l İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan - CEOtudent

İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Ne yazık ki birçok insan henüz kendini bile tanıyamadan kariyeri adına kararlar alıp hayatını bu kararlara göre devam ettirmek zorunda kalabiliyor. Bazen yanlış bir yola girdiğini fark etse de o yoldan çıkmak o kadar da kolay olmayabiliyor. Siz de artık kariyerinizi değiştirmek için çok geç kaldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Fakat ilerleyen yaşlarına rağmen kariyer değişikliği kararı alıp başarıya ulaşanların sayısı hiç de az değil.

1) Jeff Bezos

İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan 1
Jeff Bezos, Wall Street’te bilgisayar bilimi alanında kazançlı bir kariyere sahipti. Amazon’u kurup e-ticaret dünyasına geçmeden önce çeşitli finansal firmalarda yüksek mevkilerde görev almıştı.

2) Jonah Peretti

İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan 2
30’lu yaşlarında Buzzfeed ve Huffington POST’u kurmadan önce Jonah Peretti, ortaokul öğrencilerine Microsoft Office’i nasıl kullanacaklarını öğretiyordu.

3) Taikichiro Mori

İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan 3
Taikichiro Mori, Mori Building Company’yi kurduğunda 51 yaşında gayrimenkul yatırımcısı olan bir akademisyendi. Parlak yatırımları, 1992’de 13 milyar dolar değerini ulaştığında onu dünyanın en zengin adamı yaptı.

4) Julia Child

İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan 4
Ünlü bir şef olan Julia Child, ilk yemek kitabını yazdığında 50 yaşındaydı. Daha öncesinde medya ve reklamcılık gibi alanlarda çalışıyordu.

5) Terry Crews

İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan 5
ABD’li komedyen ve aktör Terry Crews, ödüllü şovları “Everybody Hates Chris” ve “Brooklyn Nine-Nine” için çok sayıda övgü aldı. Terry, 90’lı yılların ortalarında çeşitli NFL takımlarında savunma oyuncusu olarak hayatını sürdürüyordu.

6) Vera Wang

İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan 6
Vera Wang, 40 yaşında moda endüstrisine girmeden önce patenci ve gazeteciydi. Bugün dünyanın önde gelen kadın tasarımcılarından biri.

7) Dwayne Johnson

İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan 7
Dwayne “The Rock” Johnson, iki kez kariyer değişikliğini yaptı. Önce Kanada Futbol Ligi’nde sıradan bir savunma oyuncusuydu. Sonra futbolculuğu terk ederek 1996’da dünya Güreş Federasyonu’na (WWF) katıldı. Bu da onun keşfedilmesini sağladı ve 2000’lerin başında başarılı bir aktör oldu.

8) Ronald Reagan

İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan 8
Ronald Reagan, Amerika Birleşik Devletleri’nin 40. Başkanı olmadan çok önce Hollywood’da başarılı bir aktördü.

9) Sara Blakely

İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan 9
Spanx’in kurucusu milyarder Sara Blakely, 2000 yılında 30 yaşında başarıya ulaştı. Bu girişiminden önceki 20’li yaşlarında yedi yıl boyunca kapı kapı dolaşarak ofis malzemeleri sattı.

10) Arnold Schwarzenegger

İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan 10
Arnold Schwarzenegger iki büyük kariyer değişikliği yaptı. 20’li yaşlarında Dünya Vücut Geliştirme şampiyonuyken 30’lu yaşlarında ödüllü bir aktördü. 2003’te Kaliforniya Valisi olduğunda ise 56 yaşındaydı.

11) Grandma Moses

İlerleyen Yaşlarına Rağmen Kariyer Değişikliği Yaparak Başarıya Ulaşmış 11 İnsan 11
Büyükanne Moses olarak bilinen Anna Mary Robertson Moses, üretken resim kariyerine 78 yaşında başladı. 2006’da resimlerinden biri 1.2 milyon dolara satıldı. Daha önce, o bir kahya ve çiftlik işçisiydi.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/