İngiliz Kedisi Özellikleri Nedir? İngiliz Kedisi Bakımı

İngiliz kedisi veya diğer adıyla British shorthair bilinen en eski kedi ırklarından biridir ve ilk olarak Britanya’ya Romalılar tarafından getirildiği düşünülür. Yumuşak, peluş kürkleri ve yuvarlak vücutlarıyla kendi türleri arasında yapılan birçok ödül kazanmış en popüler sayılan kedi türüdür.


İngiliz Kedisinin Özellikleri Nedir?

ingiliz kedisi

İngiliz kedisinin en belirgin özellikleri sessiz, nazik ve geçinmesi kolay olmasıdır. Daha çok oyuncak ayıya benziyor. İngiliz kedisi sahipleri için iyi birer arkadaştır ve şehirdeki ya da kırsaldaki yaşama kolayca adapte olurlar İngiliz kedisi diğer kedi ve köpeklerle iyi geçinir. Enerjik, oyuncu ve çok sevecen ama insanları rahatsız etmezler. Zorlu ortamlara uyum sağlayabilen bu cins 2-3 yaşına gelene kadar olgunlaşmaz. Gelişimi de nispeten geç başlar. Haftada bir saçını taramanız yeterli. Ancak epilasyon mevsimi boyunca günde bir kez tımar etmek gerekir.


Morfolojik Özellikler

Görünüm: Gövde çok kalın, göğüs dolgun ve geniş, bacaklar kalın, uzunluk kısa-orta, pençeler yuvarlak, kuyruğun tabanı kalın, kuyruğun ucu küttür. Baş yuvarlak, kulaklar geniş, yanaklar yuvarlak, çene güçlü, kulaklar orta büyüklükte, iri yuvarlak gözler tamamen açık ve burun orta genişliktedir. Ceket kısa ve çok yoğun. Erkek kedilerin solungaçları dişi kedilerden daha gelişmiştir ve her bakımdan dişi kedilerden daha büyüktür. Bu cinsin tamamen olgunlaşması üç ila beş yıl sürer. Kediler, üreme sürecinde ihmal veya aşırı eğilimlere neden olmamak için genel simetri ve oranlar göstermeli ve belirli özellikleri aşırı vurgulamamalıdır. Ortadan büyüğe, iskelet ve kaslar çok gelişmiştir. Kısa, kalın boyun ve geniş ve düz omuzlar eşleşir, avlanmaya uygundur. Baş yuvarlak ve geniştir ve en büyük özelliği kulaklar arasındaki mesafenin çok yakın olması ve kuyruk uzunluğunun tüm vücudun yaklaşık 2/3’ü kadar olmasıdır.

Tüy rengi: En ünlüsü mavi Britanya ile ilgili stenografi kedi olmak üzere toplam on beş cins tanınır. Saf, dumanlı, gölgeli, gölgeli altın, iki renkli ve üç renkli kedi yavrularında görünen gölgeli tekir desenleri kötü olarak kabul edilmez.Saç kalitesi: Esnek ve yoğun kıllar tüm vücudu sıkıca sarabilir. Soğuğa karşı dirençlidir.
Saç türlü: Kısa tüylü
Gözler: Yuvarlak, büyük, tamamen açık, geniş gözler ve düzdür.
Göz rengi: Vücut kıllarına göre değişir.


Yaşam Alışkanlıkları Nelerdir?

british shorthair

Uyarlanabilirlik
Uyarlanabilirliği çok güçlüdür ve ortamdaki değişiklikler nedeniyle değişmeyecektir. Bu nedenle, bu kediyi satın alırsanız, ortamdaki değişikliklerden dolayı başınızı ağrıtacağından endişelenmeyin.

Karakter
Britanya ile ilgili stenografi kedileri cesur ve meraklıdır ancak çok naziktirler, bırakın havlamayı öfkelenmezler.

Hareket
Britanya ile ilgili stenografi kedileri sahiplerine yakın olmayı ve dizlerinin üzerinde uyumayı severler. Ancak uzun süre egzersiz yapmayan kediler kilo almaya eğilimlidir ve fazla kilolu olan kedilerin de fiziksel durumları ile ilgili sorunlar olabilir. Yani her gün yaklaşık yarım saat oyun oynamak için ona eşlik etmeniz gerekiyor.

