“Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?” Diyenlere 8 Mezun Anlatsın [video]

Günümüz Facebook-Google-Apple jenerasyonunun “Bizden de bir Mark Zuckerberg, Steve Jobs çıkar mı acaba?” diye merak ederek; bir teknoloji/internet şirketi kursak da hemen zengin olsak diye kurduğu hayallerin hepsi bir bilgisayar mühendisliği bölümü mezunu aramakla devam eder.

Peki teknoloji şirketlerinin akıl almaz büyüklüklere ulaştığı bu zamanda, başarılı bilgisayar mühendisleri adeta bulunmaz hint kumaşı gibi görülürken, bu bölümden mezun olan kişilerin nerelerde çalıştıklarını, aklınıza gelen veya gelmeyen ne tür işler yaptıklarını merak ediyor musunuz?

O zaman buyrun sizi aşağıdaki anlatımlara alalım:

 

1) Yazılım Geliştirme

İş birimlerinin problemlerini ve isteklerini bilgisayar diline dökerek, Siemens’teki günlük işleri kolaylaştıran programlar yazıyor. Ayni zamanda, IT projelerini, yeni yazılım ve teknolojileri takip ederek revize eden takımın bir parçası.

Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Ensar Güneşdoğdu Siemens’te Solution Consultant, diğer bir deyişle “Full-Stack Developer”, olarak üniversite bölümünün çizgisinde kariyerine devam ediyor.


2) Yöneticilik

Mühendislik okumak istediğinden emin olarak yola çıkmış. Kariyerine teknoloji sektöründe hızlı bir başlangıç yapmış. Sonrasında, Microsoft Orta Doğu ve Afrika yönetim ekibine Sunucu Yazılımlarından Sorumlu Birim Yöneticisi olarak katılmış ve bu şekilde Microsoft’taki yolculuğu başlamış.

İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği mezunu Murat Kansu, Microsoft Türkiye Genel Müdürü olarak kariyerine devam ediyor.


3) Mobil (iOS/Android) Uygulama Geliştirme

Nokta Medya bünyesindeki web projelerin mobil uygulamalarını geliştiriyor. Izlesene.com, Doviz.com, AlkislarlaYasiyorum.com gibi internet sitelerine akıllı telefon ve tabletlerden kolayca erişilebilmesi için kod yazarak geçiriyor günlerini.

Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu Özberk Öztürk, Nokta Medya’da iOS uygulamaları geliştiren ekibin bir parçası olarak insanların günlük hayatta kullandığı uygulamaları geliştirmenin hazzını yaşıyor.


4) İş Analizi

Mezun olmasının hemen sonrasında bir bankanın teknoloji bölümünde iş analisti olarak çalışmaya başlamış. Yolunun Avon ile keşismesiyle kendini bir anda kozmetik sektöründe buluyor. Dijital ve satış ekipleriyle yazılım ekipleri arasında köprü görevi görerek proje yönetimi yapıyor.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği mezunu Deniz Damarsardı, Avon Türkiye’nin Bilgi Sistemleri Bölümü’nde iş analisti olarak ekibin kalbi olmaya devam ediyor.


5) Bilişim Teknolojisi (IT)

Dayanıklı tüketim ürünleri üreten bir şirkette başladığı kariyer yolculuğuna, bir telefon firmasında yazılım uzmanı olarak devam etmiş. Daha sonrasında, BSH Ürün Bilgi Sistemleri’nde çalışmaya başlayarak bilişim teknolojisi (IT) alanındaki kariyer tırmanışına devam etmiş.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu Ferhat Doğan, 6 yıl önce çalışmaya başladığı BSH’ta Ürun Bilgi Sistemleri (IT) Bölümü’nü yönetmekte.


6) Satış

Mezun olur olmaz bir teknoloji firmasında satış ekibinde iş hayatına atılmış. Yazılımcı olarak çıktığı kariyer yolculuğuna, danışmanlık yaparak devam etmiş. 4,5 sene önce Microsoft ile tanışmış ve şu an Microsoft’la kurumsal anlaşma yapan iş ortaklarını yönetiyor.

Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Cem Menteş, Microsoft İş Ortağı Yöneticisi olarak çalışıyor.


7) Akademik Hayat

Üniversite yıllarında at yarışları ile ilgili program yazmaktan tutun, mezun olduktan sonra örgü sektöründe yazılım geliştirmeye; baz istasyonlarının uzaktan denetlenmesinden, beyin dalgasıyla reklam ölçümleme projelerine kadar uzanan geniş bir yelpazede iş tecrübesine ve akademik kariyere sahip.

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Cüneyd Tantuğ, mezun olduğu üniversitenin mezun olduğu bölümünde öğretim görevlisi olarak akademik kariyerine devam ediyor.


8) Girişimcilik

35 yıl önce, henüz bir yeni mezunken, akademisyen olup olmamayı kısa bir süre düşündükten sonra, “Girişimci” olmaya karar vermiş. İlk etapta, aklındaki fikri direkt hayata geçirmeden önce, bu yolda tecrübe edinmeye başlamış. Yazılım üzerine yabancı bir teknoloji şirketinde çıktığı 2,5 yıllık yolculuk sonrasında, Index Group’u kurmuş.

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Erol Bilecik; bilgisayar firmalarına, ihtiyaç duydukları tüm ürünleri sağlamak amacı ile kurduğu Index Group’un kurucusu ve CEO’su.

Bilgisayar Mühendisliği bölümü hakkında daha fazlası için Anlatsın.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/