Dünyanın En Büyük Hayvanları Listesi: Gözlerinize İnanamayacaksınız!

Dünyanın pek çok yerinde büyüklükleri ile hayrete düşüren hayvanlar, asırlar boyu varlıklarını sürdürmüştür. Büyüklükleri kıyaslandığında her canlıdan kat be kat heybetli olanlar da elbette bulunur. Fakat bazı hayvanlar, kendi türü içinde çok gelişmiştir ve olması beklenen boyutları aşmıştır. İşte bu listemizde, sizi dünyanın en büyük hayvanları ile tanıştıracağız!


1) Yeşil Anakonda

dünyanın en büyük hayvanları

Yeşil anakonda, dünyanın en ağır ve en büyük yılan türü olarak bilinmektedir. 10 metreye kadar uzayabilen bu dev yaratığın ağırlığı 250 kilogramı bulabiliyor! Bu tür zehirli değildir ve insanlar için zararsızdır. Fakat bu kadar büyük ve güçlü olması onu epey ürkütücü hale getiriyor.

Venezuela, Guyana, Bolivya ve Kolombiya’da yaşayan yeşil anakonda, geçtiğimiz günlerde Meksika’da 19 yavru doğurmuştur. Meksika için bir ilk olan bu durum, oradakileri ne denli mutlu etmiştir bilemeyiz tabi.


2) Tuzlu Su Timsahı

büyük timsah

Dünyanın en büyük hayvanları listesine 7 metrelik devasa boyları ile timsahlar da ihtişamlı bir giriş yapıyor. Çenelerinin gücü ile nam salan timsahlar, 1500 kilogram ağırlığa erişebiliyorlar. Süper bir avcı olan tuzlu su timsahları, neredeyse her şeyi avlar. Küçük sürüngenlerden kuşlara, balıklardan yaban domuzuna kadar her şey onun besinidir. Hatta avları arasına insanları eklemek hiç de yanlış olmayacaktır.


3) Mavi Balina

dünyanın en büyük hayvanı

Mavi balinalar, yaşayan en büyük canlılardır. Soylarının neredeyse 50 milyon yıldır devam ettiği düşünülmektedir. Ağırlıkları 200 tona, uzunlukları ise 30 metreye erişebilmektedir!

Bunu zihnimizde daha net hale getirebilmek için ufak bir örnek: Mavi balinaların yalnızca kalpleri bir araba boyutundayken, dilleri fillerin ağırlığına neredeyse eşittir!


4) Kuş Yiyen Goliath

büyük örümcek

Bu devasa boyuttaki örümcekler “kuş yiyen” olarak adlandırılsa da aslında ana besinleri kuşlar değildir. Hatta kuşları çok nadiren avlarlar. 

Goliath, Güney Amerika’daki yağmur ormanlarında geceleri her an görülebilir. Büyük dişleri vardır. Ve bu dişleri, küçük hayvanları felç eden ölümcül bir zehir ile doludur. Yakaladıkları avı bu sayede zehirleyerek yuvaya sürüklerler. Yuvada enjekte ettiği sindirim enzimleri sayesinde besini sıvılaştırırlar. Sıvılaşmış besini ise rahatlıkla tüketirler.

28 santimetre boyları ile dünyanın en büyük örümceği olsalar da, kuş yiyen goliath türü “en tehlikeli” olarak sınıflandırılmazlar, en azından insanlar için.


5)  Deve Kuşu

dünyanın en büyük hayvanları

Doğanın koşucuları olan deve kuşlarının hızı neredeyse saatte 70 kilometreyi aşar. Uzun boyunlu ve uzun bacaklı bu türün yetişkinleri 140 kilograma erişebilmektedir. Deve kuşlarının yumurtası, yaşayan tüm kuş türlerinden daha büyük ve ağırdır. Bu tür genellikle bitkiler ile beslenir ama kimi zaman omurgasızları da besin olarak tüketmektedir.


6) Güneş Balığı

büyük hayvanlar

Bu balık neredeyse 1 ton ağırlığındadır! Dünyanın en büyük hayvanları listesinde yer alan güneş balıkları, sudan zıplayabilmektedir. Etinin lezzetsiz oluşu ve yaydığı kötü koku sebebiyle ticari bir değeri yoktur. Güneş balığının derisi 15 cm kalınlığındadır. Bu özelliği ile ispermeçet balinasından sonra bütün canlılar içerisinde “en kalın deriye sahip canlı” unvanını taşır.


