Tutku Duyduğunuz Birden Çok Alan Varken 3 Adımda Doğru Kariyer Yolu Nasıl Seçilir?

P&G Careers

P&G Careers

We're developing world-class leaders and providing challenging work with global brands.

Tutkudan mesleğe giden rota herkes için farklı da olsa sevdiğiniz işi yapmanın gelişen bir kariyerin sırrı olduğu söylenir. Tutkulu olduğunuz birden çok alan varsa hangisinin gelecekteki yaşam tarzınızla ve vizyonunuzla daha uyumlu olacağını düşünmek de bir o kadar önemlidir. Siz de tutku duyduğunuz birçok alan varken nereden başlamalıyım diyorsanız aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın.

1) Tutkulu olduğunuz alanları deneyimleyin.

Klişe de olsa, teori halindeki fikirlerinizi pratiğe dökmek büyük ve gerekli bir adım. Bir alanın kendisine mi yoksa sadece o alanın fikrine mi tutkulu olduğunuzu görmüş olursunuz. “Hayatımın geri kalanında yapmak istediğim şey bu!” şeklinde net bir aydınlanma anı yaşamak istiyorsanız mutlaka harekete geçmelisiniz çünkü netlik eylemden gelir, düşünceler ise aksiyona geçmediği sürece daha büyük belirsizlikler yaratır.

2) Farklı tutkularınızı hayatınızın farklı alanlarıyla eşleştirin.

Sizi heyecanlandıran birden çok alan varsa bu alanları elemek yerine onları akıllıca sınıflandırın. Kariyer alanında kullanabileceğiniz tutkuları tespit ettikten sonra sosyal hayatınızda kullanabileceklerinize karar verin. En son sadece kendinize vakit ayırdığınız zamanlarda hobi olarak konumlandırabileceğiniz tutkuları belirleyin. Satış alanında bir kariyer yaparak aynı zamanda hafta sonları modayla ilgili seminerlere katılıp boş vakitlerinizde yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Çok yönlülüğünüz geliştikçe aslında bu alanların birbirini beslediğini ve her bir alanda yetkinliğinizi arttıracağını göreceksiniz.

3) Sürekli öğrenme ve gelişme fırsatı sunan kariyer seçimleri yapın.

Öğrenmenin sürekliliğini sağlamak; inovatif bir bakış açısı geliştirmenizi ve kendinizle ilgili yeni yollar keşfetmenizi sağlar. Potansiyelinizin tamamına ulaşabilmeniz için kişisel ve mesleki gelişiminizin en önemli parçasıdır ve farklı tutkularınızı hayata geçirmek için yeni alanlar yaratır. Bu nedenle özellikle çok yönlü bir insansanız, tercih edeceğiniz kariyer ve sektör fark etmeksizin yaşam boyu öğrenme vazgeçilmez şartınız olmalıdır.
Özellikle hızla gelişen ve değişen teknoloji çağında sürekli öğrenme ve gelişme fırsatı sunan bir yerin size ne kadar katkı sağladığını fark edeceksiniz.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/