4 Üniversite Bitirdi ve Atanamadı, Şimdi Bir Girişimci

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Diyarbakır’da 4 üniversite bitiren ve 6 yıl ücretli öğretmenlik yapan Selda Sunay, atanamayınca geleneksel girişimci olmayı tercih etti. Sunay, KOSGEB’den aldığı destekle çikolatacı oldu.
Diyarbakırlı olan 31 yaşındaki Selda Sunay, Dicle ve Anadolu Üniversitelerinde 4 bölümü tamamladı. En son Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun olan Sunay, öğretmen olmak için formasyon aldı. 6 yıl ücretli şekilde öğretmenlik yapan ve atanmayı bekleyen Sunay, atanamayınca KOSGEB’den destek alarak, iş yeri açtı. İş yerinde çikolata satan Sunay, ünlü bir çikolata firmasının da Türkiye’deki yedinci bayiliğini aldı.
Okumayı çok sevdiğini belirten Sunay, “4 ayrı üniversite mezunuyum. Olsa yine okuyacağım. 8 kardeşiz. Hepimiz de üniversite mezunuyuz. İlk üniversitem Dicle Üniversitesi inşaat, daha sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdim. Ondan sonra Vergi ve Muhasebe uygulamalarını bitirdim. En sonda Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden mezun oldum. Formasyon eğitimimi aldım. Ücretli öğretmen olarak işe başladım. Kadro alamadım. Yaklaşık 6 sene ücretli öğretmen olarak çalıştım. Öğretmenliği çok seviyordum. Daha sonra böyle bir işe giriştim. Diyarbakır’da bir bayanın yapabileceği en elit iş ne olabilir diye düşündüm. Çikolata aklıma geldi. Sonra firmayla görüşmelere başladım. Zorlu bir süreçten sonra 1 sene önce iş yerini açtım. Türkiye’de 7’nci, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da tek şubeyiz. İş yerini açarken KOSGEB’den de 50 bin liraya yakın destek aldım” dedi.
Müşterilerinin takdirini aldığını dile getiren Sunay, “Öğretmen olduğumu öğrendiklerinde takdir ediyorlar. ‘Öğretmensin ama bu işi yapıyorsunuz. Takdire şayan’ deyip gururumu okşadıkları oluyor. Bu sözler beni onure ediyor. Dilerim ki kız çocukları okumaya devam ettirilir. Hiç kimseye muhtaç olmadan ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaya çalışırlar diye düşünüyorum. Benim bayan olmam ve tuttuğumu koparan biri olmam ve bu işin gerçekten üstesinden gelebileceğime olan inançları sayesinde bayiliği aldım. Çok da iyi gittiğimi düşünüyorum. İnşallah çok daha iyi olacak. Ürün yelpazemiz çok geniş. Bebek çikolatasından nikah çikolatasına, evlilik çikolatasından sevgililer günü çikolatasına kadar çok geniş bir yelpazemiz var. Çikolatalarımızın en önemli özelliği el yapımı olması ve kakao çekirdeğinin orijinal olmasıdır. Hiçbir koruyucu madde kullanmadan 1 yıl 3 ay saklanabilen çikolatalardır. Hiçbir şekilde bozulmaz” diye konuştu.
Kategoriler: Girişimcilik, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/