“Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar?” Diyenlere 5 Mezun Anlatsın [video]

“Bizim çocuk da mühendislik okuyor!” diye böbürlenerek akraba eş dost arasında, düğün dernek ve memleket ziyaretlerinde konusu geçen konuşmaların devamında;

“Ne mühendisliği?” diye sorulduğunda;

“Endüstri” cevabının verilmesinin kafa karışıklığına yol açtığına kaç kez şahit oldunuz?

Ne olduğunu bilmeyenin burun kıvırdığı, bilenin de joker kartı gibi gördüğü bir bölümdür endüstri mühendisliği. Ne olsa yapar; bankacılıktan sağlık sektörüne, danışmanlıktan ağır sanayiye, pazarlamadan bilişim sektörüne uzadıkça uzar endüstri mühendisinin çalışabileceği sektörler ve şirketler.

Peki bu kafa karışıklığını, mezun olmuş endüstri mühendisleri nasıl çözmüş, ne yaparlar, nerelerde çalışırlar?

1) Satış

Unilever Global Satış Direktörü Neslihan Nigiz Ulak bir işletme bölümü mezunu olarak satış alanına yönelenlerden. Üstelik Y kuşağının satış departmanında çalışmaya çok uygun olduğundan bahsediyor:

2) Denetim

Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü mezunu Barış Cemgil Karaduman, mezun olduktan sonra Denetim sektöründe çalışmaya karar vermiş. Garanti Bankası’nda Müfettiş Yardımcısı olarak çalışan Barış’ın onunla aynı yolu izlemek isteyen öğrencilere bazı tavsiyeleri var:

3) İş Geliştirme

Bitmez tükenmez bir meraka sahipseniz ve her bir cevap, aklınıza yeni bir soru getiriyorsa; AVON Türkiye İş Geliştirme Direktörü Onur Erdinç, İş Geliştirme Departmanı için biçilmiş kaftan olduğunuzu söylüyor:

4) Finans

İşletme mezunu olarak finans alanında çalışan Vodafone Teknolojiden Sorumlu Finansal Karar Destek Direktörü Ece Tümer; mezunların kendilerini iyi tanıyıp, nerede, hangi işi yaparken mutlu olacaklarını anlamalarının ne kadar önemli olduğunu anlatıyor:

5) Yöneticilik

Peki işletme öğrencileri için yönelinebilecek bu kadar çok alan varken, en doğru karar nasıl alınır? Solvoyo Operasyon Direktörü, Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunu Nilüfer Durak bu konuda kalbinizin sesini dinlemenin en iyi çözüm olacağını ve gitmeye karar verdiğimiz yolda hatalarımızın da başarılarımız kadar bizleri yükseltebileceğini söylüyor:

6) Pazarlama

İşletme bölümü öğrencileri arasındaki en gözde çalışma alanlarından biri de pazarlama. Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu Ebru Atılgan; sakız ve şekerlerle dolu Perfetti Van Melle ofisinde Mentos, Vivident, Big Babol gibi markalarla ilgileniyor. Pazarlama alanında çalışmak için hangi özellikler gerektiğini ise şöyle anlatıyor:

7) Proje Yönetimi

İşletme bölümünün çok yönlü bir bölüm olduğundan bahseden ve Yüksek Lisansını da İşletme Bölümü Pazarlama Alanında yapmış olan Nokta Medya Proje Yöneticisi Ayça Turhan “Neden İşletme? Neden Pazarlama Yüksek Lisansı?” sorusunu şöyle cevaplamış:

8) Moda

İşletme öğrencilerinin mezun olduktan sonra yapabilecekleri şeyler saymakla bitmiyor! İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunu modakariyeri.com kurucusu Aslı Özbek, işletme bölümünde öğrendiklerinin onu girişimcilik ve moda kariyeri yolunda fazlasıyla desteklediğinden bahsediyor:

Endüstri mühendisliği hakkında daha fazlası için Anlatsın.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Eğitim, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/