İş Görüşmelerinde Karşılaşılan 4 Klişe Cümle

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

İş görüşmelerinde, başvuruda bulunan adaylar arasından en doğru seçimi yapabilmek ve pozisyona uygunluğunu belirleyebilmek için kişilere insan kaynakları müdürleri ya da insan kaynaklarından sorumlu çalışanlar tarafından birçok farklı soru sorulur. Sorulan sorular sektörden sektöre ya da pozisyondan pozisyona değişiklik gösterse de her görüşmede adaylara yöneltilen bazı ortak sorular da vardır. Bu ortak soruların nitel bir cevabı yoktur ve bilgi yetisini ölçmekten çok kişiyi tanımaya yöneliktir.

1) Şirketimizi kolay bulabildiniz mi?

iş1

Başlangıç sorusudur ve önemlidir. Çünkü ilk izlenim, ilk gerçek iletişim öğesi olma farklılığını taşır. Kısa, net ve doğru bir ses tonuyla cevap verilebilir.


2) Bize biraz kendinden bahset. / Kendini üç kelimeyle ifade edebilir misin? / Zayıf ve güçlü yanların nelerdir?

iş2

Birbirine benzer yaklaşımda olan bu sorularda asıl hedef kişinin kendini ne kadar tanıdığını, potansiyelinin ve zayıf yönlerinin ne kadar farkında olduğunu öğrenmektir. Genelde bu tarz sorulara önceden düşünülmüş, ezberlenmiş, kalıplaşmış cevaplarımız olsa da bu tür bir soruyu yanıtlarken olabildiğince doğal görünmek doğru olacaktır.


3) Şirketimiz hakkında düşünüyorsun? / Şirketimizi tanıyor musun? / Ürünlerimizi-Hizmetlerimizi biliyor musun?

iş3
İnsan kaynaklarından sorumlu kişinin bu tarz bir soruyu sormasının amacı adayın görüşmeye gelmeden önce firma hakkında ne kadar araştırma yaptığını öğrenmektir. Aday iş görüşmesine gittiği firmanın kuruluş hikayesi, ürünleri/hizmetleri, değerleri hakkında ne kadar detaylı bilgi sahibiyse başvuruda bulunduğu işi de o kadar istiyor demektir.


4) 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?

iş4
Yine kalıplaşmış olan bu sorudaki amaç; adayın aslında tam olarak hangi sektörle ilgilendiğini, kendisinin başarılı olacağını düşündüğü alanları öğrenmektir. Başvurusunda bulunduğunuz sektöre ya da pozisyona uzak ve tutarsız cevaplar vermemeye dikkat etmelisiniz. Ne istediğini bilen ve uzun vadede kariyer planları olan biri değilseniz en azından anı kurtarmak adına böyle görünmeye çalışın.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/