Başarılı İnsanların Yeni Bir İşte Sergiledikleri 11 Davranış

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Başarı korunması gereken bir özelliktir ve yeni durumlara uyum sağlamayı gerektirir. Şu ana kadar başarınızı korudunuz ve o çok istediğiniz işi kaptınız. Şimdi patronunuzun sizi sevmesini sağlamalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı kara kara düşünmeyin diye yeni işlerinde başarıyı kolay yakalayan kişilerin ortak olarak gösterdikleri davranışları hemen aşağıda.

1) Daha birinci günden plan ve hedeflerini yansıtır ve gerçekleştirmeye başlarlar.

Yeni pozisyonunuzun başlangıcında yarattığınız hedefleri belli edin. Kariyer tavsiye uzmanı Amanda Augustine, “Mülakatta onlara ne anlattıysanız bunun sizin misyonunuz olduğunu ve onu gerçekleştireceğinizi gösterin.” diyor.  Hedeflerinizin nasıl gerçekleşip değiştiğini, daha iyisi olmak için kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi inceleyin.

2) Eski iş arkadaşlarıyla ilişkilerini devam ettirirler.

Yeni bir işe başlamadan önce geriye dönmeli ve eski şirketinizdeki insanlarla tekrar iletişime geçmelisiniz. Böylece cv’niz için referans ve Linkedin hesabınız için tavsiyelerini isteyebilirsiniz. Unutmayın, referans istemek için en uygun zaman referansa ihtiyaç duymadan biraz öncedir.

3) Ekiplerini etkileyen her türlü sıkıntıyı çözmenin bir yolunu bulurlar.

Bazen çok ufak değişiklikler çok büyük farklılıklar yaratabilir. Takımınızı olumsuz etkilediğini düşündüğünüz her şeyi ortadan kaldırmaya çalışın. Tıkandığınız zamanlarda idol olarak gördüğünüz birini düşünerek onun bu durumda ne yapacağını sorgulayın.

4) Sosyal ortamlarını yeniden değerlendirir ve geliştirirler.

Ofis komşularımızla yakınlaşmak her zaman en kolayıdır. Ama bir kez onları tanıdıktan sonra artık çevrenizi genişletmeniz ve şirketteki diğer kişilerle tanışma vaktiniz gelmiştir. İnsanlar işteyken öğrendikleri şeyleri paylaşmaya istekli olurlar bu nedenle iletişim ağınızı geniş tutmaktan çekinmeyin.

5) Daha fazlasını başarabilmek için yeni yollar bulurlar.

Slack’in CEO’su Stewart Butterfield çalışanları yenilikçi şeyler yapmaları konusunda cesaretlendirdiğini dile getiriyor. 20’li yaşlarımızın ortasında başarılı olmak için en hevesli olduğumuz zamanları yaşıyor oluyoruz bu nedenle her zaman yenilikçi olmaya özen göstermelisiniz.

6) Zaman kaybettiren şeyleri belirler ve onları hayatlarından uzaklaştırırlar.

Hepimiz zamanı öyle ya da böyle boşa harcıyor sonra da yetmediğinden şikayet ediyoruz. Ama aslında zamanınızı düzgün kullanmak tamamen sizin elinizde. Yapmanız gereken ilk şey gününüzü nasıl geçirdiğinizi gözlemlemek. Böylece size zaman kaybettiren şeyleri bulabilirsiniz.

7) Düzenli alışkanlıklar edinirler.

“Alışkanlıkların Gücü” kitabının yazarı Charles Duhigg kitabında şöyle diyor:

“Egzersiz yapmaya başlayan insanlar genellikle daha sağlıklı besleniyor ve işlerinde daha üretici oluyorlar. Aynı zamanda daha az sigara içiyor, ailelerine ve iş arkadaşlarına karşı daha sabırlı oluyorlar. Kredi kartlarını daha az kullanıyorlar ve daha az strese giriyorlar. Egzersiz yapmak çok yönlü değişimlerin temel taşı.”

Ayrıca meditasyon yapmak, bir şey yazmak, resim yapmak gibi aktiviteler de iş hayatınıza olumlu etkide bulunacaktır.

8) Her zaman şirketteki değerlerini gösterirler.

Başarılı insanlar her zaman kendi rollerine ne kadar değer kazandırdıklarını gösterirler. Eğer bir liderlik pozisyonuna geçmek yada şirkette ilerlemek istiyorsanız kendinize sormanız gereken ilk soru “Beni istemeleri için onları nasıl heyecanlandırabilirim?” olmalı diyor FBI ajanı Robin Dreeke. Sizi o pozisyona getirecek kişiler için önemli olanın ne olduğunu anlamalısınız. İşlerini kolaylaştırmak için ne yapabilirsiniz?

9) İş arkadaşları ile Network kurabilmek için karşılarına çıkan her fırsattan yararlanırlar.

Network oluşturmak kulağa korkutucu gelebilir ama aslında iş arkadaşlarınızla birer kahve içmek ya da “Game of Thrones” konuşmak kadar kolaydır. Marie Claire’in eski genel yayın yönetmeni Joanna Coles iş arkadaşlarınızla iletişim halinde olmanızın patronunuzla iletişim kurmak kadar önemli olduğunu söylüyor.

10) Müdürlerinin beklentilerine göre yeni hedefler belirlerler.

Şirkette biraz zaman geçirdikten sonra hedeflerinizin hala şirkete uygun olduğunu görebilmek için müdürlerinize danışmayı ihmal etmeyin. Neleri doğru yaptığınız hakkında erken bir geri bildirim almak harika bir fırsattır. Böylece neleri daha iyi yapabileceğinizi öğrenebilir ve sonraki hafta bu bilgileri takımınızın yararına kullanabilirsiniz.

11) Ekip üyeleri ve iş arkadaşları için paha biçilemez hale gelirler.

Üç ay işin gerekliliklerini öğrenmek ve iş arkadaşlarınıza neler önerdiğinizi göstermek için yeterli bir süre. Augustine’e göre ilk haftadan itibaren toplantı ve ikili konuşmalara katılmanız gerekiyor. Böylece takımınız içinde ilk başvurulacak kişi haline gelebilirsiniz.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/