ABD’nin En Prestijli Şirketlerinin Mülakatlarında Sorduğu 20 İlginç Soru

toptalent.co

toptalent.co

En İyi Yeteneklerin Kariyer Platformu

Üniversitenin ilk senesinden itibaren büyük ve prestijli şirketlerde çalışmayı hayal ediyoruz. Bu hayalimizi gerçekleştirebilmek için de kendimizi geliştiriyor hem akademik hem sosyal başarımızı üst düzeyde tutmaya gayret ediyoruz. Hem akademik hem de sosyal alanda kazandığımız başarılar bize artı puanlar olarak gelse de farklılığımızı ortaya koyarak rakiplerimizin önüne geçmenin en önemli yollarından birisi mülakatlar. Özellikle de mülakatlarda bize daha fazla rahatlık tanıyarak hayal gücümüzü de kullanmamıza olanak tanıyan daha açık uçlu sorular. İşte ABD’nin en prestijli şirketlerinin iş mülakatlarında sorulan 20 ilginç soru:
1) Eğer odana her girdiğinde çalması için sadece bir şarkı seçme imkanınız olsa bu şarkı ne olurdu? (Google, Deneyimli Muhasebe Stratejist Adayı)
2) Sizce Mcdonalds bir yıl içerisinde kaç tane Big Mac satıyordur? (Facebook, Veri Bilimci Adayı)
3) Eğer karşıdaki duvar tuğladan bir duvar olsaydı siz bu duvarın neresinde olurdunuz? Ve bunun duvara bir bütün olarak etkisi ne olurdu? (Expedia, Pazar Uzmanı Adayı)
4) Görme engelliler için bir baharat rafı tasarlayabilir misiniz? (Intel Donanım Mühendisi Adayı)
5) Bir şehir seçin ve o şehirde piyano akordu işiyle ilgili olarak faaliyet gösteren işletme sayısını tahmin edin. (Google, Ürün Müdürü Adayı)
6) Seattle’daki tüm pencerelerin silinmesine ne kadar fiyat biçersiniz? (Facebook, Çevrimiçi Satış Operasyonları Adayı)
7) Bir günde kaç bebek doğar? (Apple, Küresel Tedarik Zinciri Yöneticisi Adayı)
8) Arkadaşlarınızla kampa gitseniz çadırınızı nereye kurardınız? (Expedia Deneyimli Finansal Analist Adayı)
9) Eğer bir ağaç olsanız türü ne olurdu? (Cisco Systems, Deneyimli Teknik Yazar Adayı)
10) Neden rögar kapakları yuvarlaktır? (St.Jude Medical, Elektrik Mühendisi Adayı)
11) Eğer en yakın arkadaşına senin kendini en çok geliştirmen alan nedir diye sorsam ne cevap verirdi? ( Apple, Red-Zone Uzmanı Adayı)
12) Bir cümleyle hatırlanacak olsanız bu cümle ne olurdu? (Google, Deneyimli Muhasebe Stratejisti)
13) Eğer kalabalığın arasında olsaydınız kalabalıktan farklı olduğunuzu nasıl ifade ederdiniz? (Microsoft, Site Yöneticisi Adayı)
14) Eğer ıssız bir yerde botta mahsur kalmış müşterinize yardım etmeniz gerekseydi o kişiye söyleyeceğiniz ilk şey ne olurdu? (American Express, Tüketici Kart Servisi Grubu Adayı)
15) Size şimdi 1 milyon $ versem ne yapardınız? (Google, Deneyimli Muhasebe Stratejist Adayı)
16) Facebook’u görme insanlara uygun bir şekilde nasıl inşa ederdiniz? (Facebook, Ürün Müdürü Adayı)
17) Bu kalemi bana satın. (Pfizer Pharmaceuticals, Satış Temsilcisi Adayı)
18) Eğer iki süper güçten birisini seçebilseniz hangisini seçerdiniz: görünmezlik mi uçabilmek mi? (Microsoft, Üst Düzey Ürün Yöneticisi Adayı)
19) Bir tsunami gerçekleşeceğini öğrenseniz güvenli alanın sahile olan uzaklığını nasıl tahmin ederdiniz? (eBay, Analiz Yöneticisi Adayı)
20) Hayatınızın şu anki aşamasında para kazanmayı mı tercih edersiniz yoksa öğrenmeyi mi? (Google, Yazılım Mühendisi Adayı)
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/