İş Hayatına Başarılı Bir Başlangıç Yapmanızı Sağlayacak 5 Tavsiye

Kaplan International

Kaplan International

Kaplan International, 6 ülkeye yayılmış 37 akredite dil okuluna sahiptir.

Kariyerinize atacağınız ilk adımda; üniversite eğitiminiz ve aldığınız diplomalar, daha önce staj deneyiminizin olup olmaması gibi faktörler bir iş görüşmesinden başarılı sonuçlarla ayrılmanız için oldukça önemlidir. Ama eğitim geçmişiniz ve staj deneyimleriniz, bazen iş hayatına başarılı bir şekilde atılmanızı sağlamak için yeterli olmayabilir. Kariyerinizde ilerlemenizi ve diğer adaylardan bir adım öne geçerek profesyonel anlamda başarıyı yakalamanızı sağlayacak tavsiyeleri sizin için kaleme aldık.

1) Çalışmak istediğiniz sektörün ihtiyaçlarını anlamaya gayret edin.

Çalışmak istediğiniz sektörün ya da pozisyonun gerekliliklerini öğrenmeye zaman ayırın. Bu pozisyonlarda çalışacak adayın ne gibi özellikleri, hangi konularda bilgisi olması isteniyor? İster profesyonel vasıflar olsun, ister o işi yaparken kullanacağınız teknik ekipman olsun, bu tip şeyler çok çabuk değişebilmektedir. İş ilanlarına bakın ve iş verenlerin bugünlerde hangi özelliklere sahip çalışanlar aradığını tespit edin. Eğer bir pozisyonda çalışmak istiyor fakat tüm aday özelliklerini yerine getiremiyorsanız, eksik kalan yanlarınızı tamamlamaya ve potansiyel iş verenleriniz için uygun bir aday haline gelmeye gayret edin. Çalışmak istediğiniz sektörün ihtiyaçlarını iyi bir şekilde anladığınızda, kendinizi sürekli olarak ona göre geliştirebilirsiniz.

2) Kişilik özelliklerinizin ve yeteneklerinizin önemini yabana atmayın.

Bir pozisyona kabul edilmeniz için teknik bilginiz önemlidir. Ama iş ortamına sağlayacağınız uyum açısından, takım çalışmasına yatkınlığınız, diğerleriyle olan iletişiminiz, karakteriniz ve tavırlarınızın önemi de yadsınamaz. Değişik kültürden insanlarla iletişim kurabilir misiniz? İnsanları ikna etme ya da etkileme yeteneğiniz var mı? Ekip çalışmasına yatkın mısınız? Tüm bunlar öğrenilmesi zor yeteneklerdir bu sebeple, bir iş görüşmesi sırasında bu yeteneklere halihazırda sahip olduğunuzu göstermeniz gereklidir. Özellikle başlangıç pozisyonlarında pozitif tavra ve yeni bir şeyler öğrenebilme yeteneğine sahip olmak önemlidir. Siz farkında olmasanız da iş hayatında faydasını göreceğiniz bazı kişisel özellikleriniz olabilir. Bu özellikler üzerine düşünüp iş görüşmelerinde bunlardan bahsetmeniz sizin yararınıza olacaktır.

3) Cover Letter yani ön yazınızı başvurduğunuz pozisyona uygun olarak uyarlayın.

İyi bir şekilde hazırlanmış öz geçmişin dışında, başvurduğunuz pozisyona uygun olarak yazdığınız ön yazı da başvurunuzun incelenip, aranılan kriterlere uymanız durumunda görüşmeye çağrılmanız konusunda önemli rol oynar. İnternette bulduğunuz örnek ön yazıları kesinlikle kopyalamayın. Bunun yerine, bir ön yazının nasıl yazılması gerektiğine dair bilgilerden faydalanarak kendi taslağınızı yaratın ve başvurduğunuz şirket ve pozisyonlara göre ön yazınızı şekillendirin. Bu şekilde yazdığınız bir ön yazı diğer başvurulardan bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır.
Bu ön yazıyı kime yazdığınızı iyice anlayın ve şirketin de sizin bunu anladığınızı bilmesini sağlayın. Şirket hakkında hoşunuza giden bir şeye ya da şirketin faaliyet alanı ile kendi iş deneyiminizin kesişen kısımlarına değinin. Bu, ön yazınızı sizin hakkınızda fikir veren mükemmel bir iletişim aracı haline getirecektir.

