İlgi Çekici Bir LinkedIn Profili Nasıl Olmalı?

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Başarılı bir kariyere sahip olmak istiyorsanız, LinkedIn’de çevrimiçi varlığınızı sürdürmek çok önemlidir.

LinkedIn, alanınızdaki diğer profesyonellerle iletişim kurmanızı sağlamanın yanı sıra başkaları tarafından fark edilmenizi ve potansiyel iş fırsatlarını da önünüze çıkararak ilerlemenizi sağlar.

LinkedIn sektörünüz ile ilgili haberlere ve kaynaklara hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Ayrıca rakiplerinizi takip ederek, onların ürünlerini, çalışmalarını ve inovasyonları yakından takip ederek öğrenmek istediğiniz her şeye kolay bir şekilde ulaşırsınız.


LinkedIn profili özeti

Bir hesaba kayıt olmak ve boşlukları anket doldurur gibi hızla doldurmak size pek bir yarar sağlamaz.

Güçlü bir profil oluşturan birçok unsur vardır. Harvard Üniversitesi Mezun İşleri ve Kariyer Gelişimi Ofisinde çalışan kariyer uzmanlarına göre en önemli unsurlardan ikisi profesyonel başlığınız ve “hakkında” kısmı.

İkisi birlikte “LinkedIn profili özeti” olarak bilinir ve bu, sayfanızı ziyaret ederken insanların ilk gördüğü şeylerden biridir. Profesyonel başlığınız özellikle önemlidir, çünkü hem Google hemde LinkedIn için arama sonuçlarında görüntülenen metindir.


Aşağıda Harvard’daki kariyer uzmanlarına göre, güçlü bir LinkedIn profili özeti örneği verilmiştir:

ADI: Jessica Yan

PROFESYONEL BAŞLIK: Araştırma Görevlisi | Doktora Adayı | Veri Analisti | Biyoteknoloji | İlaç

“HAKKINDA” : Sinirsel aktivitenin insan davranışını nasıl etkilediğini ve şekillendirdiğini daha iyi anlamak için çalışan bir araştırma bilimcisiyim. Uzmanlığım, proje tasarımı ve yönetimi, veri analizi ve yorumlama ile araştırma araçlarının geliştirilmesi ve uygulanmasını içerir. Yeni fikirler üretmekten ve geniş çapta ilgili sorunlara uygulanabilir çözümler geliştirmekten keyif alıyorum. Meslektaşlarım beni, sıkıntılarla karşı karşıya kaldığımızda olumlu, proaktif bir tutum sergileyen, becerikli bir birey olarak tanımlarlar. Şu anda, insan sağlığına fayda sağlayan teknolojiler geliştirmeme ve desteklememe izin verecek fırsatlar arıyorum. Özel ilgi alanlarım arasında veri analitiği, biyoteknoloji ve eczacılık bulunmaktadır.


Bu örneği güçlü bir profil özeti yapan şeyler ise;

– 30 saniye veya daha kısa sürede göz gezdirilebilir.
– Profesyonel başlık 120 karakterin altında, kariyer odağını ve işin bileşenlerini listeler.

– “Hakkında” bölümü endüstri ile ilgili anahtar kelimeler, temel beceriler, güçlü yönler, yetenekler ve ilgi alanlarını içerir.

– Birey hakkında derinlemesine bilgi sağlayan soruları yanıtlar: Onu benzersiz yapan nedir? Kariyeri nereye gidiyor? Diğerleri onu nasıl tarif eder? Değerleri ve kişisel özellikleri neler?


LinkedIn profili kontrol listesi

Profil özetiniz büyük önem arz ederken, geri kalanı için de zaman harcamanız gerekir.
İşte başlamanıza yardımcı olacak temellerin kısa bir kontrol listesi:
– Fotoğrafınızı yükleyin. İdeal olarak, bu profesyonel bir kıyafet içinde yapılmalıdır. Kariyer uzmanlarına göre, fotoğraflı profillerin görülme olasılığı 14 kat daha fazla.
Genel profil URL’nizi özelleştirin. Adres şöyle görünmeli: www.linkedin.com/in/adiniz. Bu, kartvizitlere, özgeçmişlere ve e-postalara imza eklemenizi kolaylaştıracaktır.
Profilinizi ek bölümlerle zenginleştirin. LinkedIn’de daha fazla bilginizin olması (başarılar, beceriler, gönüllü deneyim, sertifikalar, uzmanlık gibi) kişilerin profilinizi görüntüleme süresini arttırabilir. Bu da, ağınızı genişletmenize ve karşınıza yeni fırsatlar çıkmasına yardımcı olabilir.
Çalışma geçmişinizi ayrıntılandırın. Hedeflenmiş anahtar kelimeler kullanın ve önceki konumlarınızda ne yaptığınızla ilgili ölçülebilir sonuçlara yol açan belirli bilgiler ekleyin. Unvanlar veya görevleriniz hakkında yanlış bilgiler eklemeyin.
Eğitiminizi ekleyin. Ters kronolojik sıraya göre, gittiğiniz tüm programları ve okulları profilinize dahil edin.
“Beceriler ve Onaylar” bölümünüzü özelleştirin. Profilinizde uygun bir beceri listesi sağlamak ağınızdaki diğer kişilerin size onay vermesini sağlar. Bu aynı zamanda başkalarının güçlü yanlarınızı anlamalarına ve sizi doğru fırsatlarla eşleştirmelerine yardımcı olacaktır.

Önerileri dahil edin. Öneriler, eski denetçilerden, iş arkadaşlarından, müşterilerden, satıcılardan, profesörlerden veya diğer öğrencilerden gelmelidir. Temel olarak, siz ve işiniz hakkında söyleyecek iyi şeyleri olan herkesten.


Aktif bir üye olun ve ağınızı kurun.

Unutmayın, ne kadar aktif olursanız o kadar iyi. Yeni işe başlarken veya yeni becerilerde ustalaşırken profilinizi güncellemeyi unutmayın.

Güncellemeleri ve ilginç içerikleri paylaşın. Bu, yeni başarılardan ve duyurulardan yazdığınız bir blog gönderisine veya ağınızdaki kişilerin okumak isteyebileceği bir makaleye kadar her şeyi içerebilir.

Ağınıza geçmiş ve şimdiki iş arkadaşlarınızı, sınıf arkadaşlarınızı ve ailenizi ekleyin. Şahsen tanımadığınız bir kişiyle profesyonel bir ilişki geliştirmek istiyorsanız onu da ekleyin.
Gruplara katılın. Bu, ortak becerileri, deneyimleri, endüstri ilişkilerini ve hedeflerini paylaşan insanlarla bağlantıları güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/