Saç dökülmesi
Britanya ile ilgili stenografi kedilerin tüyleri pazen gibi yumuşak ve kalındır, nadiren çıkar ve bakımı kolaydır. Bununla birlikte, kediler tüm yıl boyunca, özellikle ilkbahar ve sonbaharda tüy dökme mevsimlerinde tüylerini dökerler. Kedilerin tüylerini tımarlamak zamanla mideye saç yutar ve midede tüy yumağı oluşturur. Zamanla kusamazlar ve bağırsaktan atılmazlarsa midede tıkanarak iştahı etkiler ve hatta hayatı tehlikeye atarlar. Bu nedenle kişi epilasyon dönemindeyse, sahibi saçlarını günde birkaç kez tarayabilir veya saç şekillendirici kremi tüketmesine izin verebilir.


Evcilleştirme Yöntemi

1) Beslenme: Egzersizdeki değişiklikler bağırsakların sindirim ve emilim kapasitesinin yanı sıra karaciğer ve böbreklerin filtrasyon ve detoksifikasyon fonksiyonlarını da değiştirecektir. Kedilere uygun mama sertliğine daha fazla dikkat edin, kalsiyum, demir, vitamin ve diğer eser elementleri takviye edin.

2) Diş fırçalama: Mümkünse, diş eti iltihabının neden olduğu bakteri istilasını azaltmak için evcil hayvanlarınızın dişlerini fırçalayın.

3) Göz bakımı: Fazla mukusu gidermek ve göz çevresindeki cildi temizlemek için genellikle ıslak pamuk kullanın.

4) Kulak bakımı: İç kulak kanalını düzenli olarak kontrol edin.

5) Eklem bakımı: Eklem ağrısı yaşlı evcil hayvanlar için yaygın bir sorundur. Düzenli olarak hareket edemiyorsa, dinlenme halindeyken kaslara hafifçe masaj yapabilir veya uzuvları ve eklemleri hareket ettirebilirsiniz.


İngiliz Kedisi Bakım Yöntemi

ingiliz kedisi bakımı

Kedinin pençesi, kedilerin fareleri yakalaması, tırmanması ve kendilerini savunması için bir araçtır. Sahibi fare yakalamak için bir kedi beslerse, elbette ayaklarını kesemez. Sahibi bir kediyi refakatçi hayvan olarak tutarsa, insanları tırmalamaktan, kıyafetleri, mobilyaları, zeminleri vb. tırmalamaktan kaçınmak için genellikle kedinin ayaklarını kesmelidir. Pençeleri kırpmak, ayda bir ya da öylesine genç yaşlardan itibaren başlamalıdır. Spesifik yöntem aşağıdaki gibidir:

Kediyi kollarınızda tutun, sol elinizle kedinin bir ayağını kavrayın ve patiyi uzatmak için başparmağınız, işaret parmağınız ve orta parmağınızla hafifçe sıkın. Ardından tırnak makasını sağ elinizde tutun, tırnağın ön ucunun şeffaf kısmını dikkatlice kesin ve ardından tırnağı parlatmak için tırnak makasındaki küçük eğeyi kullanın. Keserken, kedinin ayaklarına zarar vermemek için çok fazla kesmeyin. Daha sonra sırayla diğer patileri de kesin ve parlatın.

Banyo yapmak kediyi sadece temiz ve güzel tutmakla kalmaz, aynı zamanda vücuttaki bazı parazitleri yok eder, kan dolaşımını ve metabolizmasını teşvik eder, hastalıkların önlenmesinde ve zindelikte rol oynar. Banyo yapma alışkanlığını genç yaştan itibaren geliştirmek en iyisidir ve kedi, yetişkin olana kadar kediyi yıkamak konusunda çok isteksiz olacaktır.
Banyo yapmadan önce, küvet, banyo havlusu, deterjan, tarak (tercihen seyrek ve yoğun), fırça vb. banyo gereçlerini hazırlayın.
Banyo yaparken su sıcaklığı çok düşük veya çok yüksek olmamalıdır. Ellerinizi yakmamak daha iyidir, kullanılan deterjan cildi tahriş etmemek için çok tahriş edici olmamalıdır, Britanya ile ilgili stenografi kedileri banyo yapmadan önce saçlarını taranmalıdır. Eylem hızlı olmalı, kısa sürede yıkamak için mümkün olan en kısa sürede; yıkandıktan sonra, saçını hemen kurutmak için bir banyo havlusu kullanmalısınız, sıcaklık düşük olduğunda, özel bir havluyu örtmek en iyisidir soğuk algınlığını önlemek için yorgan veya diğer sıcak ürünler kullanın.


