Kendini Sevmek: Her Şey Sende Başlıyor

Kendini sevmek pek çoğumuzun ihmal ettiği bir eylem. Oysa ilk önce sevmemiz gereken kişiler kendimiz değil miyiz? Bir bireyin hayatta attığı adımların sağlıklı olabilmesi için ilk önce kendini tanıması ve kendini dinlemesi gerekir. Sonuçta sizi sizden daha iyi kim tanıyabilir ki?

Belli ortamlara girdiğinizde güveninizin yerinde olması parlamanızı sağlar. Özgüvenin temelinde ise kendini tanımak, güvenmek ve sevmek yatar. “Kendimi nasıl sevmem gerektiğini bilemiyorum!” gibi bir cümleyi şu an söylüyor olabilirsiniz. Kendini sevmek sonradan da öğrenilebilir. Gelin birlikte kendinizi sevmenin ipuçlarına bakalım:


Kendini Sevmenin İpuçları

1) Çevrimdışı dünyada kalmaya çalışın.

kendini sevmek

Her birimizin kullandığı pek çok sosyal medya platformu var. Bu platformlarda ise oldukça sahte profillere maruz kalıyoruz. “O kafede yemek yemeliyim çünkü ünlüler orada fotoğraf paylaşmış.”, “Şurada fotoğraf çektirsem ve paylaşsam beğenisi bol olur.” ve benzeri yorumları siz de yapıyor musunuz?

Oysa tek başınıza kaldığınızda veya online platformlardan uzak kaldığınızda yaşamakta olduğunuz hayatın çok daha farklı olduğunun farkına varırız. Yakın arkadaş grubunuzda giyindiğiniz kıyafetin veya sürdüğünüz kremin bir önemi kalıyor mu? Eğer gerçekten güzel ve sağlıklı bir arkadaşlık ise bunların hiçbirinin öneminin olmadığını bilirsiniz. Örneğin akşam oturduğunuz ve sabaha kadar dur durak bilmeden ettiğiniz sohbetleri düşünün. Onca saatin sonunda yüzünüzde ne makyaj kalır ne de kıyafetlerinizin ütülü güzel görüntüsü. 

Online dünyanın size dayattığı sahteliklerden uzaklaşarak kendinizi tanımalı ve kendinizin farkına varmalısınız. Gerçek olan sizsiniz. Kendinizi sevebilmeniz için bu sahtelikten uzaklaşarak gerçeği görmeniz gerekir.


2) Gerektiğinde “Hayır!” diyebilmelisiniz.

kendini sevmek

Kendini sevmek için istemediğiniz şeyleri yapmaktan uzak durmalısınız. Size dayatılan her şeye istemeseniz bile kabul ederek yapmanız kendinize olan güveninizi zedeler ve saygınızı azaltır. Gerektiğinde “Hayır!” demekten kaçınmamalısınız. İstemediğiniz bir istekle karşılaştığınızı hayal edin. Örneğin istemediğiniz bir davete hayır diyemediğiniz için gidiyorsunuz. O davette bulunduğunuz her dakika size kabus haline gelir. Bu durumda ise kendinizden rahatsız olmaya başlarsınız.

Neden kendinize bunu yapasınız ki! Hayır diyerek kendinizi sevmeye başlayabilirsiniz. Kendi istekleriniz doğrultusunda hareket etmeniz hayatınız için atacağınız en güzel adımlardan birisi olacaktır.


3) Sevginizi göstermekten korkmayın.

Kendini sevmek öncelikli olsa da etrafınızdaki şeyleri sevmek de hayatınızın kalitesini arttıracaktır. Ayrıca sevmek en güzel duygu değil midir? Ne kadar severseniz hayatınız da o denli güzelleşir. Yeşilçam’ın en güzel filmlerinden birisi olan Hayat Sevince Güzel filmindeki o unutulmaz sahnede de dendiği gibi “Çok sevmeli herkesi, sevgi ömrün neşesi, dünyada en güzel şey kalpte insan sevgisi”

Sevmek paylaştıkça çoğalan ve etrafa pozitiflik saçan bir duygudur. Ağacı sevmek, köpeği kediyi sevmek, insanı sevmek, işinizi sevmek… O kadar çok şey var ki sevilebilecek. Önce kendinizden başlayarak etrafınızdaki her şeyi sevmeye çalışmalısınız. Örneğin kapınıza gelen kuryeye gülümseyerek teşekkür etmeniz o kişinin gününü güzelleştirebilir. Markette çalışan bir kasiyere “İyi günler.” diyerek gülümsemeniz karşınızdaki kişinin de yüzünü güldürecektir.


4) Şükretmeyi hatırlamak.

