Star Wars Serisinden 10 Muhteşem Liderlik Dersi

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Güç seninle olsun…

Star Wars serisi yaklaşık olarak 30 yıldır hayatımızda. Duymayan ya da seyretmeyen kalmamıştır sanıyorum. Müthiş epik bir hikaye birbirinden renkli karakterler ile 2 saat bizleri adete koltuklarımıza çiviliyor.

Film, karanlık güçler ve iyiler arasında geçiyor. Ve bize kalırsa muazzam liderlik dersleri barındırıyor.

Usta Yoda’nın çıraklarını yetiştirmek için kullandığı aşağıdaki liderlik özellikleri film sırasında kişisel gelişim adına sık sık ön plana çıkarılıyor.


1) Denemeyin, yapın.

Kendinize ya da bir başkasına deneyeceğinizi söylediğiniz zaman muhtemelen ilk engelde yapmaktan vazgeçeceksiniz. İşin arkasına yapmayı güçlü kılacak bir istek koyduğunuz zaman başarılı olmanız daha olasıdır.

Yoda: “Yap ya da yapma – deneme yok.”


2) Korkularınızın üzerine gidin.

Gelişim ve olgunlaşma için en önemli şey korkularınızın üzerine gidip onları yenmektir. Peki korkularınızı nasıl yeneceksiniz, Yoda’nın söylediği gibi önce korkularınızı görmezden gelmeyi kesmeniz gerekiyor.

Yoda: “Korku karanlık tarafa geçisin yoludur. Korku kızgınlığı getirir, kızgınlık nefreti getirir, nefret acı çekmeyi…”


3) Dünyanız sizin aynanızdır.

Dünyanıza neyi getirirseniz onu bulursunuz, kendinizi görürsünüz aynı zamanda yansıttığınız düşüncelerinizi ve davranışlarınızı. Etrafınızı gözlemleyerek iç dünyanız hakkında fikir sahibi olun ve kendinizi geliştirin.

Yoda: “Neyi getirirsen onu bulursun.”


4) Siz kahraman olmayabilirsiniz, ama çıraklarınız olabilir.

Büyük liderler geleceğe odaklanır, tecrübe, bilgi ve bilgeliklerini başkalarının içerisinde oluştururlar. Bu onlara gelecekte yetişecek liderlerin kendi çırakları olacağı konusunda güven verir.

Yoda: “Boyun önemi yok, bana bak ve karar ver.”


5) Yanlış anlaşılabilirsiniz.

Büyük liderler çoğunlukla yanlış anlaşılır. Güç üzerinde fazla tevazu göstermek liderin yanlış anlaşılmasına yol açabilir. Aynı şekilde kendinden fazla emin olmakta yanlış anlaşılmaya yol açabilir.


6) Dikkatli olmazsanız organizasyonunuzda bir Darth Vader çıkabilir.

Yoda Anakin Skywalker’ın karanlık tarafa geçeceğini öngörmüştü ve bu doğru çıktı. Büyük liderlerin organizasyonları için gelecek kuşakları yetiştirirken büyük sorumlulukları vardır. İşe alım, men torluk ve terfileri çok dikkatli yapın.

Yoda: “Yetiştirdiğin genç Skywalker’ın karanlık taraf aklını çeldi, o çocuk gitti, Darth Vader tarafından tüketildi.”


7) Bataklıkta yaşayın.

Luke Yoda’yı bulduğu zaman bataklıkta yaşıyordu. Büyük liderler camdan kristal kulelerde yaşamazlar. Aksine kir içinde yaşarlar ve müşterileri ya da ortakları için ellerini kire bulaştırmaktan çekinmezler. Güzelim masalarında çalışmaktansa birçok yönetici şantiyede, fabrikada yada sahada çalışmayı yeğ tutar.


8) İşiniz asla bitmez.

Yoda, Luke ile karşılaştığında 900 yaşındaydı, öldükten sonra bile ona mentorluk yapmaya devam etti. Büyük liderler işin asla bitmediğini bilir, yaşam ve işlerini birbirine eşit olarak hizalarlar.


9) Bazen şeytanı sizin alt etmeniz gerekir.

Yoda ne kadar Jedi’ların lideri olsa da ışın kılıcını kapıp sayısız kez savaş alanına bizzat kendisi iner. Büyük liderler organizasyonun kültürünü yaymak ve pozitif etki bırakmak için diğerlerini teşvik etmesi gerektiğini bilirler, ancak zamanı geldiği zaman bizzat savaş alanına inmesi gerektiğini de bilirler.


10) Hepsi size kalmış.

Büyük liderler geleceğin onlara bağlı olduğunu bilirler. Yoda Dogaboh sürgününde sabırla uygun zamanın gelmesini bekledi. İyi insanların karanlık tarafa karşı tek umuduydu, ve sabırla Luke’ı yetiştirdi.

Gerçekten birşey başarmak istiyorsanız bu iyi niyet ile yapılmalı, kalbiniz ve aklınız dengede olmalı.

İnanarak yapın, göreceksiniz bir öncekinden daha iyi olacak.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

 

 

Egemen Atkaya’nın yazısından uyarlanmıştır.

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim, İlham, İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/