Sınavı Kötü Geçenlere: 5 Adımda Kariyerinizi Sağlamlaştırın !

Üniversite sınavının açıklanmasından sonra, üniversite sınavına girenler olsun, aileler olsun, büyük bir umutsuzluğa düştüler. Bunun sebebi çok, öğrencinin çalışmaması diyebiliriz. Eğitim sistemimizdeki sorunlar diyebiliriz. Öğretmenler, hocalar diyebiliriz. Ama bunlar, gereksiz sitem ve bahane olmaktan öteye geçemez. Eğer istediğiniz sonucu elde edemediyseniz, bir sene daha hazırlanabilirsiniz. Ama hayatın akademiden ibaret olmadığı sonucuna varıyorsanız, ortalama bir üniversiteye giderek milyar dolarlık şirketlerde çalışabilirsiniz ya da kendi şirketinizi kurabilirsiniz. Ama tabi bu çok çok zor bir yol. Peki ne yapmanız gerekiyor ?
1) At Gözlüklerinizi Çıkarın.

Üniversite sınavınız kötü geçti, olan oldu. Ama dünyanın sonu değil. Herkes iyi üniversiteden mezun olacak, herkes tıp ve mühendislik okuyacak diye bir şart yok. Eğer kendinize güveniyorsanız, daha fazla yorularak, daha fazla çalışarak daha iyi konumlarda olabilirsiniz. Sadece biraz istekli olmanız lazım. At gözlüklerinizi çıkarıp, bütün fırsatları kollamanız lazım.

2) CV’nizi Günlük Tutar Gibi Her Gün Doldurmaya Çalışın

“Eğer bugününüz ile dününüz aynıysa, başarı diye bir şey olamaz.” Bu söz belki ilham olmuştur sizlere. Günümüz dünyasında başarılı olmak için tek bir diploma asla yetmiyor. En az 2 yabancı dil, ilgi duyduğunuz alanda kazandığınız sertifikalar, katıldığınız seminerler, yaptığınız konuşmalar, işe alım sürecinde ya da iş kurma sürecinde ön plana çıkan nitelikleriniz oluyor. Her gün aynı şeyleri yapmak yerine, biraz daha gayret ederek Linkedin profilinizi ya da özgeçmiş sayfanızı doldurmaya çalışın. Hem kendinize, hem kariyerinize birçok artı kazandırmış olacaksınız.

3) Üçüncü Şahısları Asla Dinlemeyin !

İllaki yakınınızda görmüşsünüzdür, ilk 1000’e giren gençler, tıp kazanan öğrenciler… Yakınlarından tebrik mesajı alırlar, ertesi gün unutulurlar. Siz ise iyi üniversiteyi kazanamadığınız için üzülürsünüz onları gördükçe. Bu tavrın çok yanlış bir tavır olduğunu anlayın. Sizin hayalleriniz, sizin hedefleriniz başka insanlara bağlı değil. Sadece sabretmeniz gerekiyor. 2 Sene sonra kendinizi geliştirip, şirketinizi kurduğunuzda sadece tebrik etmeye gelmeyecekler, bunları düşünün. Sizi umursayan ve sizinle ilgilenen tek kişi, kendinizdir.

4) Kitap Okuyun, Sanatla İçli Dışlı Olun

Yukarıda at gözlüklerinizi çıkarın derken kastettiğim durumlardan biri de buydu. Kitap okuyun cümlesi, çocukluğumuzdan beri duyduğumuz en klişe cümlelerden biridir, değil mi ? Ama asla eskimeyen klişelerdendir. Belki okuduğunuz bir kitap, hayatınızı değiştirebilir. Ufkunuzu genişletir. Çizdiğiniz bir resim, çaldığınız bir enstrüman, sizi bitkisel ruh halinden kurtarıp hayat döngüsüne geri sokar. Unutmayın, siz ot değilsiniz. Bu hayatı yaşamaya geldiniz ve elinizden geldiğince bunu yapmaya çalışın !

5) Topluluklara Katılın 

Hayatınızda birçok insanı kendinize ilham aldınız, Steve Jobs, Elon Musk, Jess Bezos… Ama sanmayın ki, bu insanlar başarıyı tek başlarına elde ettiler. Her birinin arkasında birçok kişi, birçok topluluk vardı. Başarı, asla yalnız elde edilemez. O yüzden, topluluklara katılın. Derneklere, vakıflara, kulüplere, seminerlere, konferanslara, bulabileceğiniz her türlü topluluğa katılın ve yeni insanlarla tanışın. Bağlantılar kurun, çevreniz genişleyecek. Çevreniz genişleyince, kariyerinizin nasıl zirvelere çıktığını göreceksiniz.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/