Yıkama sonrası İngiliz Kedisi Bakımı:

British Shorthair’in dili pürüzlüdür ve tarak gibi görünen özel bir dikenli dil meme ucuna sahiptir. British Shorthair tüylerini taramak için genellikle dil yalama yöntemini kullanır. Baş, omuzlar, sırt ve boyun gibi yalamayan yerleri patilerle tarayın. Yine de kediyi günde bir kez tımarlamak en iyisidir. Kediler tüm yıl boyunca, özellikle ilkbahar ve sonbaharın tüy dökme mevsimlerinde tüylerini döktükleri için, kedi kendi kendine tüylerini tımar ederken mideye yutar ve zamanla midede tüy yumağı oluşturur ve midede kalırsa, iştahı etkileyen ve hatta yaşamı tehdit eden bir saç ampulü tıkanıklığı oluşturacaktır.

Tararken sadece saçı düzleştirmek değil, aynı zamanda saçı ters çevirmek de gereklidir. Britanya ile ilgili stenografi kedileri tımarlarken, önce saçı suyla nemlendirebilir ve ardından kolay tımar için palto ağacını yapmak için ovalayabilirsiniz. Britanya ile ilgili stenografi kedileri için, tüyleri birbirine dolanmışsa veya birbirine yapışmışsa, açmak için parmak uçlarınızı kullanabilir veya nazikçe ve dikkatli bir şekilde taramak için ince dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Keçeyi zaten yuvarladıysanız, keçeyi saç büyüme yönü boyunca ince şeritler halinde kesmek için makas kullanabilir ve ardından bir tarakla tarayabilirsiniz. Keçe ciddiyse, tekrar uzamasını sağlamak için arkadaki tüyleri kesebilirsiniz.

Sağlıklı Britanya ile ilgili stenografi kedilerin parlak ve enerjik gözleri vardır. İngiliz stenografi kedileri hasta olduklarında veya fiziksel durumları kötü olduklarında genellikle ışığı görmekten korkarlar ve gözyaşı dökerler. Bazı kedilerde nazolakrimal kanalın tıkanması ve gözyaşı dökmesi kolaydır. Kedilerde aşırı yırtılma, gözde genellikle burun mukusu eşlik eder, %2 borik asit sulu solüsyonuna batırılmış mevcut pamuk ile nazikçe ovalayın.


İngiliz Kedisi Kulak Bakımı

Dış kulak kanalını %75 alkol içeren bir pamuk top ile dezenfekte edin, ardından kuru kulak kiri emmek için bir pamuklu çubuğu zeytinyağına veya yenilebilir bitkisel yağa batırın.Enfeksiyonu ve süpürasyonu önlemek için kırın. Kedinin dış kulak kanalı enfekte olduğunda ve pürülan olduğunda, hidrojen peroksite batırılmış bir pamuklu çubuk kullanarak nazikçe ovalayın, pamuklu çubuk irinle lekelenmeyinceye kadar tekrar tekrar ovalayın ve ardından kulak kanalındaki hidrojen peroksiti emmek için emici pamuk kullanın. Enfeksiyon birkaç kez ovarak tedavi edilebilir. Kedinin kulak kiri çok fazlaysa ve kedi başını sallayıp kulaklarını kaşıyorsa, zamanında bir veterinere başvurmalıdır.


İngiliz Kedisi Beslenme Yöntemi

british shorthair beslenme

Mama kapları ve içme suyu kapları, kedi yetiştirmek için olmazsa olmaz gereçlerdir. Genellikle kediler kendi sofra takımlarına karşı çok hassastır ve kedinin sofra takımını ömrü boyunca değiştirmemek en iyisidir. Bazı kediler, özellikle yaşlı kediler, mama kabını değiştirirken yemek yemeyi reddeder veya hazımsızlık yaşarlar. Aniden sofra takımını değiştirmek onları çok gergin hissettirecek ve sağlıklarını etkileyecektir. Bu nedenle başlangıçta yeterli kapasiteye sahip güçlü ve dayanıklı sofra takımları seçin. İngiliz kısa burnunun kısa bir burnu ve yuvarlak ve düz bir yüzü vardır. Bunun için sofra takımı seçerken bir tabak kullanmak en iyisidir. Çünkü büyük ve düz yüzü küçük bir kasedeki yemeği yiyemez. Tabak kullanmak onu hissettirecektir. Rahattır ve yutmayı önler. Aşırı hava alımı mide şişkinliğine neden olabilir ve sağlığı etkileyebilir. Büyük su kasesi, kedinin çenesindeki ve yanaklarındaki tüyleri ıslatacaktır. Malzeme seçiminde sert dokuya, levhanın kalın tabanına, levhanın küt ve kalın kenarlarına dikkat edilmelidir.


