Başarılı Kadınların Kariyer Gelişimleri İçin Sahip Oldukları 11 Alışkanlık

P&G Careers

P&G Careers

We're developing world-class leaders and providing challenging work with global brands.

Ünlü iş kadını Anne Sweeney başarıyı hedefleyen genç kadınlara diyor ki;

“Başarıyı kendinize göre tanımlayın, kendi kurallarınıza göre elde edin ve yaşamaktan gurur duyacağınız bir hayat inşa edin.”

Başarılı kadınlar bugün sahip oldukları başarıyı bir günde elde etmediler. Onların bazı alışkanlıkları, hedefledikleri yerlere ulaşma konusunda onlara büyük oranda yardımcı oldu. Kendi yaşamınızda da bu iyi sonuçlara ulaşmak istiyorsanız başarılı kadınların bu alışkanlıklarını benimsemenizde fayda var.

1) Kendilerini eğitirler.

Başarılı kadınlar bilginin gerçek güç olduğunu iyi bilirler. Onlar; finans, iş, pazarlama, doğa, üretim gibi pek çok önemli alanlarda bilgi sahibi olmak için zaman ayırırlar. Boş zamanlarının çoğunu öğrenerek geçirirler.

2) Hedefler belirler ve bu hedeflere ulaşmak için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar.

Başarılı kadınlar, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, hedeflerine ulaşmak için ellerinden geleni yaparlar. Hedef belirlemek bir kadının hayatı için önemlidir çünkü ona yön ve amaç hissi verir. Bu his bir kadının başarısının altında yatan en büyük motivasyonlardan biridir.

3) Organize yaşarlar.

Uzun vadeli başarıların birçoğu düzen üzerine kuruludur. Planlı olmak, organize yaşamak ve günü programlamak da başarılı kadınların olmazsa olmazlarındandır.

4) Güçlü bir destek sistemine sahiptirler.

En güçlü kadınlar bile bazen kendini boğulmuş hissedebilir. Tüm sorumlulukları ve işleri dengede tutmaya çalışmak kişinin ruh sağlığına zarar verebilir. Stres bozukluğuna yol açabilir. Başarılı kadınlar, onları önemseyen ve bu stresi yönetmelerinde onlara yardımcı olan aile bireylerine ve arkadaşlarına sıkı sıkıya bağlıdır. Bu onların en gelişmiş destek sistemlerinden biridir.

5) Bir rutinleri vardır.

Başarılı kadınların gün boyunca çalışacakları zamanlar ve kendilerine ayıracakları zamanlar bellidir. Ne zaman spor yapacaklarını, ne zaman alışverişe gideceklerini, ne zaman hobilerine zaman ayıracaklarını iyi bilirler. Sahip olacağınız bu günlük ve haftalık rutinler hedeflerinize sadık kalmanıza da yardımcı olur.

6) Kendilerine meydan okurlar.

Başarısızlıklar başarılı kadınları asla hedeflerinden alıkoyamaz. Çünkü başarısızlık, onlar için başarıya giden yolun önemli bir parçasıdır. Onlar en büyük tecrübelerin hatalarla elde edileceğini bilirler. Başarısızlığı bir korku gibi değil de bir fırsat gibi görürler. Dolayısıyla her fırsatta kendilerine meydan okumaktan çekinmezler.

7) Kendilerine zaman ayırırlar.

İşkoliklerin bile deşarj olmak ve rahatlamak için zamana ihtiyacı vardır. Yani başarılı kadınlar günlük rutinlerinde kendilerine zaman ayırmayı ihmal etmezler. Bu yoga, meditasyon, yağlı boya, fotoğrafçılık gibi çok farklı alanlarda olabilir. Bu aktiviteleri gerçekleştirirken yalnız olmanız bu zamanı sizin için daha verimli kılar.

8) Sık sık yeni şeyler denerler.

Çeşitliliğin yaşamın baharatı olduğunu çok iyi bilen bu kadınlar, sürekli yaşamlarındaki monotonluktan çıkmak ve bir şekilde hayatı ilginç tutmak isterler. Bu küçük değişimler onları yeni ufuklar ve yeni vizyonlar için dinç tutar. Siz de öğle yemeği için yeni bir yere gitmek ya da eve alternatif bir yoldan dönmek gibi çok basit değişiklikler ile başlayabilirsiniz.

9) Kendilerini başkaları ile kıyaslama hatasına düşmezler.

Başarılı kadınlar başka kadınları rakip olarak görmek yerine onları potansiyel arkadaş ve iş ortakları olarak görürler. Diğer kadınlara eşit olarak bakarlar ve benlik saygılarını yüksek tutmak için başkaları hakkında olumlu düşünmeye çalışırlar.

10) İnsanlara ilham olurlar.

Başarılı kadınlar başarıya doğru giden yolda başkalarına ihtiyaç duyacaklarını biliyorlar. Bu yüzden yardım elini mümkün olduğunca başkalarına da uzatmak için çaba harcarlar. Çünkü aynı insanlar başka bir gün iyilikle geri dönebilirler. İş hayatında yardımlaşmak, uzun vadede önemli getirileri olan bir kültürdür. Başarılı kadınlar bunun bir parçası olmaktan mutluluk duyarlar.

11) Lider ruhludurlar.

Bu ruh doğuştan gelmez. Onlar her defasında daha fazla sorumluluk almaya hazırdırlar ve bu onları lider ruhlu yapan en önemli etkenlerden biridir.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/