YemekSepeti’nin ilham verici başarı hikayesi

Her zaman başarı hikayelerini hep çok uzağımızda zannediyoruz değil mi? Ama bakın bu sefer tam içimizden, bizim gibi olan 3 üniversite öğrencisinden çıkan bu fikir nasıl ortaya çıktı ve nasıl bu kadar büyüdü? 3 çocukluk arkadaşının bir araya gelerek gerçekleştirdiği bu başarı öyküsü gerçekten okumaya değer bir ilham kaynağı. 

Nevzat Aydın ve Melih Ödemiş Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği‘nden sınıf arkadaşı,
Cem Nufusi ise turizmci.

Nevzat Aydın, Boğaziçi Üniversitesindeki bölümünü bitirdikten sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Silikon Vadisi’ndeki University of San Francisco’da MBA eğitimi alır. Bu süreçte e-ticaret ilgisini çeker. Özellikle San Francisco kentindeki paket servis olayı çok dikkatini çeker ve bu fikirden giderek hoşlanan Nevzat Aydın kafasında oluşturduğu e-ticaret sitesi projesini Türkiye’ye döner dönmez sınıf arkadaşı Melih Ödemiş ile paylaşır.
İki arkadaş öncelikle bu fikrin Türkiye’de uygulanabilirliği hakkında araştırma yapar. Yaklaşık 5 ay süren bu araştırmada insanlarla anket yaparlar, restoranlarla görüşürler.

Yaptıkları araştırma sonucunda sipariş esasına dayalı “yemek paketi” işine girmeye karar verirler. Ama bir eksikleri vardır. Restoranlara gidip onları kendileriyle çalışmaya ikna edecek birisi eksiktir. Böylelikle turizm işiyle uğraşan çocukluk arkadaşları Cem nufusi’yi de aralarına alarak tam kadrolarını oluştururlar ve projeyi hayata geçirmeye hazırdırlar. 
 
2000 yılının eylül ayında 40 metrekarelik bir odada Yemek Sepeti Gıda ve Pazarlama Elektronik İletişim ve Tanıtım Limited Şirketi kurulmuş oldu.
Nevzat bey kurulan şirketin genel müdürü, Melih bey IT sorumlusu Cem bey’de satış ve pazarlamadan sorumlu olarak görev üstlenirler.
O yıllarda internet yaygın olmadığı için siparişleri almaya faks ile başlanır 2001 yılına geldiklerinde ise internete geçiş yaparlar. 26 restoranla işe başlayan yemeksepeti.com günde 40-45 sipariş alıyordu o yıllarda. Daha sonra internetin kullanmı yaygınlaşması ile birlikte 2004 yılına geldiklerinde günde 1000 sipariş alıyorlardı. 2008 yılına geldiklerinde ise bu rakam 10.000’e çıktı ve European Founders Found’dan ilk yatırımını aldı.
2009 yılında ilk kez yurtdışına açılma kararı aldı. Foodonclick.com markası ile Dubai’de hizmet vermeye başladı. 

2010 yılında YemekSepeti İzrestorana.ru ile Rusya pazarına girdi. Fakat istenilen başarıyı bulamayınca kasım 2012 de bu projeye son verildi.
Yine 2010 yılında, mobil uygulamasını da yayına geçirerek günlük 30.000 sipariş almaya başladı. Bu sırada şirkette çalışan sayısı 100 idi.

2012 yılında General Atlantik’ten 44 milyon tutarında yatırım aldı. Bu aynı zamanda General Atlantik’in Türkiye’deki ilk yatırımıydı. Günlük sipariş sayısı ise 50.000 idi.

2015 yılında global yemek sipariş platformu Delivery Hero tarafaından 589 milyon dolara satın alındı. Türkiye’de yapılan en büyük internet satışı oldu.

Yemek sepetinin kurucularından Nevzat Aydın halen şirketin CEO’su olarak görev yapmaktadır.
Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/