education” kelimesinin doğru okunuşunu hatırlamak için “Ecukeyşın” şeklinde not alabilirsin.

3) Sık sık alıştırma yap.

Vaktin oldukça kendi kendine bile olsan öğrendiğin kelimelerin pratiğini yap. Bunu ister televizyondaki dizilerden sıkıldığında, ister uyumadan önce yapabilirsin. En önemli husus tekrar ettiğin bilginin doğru olduğundan emin olmak.

4) Bir hedef belirle.

Kendine bir seviye hedefi koymak ilerlemeni en doğru şekilde ölçmene yardımcı olur. Emeklerinin boşa gitmediğini anlamak paha biçilemez. Bunu farklı sertifika programlarına katılarak yapmak mümkün ama online İngilizce seviye belirleme testleri de bulunuyor ve bazı online İngilizce dersi veren siteler adım adım takip edebileceğin ders programları sunuyor. Online testleri her ay yaparak veya ders planlarını takip ederek ilerlemeni ölçebilirsin.

5) Yurt dışına çıkmadan da yabancılarla konuş.

Yurt dışına çıkarak özel dersler almanın maddi yükünün farkındayız. Pasaportu, vizesi, kalacak yeri, uçak bileti, kurlardan etkilenen ders ücretleri derken İngilizce’nin anadil olarak konuşulduğu ülkeleri ziyaret etmek yük olabiliyor. Bu anlamda teknolojiden faydalanarak pratik yapmak mümkün.

Cambly bu konuda yardımına koşuyor ve İngilizce konuşma pratiği yaparak İngilizce öğrenmeni sağlıyor!

Anadili İngilizce olan öğretmenlerden müsait olduğun zamanlarda online ders alabiliyorsun. Bununla birlikte İngilizce dersleri kaydedildiği için geri dönüp öğretmenlerinin yaptığı düzeltmeleri izleyebiliyorsun. İngilizce’yi hangi yönde geliştirmek istediğini (iş, okul, sınav) seçip hedef belirleyebiliyorsun.

Hemen ücretsiz denemek için buradaki⇗ sayfaya gidip ‘ceotudent’ kodunu kullanabilirsin.

Son olarak, dil öğrenmenin bir süreç olduğunu unutma. Sabırsız hissettiğin zamanlarda ilk derslerine göz at ve katettiğin mesafeyi görerek motive ol.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/