7) Aslan Yelesi Denizanası

aslan yelesi denizanası

Aslan yelesi denizanası, bilinen en büyük denizanası türüdür. Kayıtlara geçen en büyük örneği, 1870 yılında Massachusetts Körfezi’nde kıyıya vurmuş şekilde bulunmuştur. Bulunan bu örneğin vücudu 2,29 metre ve dokunaçları 37 metre uzunluğundadır.

Bu denizanası türü bir hayli ölümcüldür. Öyle ki bu özelliği sebebiyle Sherlock Holmes hikayelerinden birisine konu olmuştur!


8) Afrika Fili

dünyanın en büyük hayvanları

Filler, belki de dünyanın en büyük hayvanları dendiğinde akla gelen ilk hayvanlardandır. Bunun hakkını veren devasa boyları ise onların hızına engel değildir. Afrika fillerinin normal yürüyüş hızları neredeyse saatte 7 kilometredir. Boyları 3 ile 4 metre arasındadır ve ağırlıkları 7 ton civarındadır. 


9) Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası

deri sırtlı deniz kaplumbağası

Deri sırtlı deniz kaplumbağaları, 2 metre boya ve 600 kilogram ağırlığa ulaşabilirler. Bu sebeple en büyük kaplumbağa türüdür. Deri sırtlı deniz kaplumbağaları, yalnızca büyüklükleriyle bilinmezler. Kabukları bağ dokudan oluşur ve bu boyutlardaki bir sürüngenin yaklaşık üç katı kadar fazla metabolizma hızına sahiptir. 

Bu türün ana besinleri denizanalarıdır ama başka deniz canlılarını da yer.


10) Hindistan Cevizi Yengeçleri

dünyanın en büyük hayvanları

Karada yaşayan en büyük eklem bacaklı olarak bilinirler. Aslında keşiş yengeci türünün farklı bir üyesidir fakat boyutları ile fark yaratırlar. Adını hindistan cevizine olan düşkünlüğünden alan bu tür 60 yıla kadar yaşar. Boyları 1.5 metreyi, ağırlıkları ise 5 kilogramı bulabilir. 

Bu canlılar hindistan cevizini çok rahatlıkla kırar. Ayrıca iyi birer de tırmanıcılardır.


11) Uçan Tilki 

büyük yarasa

Dünyanın en büyük hayvanları listesinde yer alan bir diğer canlı ise bu yarasa türüdür. İsimlerini tilkiyi andıran yüzlerinden almaktadırlar. Bilimsel adı Pteropus Vampyrus’tur fakat adında geçen “vampire” aldanmamak gerekir. Çünkü bu yarasa türleri meyve ile beslenmektedir.

Yarasalar yankı ile yön bulma özellikleriyle tanınır fakat bu türün gözleri yeterince keskindir ve buna ihtiyaç duymazlar. 

Uçan tilkiler insanlar için oldukça zararlı olan virüsler taşırlar. Bu sebeple insanlar için tehlikelidirler. Devasa kanatlı bu türün yalnızca gövdesinin boyu 30 santimetreyken kanatları yaklaşık 1.5 metredir!


12) Dev Weta

dünyanın en büyük hayvanları

Bu devasa böceğe verilen weta adı, Maori dilinde “çirkin şeylerin tanrısı” anlamına gelen “wetapunga”dan gelmektedir. Gerçekten çok çirkin olan bu böceğin boyu 18 santimetreye, ağırlığı ise 71 grama kadar ulaşabilir. 

Entomofobisi olan okuyucularımız için iyi haber! Bu tür Yeni Zelanda’ya özgü bir türdür.


13) Japon Örümcek Yengeci

büyük hayvanlar

Büyük Okyanus’ta yaklaşık olarak 700 metre derinlikte yaşayan yengeç bir türüdür. 10 bacağı olup, her bir bacağının boyu 4 metreyi bulabilmektedir. Ağırlıkları ise neredeyse 20 kilogramdır!

Japon örümcek yengeçlerinin tek bir kıskacı timsahın çenesinden daha kuvvetlidir! Endemik türlerden olan bu yengeçler 100 yıl kadar yaşayabiliyorlar.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/