Türk Müzik Grupları: Şarkılarıyla Hayatımızın Parçası Olan Gruplar

Türk müzik gruplarıile ruhunuzu beslemek ister misiniz? Mutlu olduğumuzda, mutsuz olduğumuzda, her türlü duygu durumunda bize eşlik eden en az bir şarkı vardır. Sizin için şarkılarıyla kalbimize taht kuran en beğenilen Türk müzik grupları listesini hazırladık.


1) Pinhâni

2004 yılında kurulan bu grubu aslında çoğumuz Kavak Yelleri dizisiyle 2008 yılında tanıdık. Dön Bak Dünyaya ve Sevmekten Usanmam isimli şarkıları insanın en derinine işliyor. Dünyadan Uzak, Ne Güzel Güldün, Hele Bi Gel en bilinen şarkıların mimarı grubun üyeleri Sinan Kaynakçı, Zeynep Eylül Üçer, Akın Eldes, Selim Aydın, Hami Ünlü ve Cem Aksel’den oluşmaktadır.


2) Dolu Kadehi Ters Tut

Türk müzik grupları listemizin bir diğer grubu da Dolu Kadehi Ters Tut. Bu alternatif rock grubu yeni sayılabilir. 2014 kuruluşlu grubun canlı performansları resmen bant kaydı gibi. Vokalde Uğurhan Özay, gitar ve geri vokalde ise Mürsel Oğulcan Ava bulunuyor. Bugüne kadar 4 albüm yayınlayan grubun en bilinen şarkıları ise Yapma N’olursun, Madem, ve Neyin Nesi.


3) Duman

Birbirinden yetenekli grup üyelerine sahip bu grup 1999 kuruluşlu. 6 stüdyo ve 3 konser albümüne sahip grubun üyeleri Kaan Tangöze, Batuhan Mutlugil ve Ari Barokas’dan oluşuyor. Türkçe rock denilince akla gelen ilk gruplardan olan grubun en bilinen şarkıları Seni Kendime Sakladım, Aman Aman ve Senden Daha Güzel.


4) Redd

1996 yılında kurulan alternatif rock ve protest müzik türlerinde eserler veren grubu çoğumuz Aşk Tesadüfleri Sever filminden Nefes Bile Almadan şarkısı ile bilmekteyiz. Grubun günümüzde aktif üyeleri Doğan Duru, Güneş Duru, Berke Özgümüş’tür.

Birçok sosyal sorumluluk projesinde yer alarak Redd’in sadece bir müzik grubu olmadığı, bir yaşam ve ifade biçimi olduğunu ifade ettikleri açıklamalarının da doğruluğunu ispatlamış oldular. Grubun en çok dinlenen parçaları sırasıyla Nefes Bile Almadan, Siktiret Boşver ve Beni Sevdi Benden Çok.


5) Mor ve Ötesi

Türk müzik grupları lisetemizin hepimizin hayatına dokunan gruplarından birisi de Mor ve Ötesi’dir. 1995 yılından itibaren hızla artan hayran kitlesi ile günümüze kadar gelmiş başarılı bir alternatif rock grubu. Grup 2008 yılında 53. Eurovision Şarkı Yarışması’nı Deli isimli parçalarıyla 7. olarak tamamlamıştı. Grubun günümüzdeki üyeleri Harun Tekin, Kerem Özyeğen, Kerem Kabadayı, Burak Güven, Derin Esmer, Alper Tekin’dir. Farklı ses renkleri ve mükemmel orkestrası ile Mor ve Ötesi her zaman ruhumuza işledi ve işleyecek gibi de duruyor. Grubum en bilinen parçaları arasında Bir Derdim Var, Daha Mutlu Olamam ve Cambaz bulunmakta.


6) Gripin

İstanbul’da kurulan bu grup tam tamına 22 yıldır hayatımızda. 1999 yılında faaliyet göstermeye başlayan pop rock grubunda Birol Namoğlu, Murat Başdoğan, İlker Baliç ve Arda İnceoğlu yer alıyor. Genel olarak hüzünlü şarkıları ile gönlümüze taht kuran grubunun bilinen parçaları arasında Aşk Nerden Nereye, Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar ve Durma Yağmur Durma yer almakta.


7) Manga

Tek tarza bağlı kalmayıp Alternatif Rock, Nu-Metal ve Rapcore türlerinde eserler veren Ankara kuruluşlu grubun kuruluş yılı 2001. Şu an grup üyeleri olarak Ferman Akgül, Yağmur Sarıgül, Cem Bahtiyar ve Özgür Can Öney bulunuyor. Bu zorlu yola 5 kişi başlayan grup 2013 yılında grubun disk jokeyi Efe Yılmaz ile yollarını ayırdı.2010 yılında Norveç’te gerçekleştirilen Eurovision Şarkı Yarışması’nda We Could Be the Same şarkısı ile ülkemizi temsil ederek 2. oldular. Hepimizin ezbere bildiği sayısız şarkılardan en popüler olanları elbette Dünyanın Sonda Doğmuşum, Cevapsız Sorular ve Bir Kadın Çizeceksin.


