Gelecek 10 Yılda Anlamlı Hedefler Belirlemenize Yardımcı Olacak 11 Değerli Soru

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Sürekli kendimize hedefler koyup onları gerçekleştirmek için çabalıyoruz. Ancak bu sefer bir farklılık yaratalım ve hedeflerimizi sadece bir yıl için değil, önümüzdeki 10 yıl için koyalım.
Biraz korkutucu ve imkansız gibi görünse de kendimize doğru soruları sorarak, hedef belirleme sürecini sadece başarı ve başarıyı en üst düzeye çıkarmakla kalmayıp daha derin anlamlar ve farklar yaratabilecek şekle büründürebiliriz. Hedef belirleme sorularımız “Hedeflerimiz zamana bağlı ve spesifik mi?” gibi olağan soruların ötesine geçmelidir.
Mevcut araştırmalar sonucunda ortaya çıkan, hedef belirleme rehberliğine yönelik 11 güçlü soru var. Hedeflerimizi gelecek yıl ve gelecek 10 yıl için belirlerken aşağıdakileri de göz önünde bulundurmakta fayda var:

1) Kaçınılması gereken tuzaklar nelerdir?

Hayatımız, bizi kendisine çeken tuzaklarla doludur. Hatta bu tuzakları park yeri olarak adlandırabiliriz. Sorumluluklarımızdan kaçtığımız güvenli park yerleri. Sürekli yakalandığınız bu tuzaklar neler? Sizi gerçekten başarmak istediğiniz şeylerden uzaklaştıran tuzaklar nelerdir?
Örneğin kurumsal bir şirkette çalışmak olabilir. Sizi sıkan ve istemediğiniz bir işte sırf maaşınız iyi diye çalışıyor olabilirsiniz. Bu veya bunun gibi hangi tuzağın içerisindeyseniz bundan uzaklaşın ve hedeflerinizi tekrar belirleyin.
2) Başkalarının benden beklediği hayat yerine kendime ve değerlerime sadık bir hayatı nasıl yaşayabilirim?

Hemşire ve yazar olan Bronnie Ware’in gözlemlerine göre ölmekte olan insanların en büyük pişmanlığı kendi istedikleri hayatları yaşayamamaları imiş. Başkasının hayatını yaşıyormuş gibi hissettiğiniz an geri dönüp son 10 yılınız nasıl geçmiş diye bakmak istemezsiniz. Kendi hayatınızı yaşamaktan daha büyük bir hedef olabilir mi?


3) Sadece iş için değil, kendi hayatımı geliştirmek için nasıl çalışabilirim?

Rutinler, zamanımızı ve enerjimizi sömüren durumlardır. İş bir süre sonra rutine dönüşür ve hayattan zevk alamaz duruma gelirsiniz. Öğrenme ve büyüme ile kendinizin en iyi versiyonunuza doğru ilerlemenin heyecanı bir ömür yaşarsanız gerçek mutluluğu tadabilirsiniz. Kendinize bir adım daha ilerlemenize yardımcı olacak hedefler belirleyin.
4) Gelecek yıl veya gelecek on yıl içerisinde iyi ile harika arasındaki fark nedir?

Çok yüksek ve başarısız olmayı hedeflemek tehlikeli değildir, asıl tehlike çok düşük hedeflerimiz olması ve bunları başarmamızdır.
İyi bir yıl veya on yılın neye benzediğini ve neyin harika olacağını hayal edin ve kendinize sorun: “Başarısız olmayacağımı bilseydim ne denerdim?”
Harikalar yaratacak hedefiniz genellikle cevapta yatmaktadır.


5) Süper güçlerim nelerdir ve onları iyi bir amaç için nasıl kullanacağım?

Hepimizin çok iyi ve başarılı olduğu konular vardır. Sizi, önemli bir şeyi başarmak için bu süper güçleri kullanmaya zorlayan bir hedef belirleyin.
6) Anlamı olan hangi işleri yapmak gerekir?

Bu soru, hedefinizin sebebini düşünmeniz için sizi zorlar. İş yerinde veya hayatınızda başaramadığınızda içinizi kemirecek olan şeyler nedir? Bunun cevabı anlamlı bir hedef ortaya çıkaracaktır.


7) Sadece neye ben liderlik edebilirim?

Benzersiz becerilere sahip olabilirsiniz veya önemli bir şeyi başarmak için en uygun konumda olabilirsiniz. Bu sorunun cevabı sizi belirli bir hedefe yönlendirebilir.
8) Hayatımda henüz hangi parçamı ortaya çıkarmadım?

Sadece tek bir hayatımız var. Hakkınızda keşfetmek veya kendinizle ilgili ortaya çıkarmak istediğiniz bir şey var ise bunu yapmak için harika bir zaman!


9) Beni mutlu eden olaylar nelerdi?

Hayatınızdaki en mutlu anlarınızın neler olduğunu düşünün. Hangi hedef, sizi bu mutluluğu yaratan faaliyetlerde bulunmaya zorlar? Hedef belirleme, sadece yükümlülükleri yerine getirmeyi içermemeli, kendimizi tatmin etmemizi de sağlamalıdır.
10) Kime hizmet etmiş olacağım?

Bir veya on yıl sonra geriye baktığınızda zamanınız ve enerjiniz ile kime hizmet etmiş olacaksınız? Hedef belirleme konusunda çok ben merkezli olmak kolaydır ancak gerçek mutluluk diğer insanların yaşamlarında bir fark yarattığınızı bildiğinizde gelir. Belirlediğiniz hedeflerle başkalarını yükseltmek için çabalayın.


11) İnsanların yapmam gerektiğini söyledikleri şeyi yapacak mıyım?

İnsanlar sizden becerilerinizi kullanarak devamlı bir şeyler yapmanızı isteyeceklerdir. Peki bunları yapacak mısınız? Belirlediğiniz hedefler, becerilerinizi sizin için önemli olan bir şeyi başarmak için kullanmanıza yardımcı olacak mı?
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/