Junior Android & IOS Developer
11 Temmuz 2017
Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

LYS'nin açıklandığı şu günlerde,tercih dönemi de gelmişken bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisi olarak bölümümü anlatan bilgilendirici bir blog hazırlamak istedim. O halde başlayalım bakalım. :)

Bilgisayar mühendisliği, temel bilgisayar donanımları, network, yazılım, programlama ve algoritmalar üzerinde çalışan bir mühendislik bilimidir. Bilgisayar mühendisleri yazılım ve donanım dersleri görürler. Eğitim süresince herhangi bir alan seçimi olmaz. Bahsettiğim tüm konularda eğitim alırlar. Ancak öğrenci hangi alan daha sıcak gelecekse aldığı derslerden bunu keşfederek o alana yürüyebilir. 
Peki ya Bilgisayar Mühendisi olabilmek için hangi yeteneklere sahip olmalıyım?

Bu önemli bir soru bunu aşağıda yazacak olduğum maddelerin en az 2 tanesine tik koyabiliyorsanız kesinlikle bu bölümü tercih edin.
1- Çok istekli olmalısınız. Hevesiniz şevkiniz hiç kırılmamalı
2-Öğrenmeye aç olacaksınız, sürekli öğrenme isteğiyle araştırma aşkıyla yanıp tutuşan biri olmalısınız.
3-Bilgisayarlara ilginiz olmalı. Yoksa bu bölüm çekilmez.
4-Matematik ve fizikle aranız acayip iyi olmalı (Özellikle matematikle)

Eğer bunlardan 4 tanesine tik atabiliyorsanız, durmayın kesinlikle yazın.
Bilgisayar Mühendisleri hangi dersleri alırlar?

Bu her okul için değişse de temel verilen dersler vardır. Bunlar algoritma ve programlama bilgisi, web programlama,veritabanı, sayısal analiz, otomatlar teorisi,veri iletişimi,bilgisayar ağları ve mikro işlemciler genel olarak her okulda verilen derslerdir. Ayrıca seçmeli dersler ile seçmek istediğiniz alan ile ilgili dersleri alabilirsiniz. Bunlarda okuldan okula değişmektedir.
Mesleğe karar verdik peki ya okul?

Okul konusuna gelince, okul hem önemli hem değil aslında. Bu cümleyi anca bölümü okurken anlayacaksınız. Ama okul seçerken şunlara dikkat edebilirsiniz.
-Bölümün hocalarının alanlarını ve yaptıkları çalışmalarını mezun oldukları okulları araştırın. 
-Bölümün topluluklarını araştırın, yaptığı etkinlikleri,eğitimleri vs araştırın.
-Okulun verdiği zorunlu/seçmeli dersleri ve içeriklerini araştırın.
-Staj programlarına bakın.
-İçerisinde buluna laboratuvar türlerini araştırın.
-Mezunlarından ya da okuyanlardan bilgi alın.
-Değişim programlarını inceleyin. (Erasmus-Farabi-Mevlana vs.)
İş imkanları para?

İnsan sevdiği işi yaparsa para da gelir. Yapacağınız işte çalışacağınız alana göre kazanacağınız para elbette değişecektir. Meslek seçilirken para olarak bakılmamalıdır. Çünkü her sabah işe gidip, akşam döndüğünde tüm vaktini, ömrünü harcadığında mutlu olabiliyorsa emin ol para da gelecektir. İş imkanları en geniş bölümlerden biridir. Günümüzde kullandığımız teknolojik aletleri düşünürsek her sektörde biz varız aslında. :) otomotiv,tekstil, teknolojik aletler, bilişim firmaları,network hizmeti veren firmalar ve daha bir çok firmada çalışabilirsiniz. 
Umarım birazda olsun yardımcı olabilmişimdir. Şimdiden yeni meslektaşlarımı tebrik ediyorum, gelecek hayatlarında başarılar diliyorum. 
Saçı başı yolmaya hoşgeldiniz. :D
2

Yorumlar (3)


arrow_upward