8) Gece Yolcuları

1993 yılında kurulup 1995 senesinde profesyonel olarak müzik camiasına adım atan pop rock grubu birçok üye değişikliği yaşadı. Edis İlhan, Uğur Arslantürkoğlu, Volkan, Fatih Yılmaz, Semih Keçeci, Umut Yıldız günümüzde aktif olarak bulunan grup üyeleridir. Grubun en çok bilinen şarkılarından bazıları Unut Beni, Affedecek Misin ve Meyhaneler Sen…


9) Seksendört 

1999 yılında Ankara’da kurulan grubun Akıyor Zaman, Seksendört, K.G.B., Rüya isimli 4 albümü bulunmakta. Ölürüm Hasretinle sonrasında çıkardıkları Kendime Yalan Söyledim şarkıları ile yıllarca dillerimizden düşmeyecek şarkılara imza atmış grubun günümüzdeki aktif üyeleri Tuna Velibaşoğlu, Arif Erdem Ocak, Okan Özen ve Serter Karadeniz’dir. Grubun en çok dinlenen şarkıları ise Yorma, Kendime Yalan Söyledim ve elbette Ölürüm Hasretinle.


10) Yüksek Sadakat

Resmî olarak 2004 yılında kurulan İstanbul asıllı rock grubunda aktif olarak Kutlu Özmakinacı, Serkan Özgen, Uğur Onatkut ve Sefa Deniz grupta yer yer alıyor. Ülkemizi 2011 yılında Eurovision’ da Live It Up şarkısı ile temsil etmişlerdi. Birçok şarkısını ezbere bildiğimiz grubun en bilinen parçaları arasında Haydi Gel İçelim, Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer, Döneceksin Diye Söz Ver isimli parçaları yer alıyor.


11) Kolpa 

2005’ ten itibaren aktif olarak müzik camiasında baş gösteren Adana kuruluşlu rock grubudur. 4 albümü bulunan grup Bora Yer, Barış Yurtçu, Cenk Taner Dönmez ve Samuray Gökçe’den oluşuyor. Arada Kafam Senden Bile güzel gibi eğlenceli tempolara sahip şarkıları olsa da genel olarak hüzün yüklü şarkıları olan grubun en bilinen eserleri arasında Beni Aşka İnandır, Nasıl Öğrendin Unutmayı ve Gurur Benim Neyime bulunuyor.


12) Athena 

Türk müzik grupları denilince belki de akla ilk gelen grup Athena’dır. Türkiye’de pek duymadığımız ska ve punk rock türünde şarkılar çıkartan İstanbul kuruluşlu grubun kuruluşu 1987 yılına kadar dayanıyor. Yıllar içerisinde birçok grup üyesi ile yollarını ayırmış olan grup üyelerinden yalnızca Gökhan Özoğuz, Hakan Özoğuz, Emre Ataker günümüze kadar gelebilmiştir. 2004 yılında Eurovision’da ülkemizi For Real isimli şarkı ile temsil ederek yarışı 4. olarak bitirdiler. Birbirinden renkli tarzlara sahip grup üyeleri yıllardır her çıkardıkları şarkıda bizi yerimizde durdurmaya ant içmiş gibiler. Grubun en bilinen şarkıları Senden, Benden, Bizden, Kafama Göre ve Arsız Gönül’dür.


13) MFÖ

Grup üyelerinin baş harflerinden oluşan ismiyle bile dikkat çekmeye yeten grup 1971 senesinden beri hayatımızda ve yediden yetmişe herkesin dilinde. Pop ve rock türlerinde eserler veren grubun üyeleri Özkan Uğur, Mahsar Alanson ve Fuat Güner. 1985 ve 1988 yıllarında ülkemizi Eurovision şarkı yarışmasında temsil ettiler. Konserlerinde bile belirli bir düzene sahip kendilerine has özelliklere sahip bu nadide grubun en çok dinlenen eserleri arasında Ele Güne Karşı, Sarı Laleler, Hep Yaşın 19 gibi güçlü parçalar yer almakta.


14) Yeni Türkü

Türk müzik grupları listemizin bir diğer beğenilen grubu ise Yeni Türkü’dür. Ankara temelli 1977 kurtuluş yıllı grup ondan fazla her biri gönlümüze işleyen albüm çıkarttı. Grup üyeleri Derya Köroğlu, Erkin Hadimoğlu, Furkan Bilgi, Serdar Barçın’dan oluşmaktadır. Başkaları tarafından tekrar tekrar yorumlanan şarkılara sahip, Türk halk müziği, özgün müzik, protest müzik gibi farklı türlerde eserler veren grubun en çok dinlenen şarkıları Fırtına, Sezenler Olmuş ve Aşk Yeniden’dir.


15) Moğollar

1967 yılında kurulan ve Anadolu rock kültürünün ilerlemesinde büyük etkilere sahip grubun üyeleri elbette zamanla büyük değişiklikler yaşadı. Günümüzde aktif olarak Cahit Berkay , Taner Öngür, Serhat Ersöz , Emrah Karaca , Kemal Küçükbakkal bulunmakta. Zamanında Barış Manço ve Cem Karaca gibi büyük isimlerle çalışan grubun en çok dinlenen parçaları arasında Dinleyiverin Gari, Yolum Seninle ve Bir Şey Yapmalı bulunmakta.

 

İlginizi çekebilecek ilgili içerik:

Türk Rock Grupları: Dünden Bugüne En Sevdiğimiz Şarkılarla

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/