Güçlü Bir Kariyer Başlangıcı İçin Yapmanız Gereken 8 Şey

Ünlü filozof Eflatun diyor ki;

“Her şeyin en mühim noktası, başIangıcıdır.”

Geçmişinizde mutlaka iyi başlangıçların sizi harika süreçlere ve mutlu sonlara yaklaştırdığına şahit olmuşsunuzdur. Güçlü bir kariyer için de stratejik olarak iyi planlanmış ve tutkulu bir başlangıç gerekiyor. Peki kariyerimize harika bir başlangıç yapmak adına neler yapılabilir? Bu uzun yolculuğa nasıl hazırlanmalıyız?

1) Kariyer planınız hazır mı?

Konu başarı olduğunda plansız olmaktan bahsedilebilir mi? Tabii ki hayır. O halde hemen bir kariyer planı oluşturmak için yola koyulmalıyız. Bu planı ilgi alanlarınız ve yetenekleriniz odağında hazırlamayı da ihmal etmeyin. Ayrıca iş hayatında bir planlama yapıyorsanız uzun vadeli düşünmekte fayda var. Bu durum kariyer seçimlerinde de geçerli. Para kısa vadede motivasyonunuzu yükseltebilir fakat uzun vadede keyif aldığınız işi yapıyor olmak sizi daha fazla mutlu edecektir. Mutluluk ise beraberinde motivasyon, yaratıcılık ve başarı getirecektir.

2) Büyük bir ailenin parçası olun.

Çalıştığınız ya da staj yaptığınız yerde; asansörden mutfağa girdiğiniz her ortamda merhaba deyin. Günümüzün hızlı temposunda buna zamanım yok ya da aklıma gelmiyor diyebilirsiniz. Size en yakın olan, doğrudan çalıştığınız kişilerle bir sohbet ortamı yaratabilirsiniz. Tanıştığınız kişiler beraberinde kariyer yolculuğunuz için pozitif sürprizler getirebilir. Unutmayın, kendinizi mutlu ve rahat hissedebileceğiniz bir aile ortamında çalışmak sizi hep bir adım öne taşır.

3) Projelerde sorumluluklar alın.

Stajınız ya da işiniz süresince gerçek bir projede çalışmış olmak; kariyerinize önemli bir avantajla başlamanızı sağlayacak. İşi yaparken öğrenebileceksiniz. Bu sayede, sürece ve işleyişe hâkim olacaksınız. Projelerde aktif rol alarak ilerleyen dönemlerde bu tecrübelerinizden faydalanabilirsiniz.

4) Fikirlerinizi destekleyen bir ekip ve bir lider arayın.

İş çevrenizi sizi negatif ruh hallerine sürükleyen kişilerle doldurmak yerine hayallerinizi gerçekleştirmeniz için size güç verici bir tutumla yaklaşan, düşüncelerinizi önemseyen insanlarla donatın. Kariyerinizin temelini inşa ettiğiniz bu önemli süreçte, fikirlerinizi önemseyecek ekip ve lideri arayın.

5) Bilgi bankanıza sürekli eklemeler yapın.

İyi bir kariyer başlangıcı için olmazsa olmaz bir nokta da ilerlemek istediğiniz alanda derin bilgi sahibi olmaktır. Alanınız konusundaki dijital ve basılı kaynakları olabildiğince okumaya özen gösterin. Sadece okumakla kalmayın, kişisel gelişim eğitimlerine katılın. Gelişiminize sizden çok önem veren ve sizi destekleyen şirketlerin bir parçası olabilmekse çok da uzak bir ihtimal değil…

6) Stresle başa çıkmak için taktikler geliştirin.

Sizin kontrolünüz dışında gelişen beklenmedik durumlar ortaya çıkabilir ve sizi strese sokabilir. Böyle zamanlarda size iyi gelen aktiviteleri keşfederseniz rahatlamak ve tekrar işe koyulmak sizler için çok daha kolay olacaktır. Nefes al, yürü, ya da en sevdiğin müziği dinle. Bu yaklaşım sadece stresi yönetmekle kalmayıp aynı zamanda daha fazla sorun çözme odaklı olmanıza da yardımcı olacaktır. Tüm bunları şirket ortamınızda yapabileceğiniz sosyal odalarınız, yeşil alanlarınız ve kafanızı dağıtabileceğiniz dinlenme alanlarınız da mevcutsa, gerçekten şanslısınız demektir.

7) Mezun olmadan önce adımlar atın.

Birçok öğrenci kariyer planlamalarını yapmak için mezuniyet gününü bekler. Sağlam bir başlangıç için mezun olmak geç kalmaktır. Okurken atacağınız adımlarla mezuniyet sonrasında bir planınız olur ve kariyer basamaklarını tırmanmaya hazır olursunuz. Gönüllülük projeleri, stajlar, değişim programları ve daha fazlası için harekete geçin!

8) Global bir şirket, sağlam bir başlangıç için çok önemlidir.

Global şirketlerde kendinizi uluslararası projelerin içinde bulursunuz. Kariyerinize keyifli çalışma ortamını kurum kültürü olarak benimsemiş ve çalışanlarının gelişimini önemseyen bir şirkette başlamak iyi başlangıcın olmazsa olmazlarındandır.
Sağlam bir başlangıç için gereken tüm bu maddeler sadece bir tık uzağında!

Mezun olmadan kariyerin için önemli bir adım atarak gerçek projelerde yer almak ve herkese eşit fırsatlar sunan büyük bir ailenin parçası olmak istiyorsan, Mercedes-Benz Türk’ün PEP (Professional Experience Program)⇗ Uzun Dönem Staj Programı mükemmel bir fırsat!

PEP’19 takımına katılıp yıldızlar arasında yerini almak için burayı⇗ ziyaret edebilirsin.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/