Yakın Gelecekte Teknolojiye Yenik Düşüp Tarihe Karışabilme İhtimali Olan 7 Meslek

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Sanayi ve teknolojinin gelişmesi ile ortaya birçok yeni meslek dalı ortaya çıkıyor. Ancak bazı meslek dalları ise kaybolmaya yüz tutuyor ya da kayboluyor. Rutin ve öngörülebilen işler önümüzdeki yıllarda matematiksel işlemler ile yapılabilecek. Bu da bir zamanlar çok popüler olan mesleklerin artık iş alanının daralması ve yok olması anlamına geliyor.

Teknolojinin gelişmesi ile el becerisine dayalı olan mesleklerin gerilediğini biliyoruz, ancak mali danışman ve yazar John Pugliano’ya göre önümüzdeki 5 ila 10 sene içerisinde iş alanı daralacak meslekler şunlar:

1) Emlakçılar

Emlak işleri internet üzerinden yapılmaya başlandığından beri emlakçıların kârı gözle görülür oranda düştü. İlerleyen zamanlarda emlakçılık yapan çalışan sayısında azalma görülebilir.

2) Mimarlar

Basit bir bina tasarımı bir bilgisayar tarafından her zaman yapılabilir. Pugliano’ya göre sadece çok yaratıcı ve özel donanımlara sahip mimarlar gelecekte iş bulabilecek.

3) Doktorlar

Teknolojinin gelişiminin doktorları tehdit etmesi abartı gibi görünse de hastalıklara tanı koyabilecek cihazların gelişmesi ile doktora olan ihtiyacın azalacağı ön görülüyor. Ancak tabi ki acil servislerde ve eğitimde doktorlara olan ihtiyaç azalmayacak.

4) Hukukçular-Avukatlar

Pugliano’ya göre evrak işleriyle uğraşan avukat ve hukukçular ilerleyen zamanlarda azalacak. Herhangi bir uzmanlığa ihtiyaç duyulmayan bazı rutin hukuki işlemler ise bilgisayar yazılımları ile halledilebilecek.

5) Savaş Uçağı Pilotları

İnsansız hava araçları çoktan üretilmeye başlandı bile. Bu eğilimin gittikçe artacağı, böylece savaşların da insansız olacağı tahmin ediliyor.

6) Polisler

Gündelik gözlemleme işlemleri ve biraz uzmanlık gerektiren bazı işler otomatik yapılabiliyor, dolayısıyla bu işlerle uğraşan insanlar işlerini kaybetmeye başladı bile. Tamamen kaybolmayacak ancak iş alanları daralacak.

7) Muhasebeciler

Rutin vergi işleri tamamen bilgisayarlara devredilecek ancak karmaşık vergi işlemleri, uzmanları tarafından yapılmaya devam edilecek.

Kaybolacak mesleklerin yanında birçok yeni meslek dalı ortaya çıkıyor. Yapay zeka, yazılım gibi konularla ilgilenenlerin önü açık görünüyor. Ayrıca bilgisayar sistemlerinin onarımı, güvenliği ve işletiminde uzman teknisyenler de avantajlı olacaklar.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kaynak: 1
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/