Çoğu İnsanın Kendi Yaşamından Öğrenebileceği 12 Kariyer Tavsiyesi

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

Hepimizin ortak noktası olan bir şey varsa o da hep birlikte hata yaparız (ve umarım onlardan değerli dersler öğreniriz). Ancak akıllıysanız, başkalarının hatalarından mümkün olduğunca çok şey öğrenebilmelisiniz ve bunlara dikkat etmeye çalışırken acı çekeceksiniz.

İşte zor yolu yapmadan yararlanabileceğiniz 12 önemli kariyer dersi.

1) Yaşam kısa ve yaşamak için burada. Hayat mutsuz olmak için çok kısa. Nefret ettiğiniz bir işiniz varsa, sizi azarlayan bir patronunuz ya da sizi hiçbir yere götürmeyecek bir kariyeriniz varsa bugün bu konuda bir şeyler yapın. Bir gün yapmanız gereken işleriniz için sabah uyanmak istemeyebilirsiniz ama değişiklikler yapabilirseniz, yapabildiğiniz için pişmanlık duymazsınız.

2) İlişkilerde küçük şeyler büyük şeylerdir. En başarılı kişiler en geniş ve en çeşitli sosyal ağlara sahip olma eğilimindedir. Ve bunlar yalnızca yüzeysel tanıdıklar değil aynı zamanda geniş bir gerçek bağlantı ağıdır. Bağlantılar kurabilmek iş yapmanın çok önemli bir parçasıdır. Küçük şeylere ne kadar çok zaman ve emek harcarsanız o kadar önem kazanırsınız.

3) Başarı içten dışa doğru başlar. Birçok başarılı insan iş hayatının her alanına odaklanır, ancak sağlığını ihmal eder. Meşgul, üretken ve başarılı olmak harikadır, ancak ayak uydurabilmek için sağlıklı kalmanız gerekir. Yeterli beslenme, egzersiz ve istirahat yaptığınızdan emin olun.

4) Sosyal yaşamınız çevrimdışıdır. Facebook, Twitter veya Instagram’da saatler harcarsanız, e-postaları ve iletileri kontrol ederseniz, kazandığınızdan fazlasını kaybedersiniz. Dünyaya bağlanmak, gerçek hayatta insanlarla zaman geçirmek demektir. Onlarla konuşmak, onlarla etkileşim kurmak ve dostluk kurabilmektir.

5) Dünyayı üniversitelendirin. Öğrenmeyi asla durdurmamaya ciddi önem gösterin. Herkesten öğrenilmesi gereken bir şey vardır, bu nedenle her gün yeni bilgiler kazanmaya çalışın.

6) Çeşitlendirenlere iyi şeyler gelir. Zaten bildiklerinize bağlı kalırsanız, asla yeni bir şey öğrenemezsiniz. En başarılı kişiler esnek, çevik ve farklılıklara açık olmayı biliyorlardır. Her fırsatı en iyi şekilde kullanmaya hazır olduğunuzdan emin olun.

7) Başarı artmaktadır. Gecelik başarı cidden nadirdir. Çoğu insanların büyük bir kariyer oluşturabilmesi için yıllarını harcarlar. Sırrı ise her günde sıkı çalışmaktır ve küçük kazançlar bile hayatınızı muazzam ölçüde geliştirebileceğinizi unutmayın. Zamanla kendinizi daha büyük hedeflere ulaştıracağınızı fark edeceksiniz.

8) Birlikte her zaman daha iyidir. Birçok kişi tek başına yapabilmek ister ancak başarı bir takım sporudur. Başarabilme fikri bir mittir. Her büyük fikir bir takımın onu gerçekleştirmesini hak ediyordur.

9) Siz ustalaştığınız için ne kadar endişelisiniz? Endişe, sizi harekete geçmeye ve bir sorunu çözmeye teşvik ettiğinde yararlı olabilir. Fakat en kötü durum senaryolarıyla meşgulseniz endişe bir sorun haline gelir. Endişelenmek yerine, sorunları çözmek ve zorluklarla başedebilmek için çalışın.

10) Başarısızlık asla ölümcül değildir. Hoşunuza gitmeyebilir ama berbat etmek başarı sürecinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Başarısızlık asla bitmez. Bir dahaki sefere daha iyi bir fırsat doğabilir. Başarısız olanlar ve sonunda tekrar denemek için cesur olanlar sonunda kazanırlar.

11) Aptalca şeylerin mutluluğunuza mâni olmasına izin vermeyin. Çoğumuz en küçük şeylerin dahi bizi mutluluğumuzdan etmesine izin veriyoruz. Ancak biz her zaman mutlu seçebilmeliyiz. Hayat bir seçimdir, mutluluk bir seçimdir. Durumunuz ne olursa olsun, hiçbir şeyin sizi bir sevinç duygusundan ayırmasına izin vermeyin.

12) Hayatın anlamı, hediyelerinizi bulmaktır ve başarınızın amacı, onu vermektir. Yaptığınız iş size bir anlam hissi vermiyorsa, gerçek mesleğinizi bulmanız gerekir. Hayatın amacı, hediyeni keşfetmektir ve hayatın anlamı, bu hediyeyi daha yukarılara taşıyabilmektir.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/