4) İngilizcenizi mükemmelleştirin.

İngilizceye hakim olmak, birçok sektör için aranılan bir özellik. İyi bir gramer bilgisine, çalışmak istediğiniz sektörle bağlantılı güçlü bir kelime dağarcığına sahip olmalısınız. Tüm bunlara ek olarak işe alım yapan kişileri güvenilir bir aday olduğunuza inandıracak ve sizi seçmeleri için İngilizce konuşarak ikna edebilecek yeteneğiniz ve bunu yapabileceğinize dair kendinize güveniniz olmalı.
Kaplan International English’in yurt dışındaki Yoğun İngilizce kurslarına ek olarak vermeye başladığı Mesleki İngilizce dersleri ile genel İngilizce bilginizi geliştirirken aynı zamanda mesleki İngilizce bilginizi de artırın ve kariyerinize giden yoldaki basamakları emin adımlarla birer birer çıkmaya başlayın. Kendinize ve geleceğinize yatırım yapacağınız bu kurs sayesinde, belirli bir konu başlığı hakkındaki geniş İngilizce kelime bilgisini ve fonksiyonel dil bilgisini keşfederken aynı zamanda genel dil yeteneklerinizi de geliştirin.
İster mühendislik ister finans, ya da bilgi teknolojileri gibi tamamen teknik bir alan olsun, çalışmak istediğiniz sektörde kullanılan İngilizce terminolojiyi öğrenmek için kendinize zaman ayırın ve geleceğinize yatırım yapın. Havacılık, Müşteri Hizmetleri, Mühendislik, Finans, İnsan Kaynakları, Bilgi Teknolojileri, Hukuk ve Tıp alanlarına özel hazırlanan müfredat sayesinde, kariyer hedefinizde yer alan bu alanlardan birini seçin ve ilgili terminolojiyi Kaplan ile yurt dışında alacağınız Mesleki İngilizce dersleri ile öğrenin. Dersler sonrasında aktivitelerle de desteklenen Mesleki İngilizce derslerini alırken almış olduğunuz kurs alanına göre değişik lokasyonlarda çeşitli etkinliklere katılın. Oxford’da Havacılık dersleri alıyorsanız boş vakitlerinizde Oxford Havacılık Okulu’nu ziyaret edin ya da Liverpool’da Hukuk dersleri alıyorsanız Liverpool Crown Mahkemesi’nde görülen bir davayı seyirci olarak izleme şansı elde edin.

5) Kendinize etkili bir iş iletişim ağı kurun.

Kendi sektörünüzden kişilerle kuracağınız iş ilişkileri size kariyerinizde yardımcı olur. Sahip olduğunuz bilgi ve deneyimler kariyerinizdeki ilerlemeler için çok önemli olsa da, profesyonel bağlantılar kurmanın önemini de küçümsememeniz gerekir. Referans göstermek hala adaylar için önemli bir işe alınma kriteridir. Sosyal medya üzerinden özellikle Linkedin’de sektörel gruplarda tartışmalara ve konuşmalara katılmak, yorum yapmak öne çıkmanızı sağlayabilir. Sektörün uzmanları tarafından düzenlenen etkinliklere ve buluşmalara katılmak da yüz yüze profesyonel bağlantılar kurmanızda faydalı olabilir.

Daha iyi kariyer fırsatları yakalayabilmek için İngilizcenizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Kaplan International English’in yurt dışı Yoğun İngilizce kurslarına ve bu kurslara ek olarak alabileceğiniz Mesleki İngilizce derslerine göz atın.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/