Özlem Tekdemir, İnemuri resim sergisi

28 Nisan-15 Mayıs 2017 tarihleri arasında Finart Studio’da gerçekleştirilen Özlem Tekdemir’in İnemuri sergisini dijitalde de gezmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. 

Japon kültürünün sıra dışı davranışlarından biri olan inemuri, uykuyla uyanıklık hali arasında bilinçli bir kısa uyku hali olarak tanımlanabilir. Uyku sanatı olarak da adlandırılan bu işin inceliklerinden biri uykunun derinleşmeden gerçekleşmesi. Ayakta uyumak aslında. Toplu halde de yapılabiliyor ki böylesi daha erdemli. Tek tek de olabilir. Her yerde yapılabilir. Metroda, sokakta herhangi bir yerde. Bu konuyla ilgili olarak pek çok bilgiye kolayca ulaşmak mümkün. Google’a inemuri yazıyorsunuz ve..

Bu kavramın sergi konusu olmasına gelince; burada konunun metaforik bir bağlamda ele alınması söz konusu elbette. İnterrnette gezinirken karşıma çıkan bu kavramın yol açtığı farklı çağrışımlar, resimlerimdeki figürlere farklı bir açıdan bakmamı sağladı. Bir tür araf durumundaki bu figürler, gün içinde yapılan inemurileri anında resimlenmiş gibiydi. Bilinçli ancak hareketsiz, tepkisiz ancak eylem halinde, kısa bir anın görüntüleriydi bu resimler. Böylece pek çok farklı okumaya açık bu sözcük, serginin bağlamını sağlamlaştıran, resimlerin plastik diline güç katan bir kavram olarak konumlandırıldı. 
(Hazır yeri gelmişken, bu sergi, sıradan bir sanat galerisinin iki yüzlü sistemi içinde yer almak için pek çok çabalamanın sonunda, açılan pek çok telefonun ve çokça biz size döneriz cevabının ardından.. ben böyle işin diyerek.. sokakta geçerken gözünüzün takılıp burada ne varmış ki? diye sorabileceğiniz bir tasarım atölyesinde sergilenmektedir. Bazen sanatın ara yüzlerini kendimiz oluşturmalıyız diye düşünerek, kendi galerini kendin yap mantığıyla hazırlanan bu sergiyi zevkle gezmenizi dilerim.)
Özlem TEKDEMİR
Kategoriler: Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/