Editör
12 Mayıs 2018
Gizemiyle Sarsan ve Öldükten Sonra Keşfedilen Başarılı Fotoğrafçı: Vivian Maier
Dünyanın bu uçsuz bucaksız koşuşturmasında elbette ki durdurulmak istenen bir an, özel bir zaman ve ölümsüzlüğü hak eden insan portreleri vardır. Çektiğimiz fotoğraflar aslında kendimizin birer yansıması olmakla birlikte, aynı zamanda hayatımızın birer fragmanıdır. Vivian Maier da hayatını çektiği fotoğraflar ile yansıtmayı tercih etmiş, bu fotoğrafları yaşadığı müddetçe bir sır gibi saklamış ve öldükten sonra keşfedilmiş başarılı bir fotoğrafçı. Fakat hayat hikayesi bu kadar kısa anlatılmaya değer değil. Öyleyse Vivian’ın gizem dolu hayatını daha yakından tanıyalım.
...

Hikayenin ardındaki asıl isim, John Maloof. Kendisi bir müzayede salonundan satın aldığı eski fotoğraf negatifleriyle dolu kutuların birinde Vivian’ın çektiği kareleri keşfetmesiyle başlar.

...

John, bu fotoğraflardan çok etkilenir. Kutunun üzerindeki ismi her yerde araştırsa da elde tutulacak bir bilgi bulamaz. Araştırmaktan vazgeçmez. Böylece yavaş yavaş bazı bilgiler edinmeye başlar.

...

Vivian’ın geçimini sürdürebilmek için uzunca bir süre dadılık yaptığını öğrenir yakınlarından. Fakat çoğunun bilmediği bir şey var ki, o da kimsenin fotoğrafçılıkla uğraştığını bilmiyor oluşuydu.

...

Bütün bu olaylar olurken Vivian hayata veda eder. Gizemli fotoğrafçının ölüm haberiyle karşılaşan John ise Vivian’ın bütün fotoğraflarını toplamaya koyulur ve yayınlamaya başlar.

John’un yayınladığı fotoğraflara bakan herkes fotoğraflar karşısında adeta mest olmuştur. Geri dönüşler arttıkça Vivian’ın ismi daha çok duyulmaya başlanmıştır.

...

Vivian’ın çok büyük bir sanatçı olduğu herkes tarafından fark edilir. Vivian Maier keşfedilmiştir böylece. Fotoğraf karelerine sığdırmış koskocaman yaşamını, gördüğü insanları, gittiği yerleri ardında bu gizemli hikayeyle bizlere bırakır.

...

2013 yılında John Maloof ve Charlie Siskel tarafından Vivian’in hayatı ”Finding Vivian Maier” ismiyle vizyona girdi. Ve en iyi belgesel film Oscar’ına aday oldu. 

7
Bizi Facebook'tan takip edin.