Kedi Tuvaleti

Kedi tuvaleti, kedinin idrarını ve dışkısını yaptığı çöp kutusu olarak da adlandırılır. Kedilerin insan tuvaletlerini kullanmasına asla izin vermeyin. Özel bir tuvalet satın almak için doğrudan evcil hayvan mağazasına gitmek de çok uygundur. Çöp kutusu plastikten yapılmıştır ve temizlenmesi kolaydır. Ayrıca ev tipi ve lavabo şeklinde olmak üzere iki çeşit kedi tuvaleti bulunmaktadır. Lavabo tipi kedi tuvaletleri, fiyatlarının düşük olması nedeniyle daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Pet shoplarda satılan kedi kumu kutusunun kenarında, kedinin kum kutusuna girip çıkarken kedinin kum kabındaki kumu çıkarmasını engelleyen içe doğru tokalı kenar halkası vardır. Ev tipi kedi tuvaleti tamamen kapalı, üstte aktif karbon filtreli ve yarı saydam iki yönlü hareketli kapılı kedi içeri girdiğinde ve çıkarken neredeyse hiç kum çıkmaz. Yazın ev şeklindeki kedi tuvaleti kapalı olduğu için içerideki koku çok fazla olur. Temizliği seven İngiliz kedileri bundan hoşlanmayacak ve dışkılarını başka yerlere boşaltacaktır. Bu sırada kedi tuvaletinin hareketli kapısını çıkarabilir veya dışkı temizleme sıklığını artırabilirsiniz.

Kedi kumu alırken kedi kumu almayı unutmayın çünkü İngiliz kısa burnunun toza alerjisi kolaydır bu yüzden kedi kumu seçerken az tozlu ve kaliteli kedi kumu almaya özen göstermelisiniz. Kedi kumunun pek çok çeşidi vardır. Fiyatını önemsemiyorsanız, kristal kedi kumu veya kağıt kedi kumu iyi seçimlerdir.


Kedi Tırmalayıcı ve Tırnak Makası

Kedilerin günlük çivileri vardır, bunun için özel bir kedi tırmalama tahtası hazırlamanız gerekir, bu da kanepeyi kavrama şansını azaltır. İngiliz kedisi özel bir kedi tırmalama tahtası üzerinde tırnaklarını keskinleştirmesi için eğitin ve iyi alışkanlıklar geliştirmesine izin verin.
Kısa tırnakları nasıl keseceğinizi öğrenin, özel tırnak makası kullanmak en iyisidir. Bir yavru kedi üç veya dört aylıkken, tırnaklarınızı kesmek için hala bir insan tırnak makası kullanabilirsiniz. Daha büyük olduğunda, kendinizi güçsüz hissedeceksiniz.


İngiliz Kedisi Bakımında Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar:

evde ingiliz kedisi bakımı

Banyo: Kedi ve insan derisinin pH’ı farklıdır ve deri kalınlığı da farklıdır, bu nedenle buna özel bir evcil hayvan banyosu hazırlanmalıdır.

Tarak: İngiliz kedisi için olmazsa olmaz bir üründür taraklar. Birçok kişi İngiliz kedilerinin daha az tımar edilebilen kısa tüylü kediler olduğunu düşünür. Bu görüş yanlıştır. İngiliz kedisinin saçı orta uzunlukta saçtır, tene yakın kısa saç değil. Büyük bir top gibi görünmesinin nedeni tam olarak kısa, kabarık ve kalın saçların neden olduğu görsel etkidir. Düzenli taraklama çalışması önemlidir. Orta diş aralığına sahip özel bir pet tarak hazırlamak ve ara sıra lastik bir fırça kullanmak (stenografi kedilerin iğne tarağı kullanmasına gerek yoktur) masaj yapmak için en iyisidir, bu da İngiliz kedinizim çok keyifli hissetmesini sağlayacaktır.

Küvet: İngiliz kedileri banyo yaparken süper itaatkardır, onun için özel bir küvet hazırlayın. Daha büyük bir plastik lavabo kullanın. Kedi duş aldıktan sonra küveti durulamayı unutmayın, güneşte bırakmak en iyisidir.

