Bir CEO’nun 20 Yıllık İşe Alım Tecrübesinin Sonucu: Etkili Bir CV’nin 5 Özelliği

California merkezli bir yönetim danışmanlığı firması olan Korn Ferry, dünya genelinde 7.643 kişiyi istihdam ediyor.
Korn Ferry’nin CEO’su Gary Burnison, 20 yıllık işe alım deneyiminden sonra en etkili CV’yi oluşturan 5 temel özelliği sıralamış:
Kariyerim boyunca binlerce özgeçmiş inceledim ve her çeşidini gördüm. İnanın bana çoğunda benzer sıkıntılar olduğunu söyleyebilirim: Çok uzun, çok sıkıcı, zor okunan ve birçok yazım yanlışı yapılan özgeçmişler gördüm.
Birkaç yıl önce şaşırtıcı derecede beni etkileyen bir özgeçmiş ile karşılaştım.
Açık konuşmak gerekirse gördüğüm özgeçmiş 20 yıl içinde gördüğüm en iyisiydi. İçinde hiçbir hile barındırmıyordu. Tahmin edileceği üzere adayı işe aldım.
Özgeçmişinde öne çıkan bazı şeyler vardı:
1) Okunması kolaydı.

Özgeçmiş sayfası bol miktarda beyaz alana sahipti ve adayın 10 yılı aşkın bir tecrübesi olmasına rağmen yalnızca iki sayfaydı.
Her şey güzelce organize edilmişti: Satır boşlukları doğru yerdeydi, şirket isimleri bold yazılmıştı, unvanlar italik yazılmıştı ve iş detayları maddelerle ayrılmıştı. Unutmadan, bir tane bile yazım yanlışı yoktu.Özgeçmişte kullanılan font çok süslü değildi. Birçok aday vaktini takıntılı bir şekilde havalı bir font bulmaya çalışarak harcıyor, buna gerek yok. Times New Roman, Calibri gibi fontlar her zaman kolayca okunuyor.


2) Bir hikaye anlatıyordu.

Bu özgeçmiş, adayın kariyer yolculuğu hakkında bir hikaye anlatıyordu. Bu bütünlüğü de hiçbir bilgi eksikliği olmamasına borçlu. Özgeçmişe baktığımda bütün bir zaman çizgisi görüyordum. Sadece birkaç saniye içerisinde adayın kariyer büyümesini ve çıktığı basamakları görebildim.
Başka bir deyişle, kendi iş tarihinin kronolojisini çıkarmıştı.
3) Sadece sorumlulukları değil, başarıları da özgeçmişin içindeydi.

Bir işe alım uzmanı olarak kopyala-yapıştır tarzdaki iş tanımı listesini okumaktan inanılmaz sıkıldım. İşverenlerin gerçekten bilmek istediği, karşıdaki adayın ölçülebilir sonuçlar verebilen ve ortalamanın üzerinde bir aday olup olmadığıdır. Bu kişi isteneni tamamen verdi.
Sorumluluklarınızı etkileyici başarılarınızla detaylandırmak sizi her zaman öne taşır.Örnek olarak:
• “Uluslararası pazarlara genişletilmiş operasyonlar” yerine,  “Latin Amerika’daki sekiz yeni ülkeye genişletilmiş operasyonlar” ifadesini kullanın.
• “Satış ve pazarlama ekibini yönetmek” yerine, “Satış ve pazarlama ekibine liderlik ve bunun sonucunda yıllık yüzde 15  büyüme” ifadesini kullanın.


4) Gerçeğe bağlı kalmıştı.

Özgeçmişin içinde herhangi bir tutarsızlık yoktu. Her şey inandırıcıydı ve hiçbir rakamın abartılmadığı konusunda güven veriyordu.
Daha da iyisi, kişinin özgeçmişinde LinkedIn sayfasına ve çalışmalarının bir portföyünü içeren profesyonel web sitesine bağlantıları vardı. Bu benim için gerçeğe ulaşma konusunda büyük bir basamak.
Doğruları söyleyin, nokta.Büyük başarılar ve tanınır şirket isimleri size avantaj sağlasa da, bu konuda dikkatli olun: İşverenler bir referans kontrolü yapıyor ve yalan söylediğiniz fark edilirse, oyun biter.


5) Hiçbir klişe iddiada bulunmuyordu.

“Yaratıcı”, “çalışkan”, “sonuç odaklı”, “mükemmel iletişimci” ya da favorim “takım oyuncusu” gibi genel ve üst düzey iddialardan uzaktı.
Bu klişe terimlerin birçoğu işe alım yapan kişinin gözlerini bir saniyeliğine devirmesini sağlayacaktır. Sevimsiz sıfatları ve aşırı kullanılan terimleri atlayın ve bunun yerine eylem fiillerine gidin:
• “Mükemmel iletişimci” yerine, “Müşterilerle yüz yüze toplantılarda sunum yapan ve üniversite kampüslerinde konuşma yapan” ifadesini kullanın.
• “Çok yaratıcı” yerine de, “Yeni bir küresel uygulama izleme platformu tasarladı ve hayata geçirdi”

Dilerseniz CEOtudent’ı Instagram’da takip edebilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/