Kendinizle Yüzleşerek Cevaplayacağınız Bu 4 Soruyla Kendinizin En İyi Versiyonu Olun

Teknolojinin altın çağında yaşıyoruz. Toplum, aile ve arkadaşlar ve hayatın üzerimize yüklediği baskıya ek olarak diğer insanların da neler yaptıklarıyla aşırı ilgiliyiz. Kafamızın bir köşesinde bu kadar çok faktör varken zaman zaman kendi kişiliğimizin kontrolünü kolayca kaybetmek sıra dışı bir senaryo olmaz.
Neyi neden yaptığınıza dair iyice düşünmezseniz kendinizi olmak istediğiniz yerden uzaklarda bulabilirsiniz.
Yazar, sağlık danışmanı ve aynı zamanda yaratıcılık, sağlık ve iş dünyasının kesişiminde bir konuşmacı olan Julian Hayes diyor ki;

“New York’da yaşarken bu tanım bendim. Doktor olma yolundaydım ama tıp okulundaki ilk yılımın ortasında bir şeylerin eksik olduğunu hissettim. Beni tatmin eden şeyi yapmak yerine benim için gerekli olduğunu düşündüğüm bir senaryoyu takip ettiğimi fark ettim.”“Bu farkındalıkla beraber iki tutkumu birleştirmek için okulu bıraktım: sağlık ve yazı yazmak. Çoğu insan; “Bunu başından yapmalıydın.” diyebilir ama kendi yolunu çizmek ve tutkularını takip etmek, bunu söylemek kadar kolay bir şey değil.”

Hayallerinizin peşinden gidebilmek için atılması gereken ilk adımın daha erken atılamamasının bir sebebi de kendinize doğru soruları soracak zamanı asla ayırmamış olmanızdır. Sorularınızın kalitesi kendi kendine birtakım cevapları tetikler. Bu tetiklenme, sizi ilerde elde etmek istediğiniz sonuca göre belli duygulara ve eylemlere ya da bazı konularda eylemsizliğe götürür. Sorularınız ne kadar sınırlı olursa alacağınız sonuçlar da o derece sınırlı olacaktır. Soru sormaktan korkmayın. Kendinize soracağınız sorular kendinizi bulmanıza ve tanımanıza yarayabilir. Kendinize doğru soruları sorun. Böylece kendinizin en iyi versiyonu olabilirsiniz.
Kendinizin en iyi versiyonu olmak, bu 4 kuvvetli soruyu kendinize yöneltmenizle başlar.


1) Kim olmak istiyorum?

İstediğiniz etkiyi bırakmak için sadece sayılı günleriniz var. Günlerinizin sayılı olduğunun farkında olmak; korku ve baskı oluşturur gibi algılanıyor. Aslında bu farkındalık, başkalarının sizden beklediği şeylere rağmen sizin hayattan ne istediğinize odaklanmanız ve her anı maksimum verimlilikte geçirmeniz için sizi motive eder.Ne kadar bunalmış veya kaybolmuş hissetseniz de yaptıklarınızın kontrolünün tamamen sizde olduğunu hatırlayın. Eğer olduğunuz kişiyle örtüşmeyen ya da ilerde sizi pişman edecek bir şey yapıyorsanız kendinizi o durumdan çıkarıp daha ideal bir yola sokmak için plan yapın. Hiçbir şeyin bir gecede gerçekleşmeyeceğini unutmayarak sabırlı ve istikrarlı olun.


2) Neden bunu istiyorum?

Kendinize bir an ayırın ve sorun, “Hayattan ne istiyorum ve neden?”
Burada dikkatli olun çünkü istediğimiz şey ve isteme sebebimiz genellikle dünya görüşümüzle beraber içimize programlanmış bir senaryodur. Belki de çevreniz, yetiştirilme koşullarınız doğrultusunda size dayatılan veya aşılanan bir senaryodur.
Tanık olduğunuz eylemler ve yaşadığınız eşsiz tecrübeler, size dünyanın işleyişi içinde hayatınızın nasıl olması gerektiği hakkında düşünmenize yol açan anlatılar sunar.Kendinize sorun;
Belli bir kariyer seçerek ailenizi gururlandırmaya mı çalışıyorsunuz? Benzerlerinizle kıyaslanmak hayat seçimlerinizi mi etkiliyor? Yarattığınız hayat aslında sizin mi yoksa başkasının mı?
Hemen ardından yine sorun;
Bu iş size zevk veren ve hayatınıza anlam kazandıran şeylerle örtüşüyor mu? Bu işi yapma düşüncesi size ilham mı veriyor yoksa köreltiyor mu? Dış dünyadan ne almayı umut ediyorsunuz? İçinizde nasıl hissetmek istiyorsunuz?


3) Sağlığım ne durumda?

İnsanların daha çok para kazanmak veya kariyer statüleri peşinde koşmak için sağlıklarını ertelediklerine sıkça tanık oluyoruz.
Kendi versiyonunuzun en iyisi olmak için çabalarken, sağlığınızı görmezden gelmemeniz mecburi. Sağlığınız hayatınızın diğer tüm alanlarında gelişmeniz için köşe taşınızdır.Yine kendinizle yüzleşme vakti;
Kendinizi öncelik sırasında başta tutuyor musunuz? Vücudunuzun nasıl hareket etmesini istiyorsunuz? Vücudunuzun nasıl hissettirmesini istiyorsunuz?
Daha sağlıklı beslendiğinizi, bu alışkanlığın nasıl enerjinizi iyileştirdiğini, dolayısıyla sizi daha üretken hale getirdiğini ve hayalinizdeki işi kurarken daha kaliteli bir hayata sahip olduğunuzu düşünün.


4) Nasıl hatırlanmak istersin?

Eğer yarın ölseydiniz, hayatınızdan mutlu ve tatmin olur muydunuz?
Bu sorunun korkutucu ve üzücü gözüktüğünü biliyorum ama bunun hakkında düşünmek hayatınıza berraklık getirebilir. Kendi anı konuşmamda çoğu yüzeysel kriterlerin aksine karakterimin ve insanlar üzerinde bıraktığım etkinin odak noktası olmasını isterdim.Kim olduğunuz hakkında insanların neler demesini istersin? İsmini söylediklerinde insanların nasıl hissetmesini istersin? Bunları düşündüğün zaman kendinizin en iyi versiyonunu ortaya çıkarıyorsunuz çünkü gerçek kişiliğinizle örtüşüyorsunuz.
10-15 dakikanızı verin ve nasıl hatırlanmak istediğinize dair kriterleri içeren bir liste yazın. Bu listenin her günü isteyerek yaşama konusunda size pusula görevi görmesine izin verin.

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/