Pamuk Topu: Pamuk topları, İngiliz kedilerini beslemek için kesinlikle vazgeçilmez bir temizlik aracıdır. İngiliz kedilerinin kısa burnu ve büyük düz yüzü, yüz temizliğini vazgeçilmez kılıyor. Gözyaşı bezlerini ve yüzünü pamukla silmek usta için zorunlu bir derstir.

Oyuncaklar: İngiliz kedileri kendisi ile oynamayı çok seven bir türdür. Tüm kediler gibi, yuvarlak renkli yuvarlanan oyuncakları sever ve bunun için muhteşem iplik topları ve plastik toplar hazırlayabilir. İngiliz kedileri, kürküyle aynı olan küçük oyuncakları sever. Petshoplar’da bu tür oyuncaklar çoktur ve fiyatları çok ucuzdur. Küçük fareler, küçük peluş oyuncaklar vs. hepsi iyi seçimlerdir. Ayrıca renkli kumaş şeritler, kağıt şeritler vb. asmayı da sever. Bununla oynamak için komik kedi çubukları da satın alabilirsiniz. Elbette oyuncak seçiminde en önemli olan şey güzel görünmek değil, kısacası beğendiğiniz şey ilgi gördüğü sürece ona çok fazla para harcamanıza gerek yok. Elbette oyuncaklar sürekli güncellenmeli. Kediler yeniyi sevme ve eskiyi sevmeme olasılığı daha yüksek hayvanlardır. Zamanla kediniz mevcut oyuncaklardan bıkacaktır.


İngiliz Kedilerinin Genetik Hastalıkları Nelerdir?

Bireysel kedilerin her zaman genetik miraslarıyla ilgili bazı yaygın hastalıkları veya genetik hastalıkları vardır. İngiliz kedilerinin hayatımızda nispeten yaygın bir cins ve onları besleyen birçok insan var. Kedilerin sağlıklı olmasını istiyorsanız, İngiliz kedilerin genetik hastalıklarını da bilmek gereklidir.

İngiliz kedilerinin genetik hastalığı, yetiştirilmesinde küçümsenemeyecek bir sorundur. Bu kedi türü hastalığa en yatkın olan, özellikle de kalp hastalığına en yatkın olan kedidir. Ani ölüm riski vardır. Birçok hayvanda benzer genetik hastalıklar olduğundan ve bu kedilerde genetik hastalıklar genellikle bir ila üç yaşlarında ortaya çıkar. Bu nedenle bir ile üç yaş arasındaki süreçte, olası kazalara özel dikkat göstermeli ve kedilerin kaza olasılığını azaltmak için bilimsel besleme yapmalıyız, böylece evcil kedilerimiz hayatta kalabilir.


Amerikan stenografi kedileri ile farklılıklar:

1. Farklı köken
British Shorthair ve American Shorthair, British Shorthair kedileri ve American Shorthair kedileri olarak farklı türlere ayrılır. Yani ismine göre bile kökeni oldukça açıktır. British Shorthair Britanya’ya, American Shorthair ise Amerika Birleşik Devletleri’ne özgüdür. Şimdi bu iki kedi piyasadaki daha popüler ırklar ve tüm dünyada bilinen kedi türleridir.

2. Kaplama renginin ayrımı
CFA tarafından tanınan 80’den fazla türü var. Ancak CFA tarafından tanınan sadece 15 renk İngiliz kedisi var. Piyasada daha yaygın olan gümüş tabby Amerikan kedisi ve mavi İngiliz kedisidir. Bir bakışta doğal olarak nettir ve ayırt edilmesi çok kolaydır.

3. Yüzün farklılaşması
Yüz körü olan kişilerin yüzleri ayırt etmesi çok zordur. Kedilerin iki gözü ve bir burnu vardır. Birçok insanın göremeyeceği küçük bir şekil farkı vardır. İngiliz kedisi ve Amerikan kedisi orta boy kediler olmasına rağmen, İngiliz kedisi nispeten daha yuvarlak, yüzü daha büyük ve yuvarlak, uzuvlar daha kalın ve boyun daha kısadır. Başın uzunluğu genişliğinden biraz daha uzundur. Vücudu İngiliz kedisi kadar kalın olmasa da İngiliz kedisinden biraz daha uzundur.


Dünyanın En Büyük Hayvanları

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/