şükretmek

Yaşadığımız olaylar bazen her birimizi derinden yaralayabilir. İçerisindeki o küçük negatif anlar büyür büyür ve tüm güzellikleri mahveder. Ancak ara ara o içindeki küçük pozitiflikleri görmenin vakti sizce de gelmedi mi? Yaşadığınız anların değerini bilerek kendinize şükretmeyi hatırlatmalısınız.

Kendini sevmek için içinizdeki küçük pırıltıların farkına varmalı ve onları severek başlamalısınız. “Ne kadar güzel konuşuyorum.”, “Sesim beni bile dinlendiriyor.”, “Gülüşümle yanımdakilere pozitif enerji yayabilirim.” ve benzeri söylemleri kendi kendinize söyleyerek içinizi ferahlatmaya ne dersiniz?


5) Biricik olduğunuzu kendinize hatırlatın.

kendini sevmek

Bu dünyada herkes tek ve biriciktir. Evet siz de öylesiniz. Sizin bir benzeriniz yok dünyada. Düşünce yapınız, görünüşünüz, gülüşünüz tamamen size özel. Kendinizin farkına vararak özel olduğunuzu kendinize sürekli hatırlatmalısınız. Özel bir kişi neden sevilmesin?


6) Kendinizi kabul edin.

kendini sevmek

Biricik olduğunuzun farkına varmanız kendi benliğinizi kabul etmek için önemlidir. Ancak kendinizi kabul etmek biraz daha zorlu olabilir. Kusurlarınızın farkında olarak o kusurları kapatmak yerine sizi siz yapanın o kusurlar olduğunu hatırlamalısınız. Yüzünüzde sivilce izi mi var? E çok normal değil mi? Her birimiz ergenliğe girdik ve yıllarca sivilceler ile boğuştuk. Doğal bir döngü olan bu sürecin sonucunda neden hayatı kendimize zehir ediyoruz ki?

Saçım az ve bundan mutluyum. Bedenim 0 beden değil ancak sağlıklıyım yetmez mi? “Ben buyum.” diyerek kendini sevmek en önemlisi. Başkası olmaya çalışmadan biricik olan kendinizi sevin.


7) Doğanın ve doğal akışın içinde kalmaya özen gösterin.

çiçek

Doğa her şeyin en sadesi ve gerçeğidir. Doğal akışı takip ettiğinizde aslında hayatın gerçeklerini görürsünüz. Dört mevsimin yaşandığı bir coğrafyada yaşıyoruz. Her bahar açan çiçeklerle doğanın canlanmaya başlaması ardından sonbaharda yavaş yavaş solan çiçekleri düşünün. Her zaman çok canlı ve renkli olamazsınız. Bazen yeniden açabilmek için solmanız gerekir.

Ara ara düşmek yeniden canlanmak için gereklidir. Solduğunuz dönemlerde yeniden baharın geleceğini kendinize hatırlatmalısınız. Böyle böyle hayatın akışı içerisinde kendini sevmek daha kolay olacaktır.


8) Enerjinizi yükseltmek için yenilikler denemekten vazgeçmeyin.

dans etmek

Enerjinizin yüksek olması hayata bakışınızın pozitifleşmesini sağlar. Titreşimlerden oluştuğumuzu unutmayın. O titreşimleri canlandırmak için günde 15 dakikanızı kendinize ayırabilirsiniz. Enerjinizi yükseltecek şarkılar dinlemek, sizi yükseltecek sohbetlerin içine girmek pozitif bakmanıza yardımcı olur. Bunlarda kendinizi sevmenize yardımcı olur.


9) Kendinizde sevdiğiniz özelliklerinizi yazın.

kendini sevmek

Çocukken öğretmenleriniz hiç yazı yazma cezası verdi mi? “Şu cümleyi 10 defa yaz gel!” Ya da bir şeyi öğrenebilmek için onlarca defa yazdığınız oldu mu? Dilerseniz ceza olarak düşünün dilerseniz de öğrenmenizi kolaylaştırmak için kullanacağınız bir yöntem. Her gün kendinizde sevdiğiniz en az 3 özelliğinizi bir deftere yazmaya ne dersiniz? Bu sayede kendinizi daha yakından ve iyi tanıyacaksınız ve kendinizi sevmek daha da kolaylaşacak.


10) İlginizi çeken bir hobi edinmeye çalışın.

hobi edinmek

Hobi edinmek bazen hayatınızın akışını değiştirecek bir durumdur. İşinizden bağımsız bir hobi edinmeye çalışın. Sizi mutlu eden şeyleri düşünün öncelikle. Mesela resim yapmayı sever misiniz? Eğer bu soruya cevabınız evet ise kendinize resim yapmak için her gün zaman ayırmaya çalışın. İlginizin üzerine gidin. Kendinizi besleyin. Zorundalık hissiyle değil. Gerçekten isteyerek yapın bunu. Kendini sevmek için oldukça önemli bir ipucudur bu. Başkası için değil kendiniz için çalışın.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Gelişim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/