Yurtdışında MBA

Öncelikle MBA; Master Of Business Administration dediğimiz İşletme yüksek lisansıdır.

Tüm dünya çapında geçerli olan ve lisansını tamamlayan herkes bu yüksek lisansı yapabilmektedir. Ayrıca bu yüksek lisansı yapanlar sadece işletme mezunları değildir. MBA eğitimi almayı düşünen öğrenciler öncelikle, yurtdışında büyük bir profesyonel iş ağı fırsatı yakalayabileceksiniz. MBA eğitimi veren ülkeleri sıralayacak olursak iki yıllık sürede biten işletme yüksek lisansında Fransa, Çin, Almanya, Singapur, İspanya gibi ülkeler daha uygun eğitim maliyetleri bakımından ilk sıralardadır. Yurtdışında üniversite okumak beraberinde birçok masrafı da getirirken, bir ya da iki yıl süren MBA okulları bazen bu ücretleri iki ya da üçe katlayabiliyor. Yurtdışında MBA eğitimi almayı düşünüyorsanız, ayırdığınız bütçenin kesesini daha fazla açmalısınız.

İsterseniz MBA veren en iyi üniversitelere bir göz atalım.
1. London Business School 

London Business School meraklı düşünürlerin araştırmaya bırakıldığı ve teşvik edildiği bir yerdir. Gelecekteki işletme liderlerinin sayısız perspektife maruz kaldığı ve nasıl düşüneceğini öğreneceğini gösterir. İş uygulamalarını şekillendirdiğini ve dünya genelinde kariyerleri değiştirdiğini iddia eden bu okul; akademik güçlerini, özgün ve sade bir iş düşüncesini yönlendiriyor ve çalışanlarını geleneksel bilgeliği gerçekten eşsiz bir akademik ortamda sorgulama konusunda yardımcı olmaktadır. Kampüste konaklama imkanı bulunmamaktadır. Çoğu öğrenci yakınlardaki özel konutlarda veya London International Students’ House gibi öğrenci yurtlarında yaşamaktadır.


2. Cambridge Judge Business School 

Bu işletme okulu, istediğiniz alanda doğru programı bulmanıza yardımcı olmaktadır. 1990’dan beri, Cambridge Judge, dünyanın en prestijli araştırma üniversitelerinden birinde ve Avrupa’daki en başarılı teknoloji, girişimcilik kümesi olan Cambridge kalbinde yer alan titiz bir düşünce merkezi ve yüksek etkili bir dönüştürücü eğitim merkezi olarak ün kazanmış vaziyette. Hal böyle olunca Cambridge Judge, disiplinlerarası hoşgörü, girişimcilik ruhu ve işbirliği ile inovasyonu sürdürüyor. Lisans, yüksek lisans ve yönetici programları, yenilikçi, yaratıcı düşünürler, düşünceli ve işbirlikçi problem çözücüler ile çok çeşitli geçmiş ve ülkelerden gelen mevcut ve gelecekteki liderleri kendine çekmektedir.

3. HEC Paris

HEC Paris, yönetim bilimlerinde araştırma ve eğitimde liderdir. Dikkatlice seçilmiş bir öğrenci topluluğu için tasarlanmış benzersiz bir program portföyü sunmaktadır. Yeni HEC Paris marka kampanyası, iş dünyasında ve gelecekte demirleyen “Yarın Bizim İşimiz” sloganı ve vizyonuyla belirledi. HEC yarının işletmesinin liderlerini eğittiğinden, okul ideal olarak bu benzeri görülmemiş dönüşümü yeniden icat etmek ve yönlendirmek için yerleştirmektedir.

4. Lancaster University
Lancaster bir üniversitenin olması gereken her şey olduğunu söylemektedir. Buralara ait olabileceğiniz bir yer, sıkı sıkıya destek ve gururlu bir kimlik sunan bir kolej koleksiyonuna katılacak bir topluluktur aynı zamanda. Yüksek standartlar koyduk ve insanları zorlamakta ama aynı zamanda insanları çalışmalarında, araştırmalarında ve kariyerlerinde yönlendirerek desteklemektedir. Bu üniversiteye geldiğinizde kampüsü, kalınacak yeri ve iletişim imkanlarını sunmaktadır.

5. The Lisbon MBA
Portekiz’de olan Lizbon Avrupa’nın en iyi işletme okulu ve yenilikçi bir ortak girişimdir. Lizbon MBA, profesyonel ve kişisel olarak dönüştürmeyi hedeflemektedir. Misyonları, girişimci ve uluslararası bir çevrede benzersiz bir kariyer değişim deneyimi sağlayarak, dünyanın her yerindeki iş ve toplum üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olabilecek çok yönlü liderler geliştirmektir.

6. Mannheim Business School 
Almanya’da bulunan ve İngilizce eğitim veren direkt MBA yapacağınız yerlerden bir tanesidir ve tavsiye ederim. Burada Türkler yoğunluktadır. Almanya’nın Mannheim kentinde, kültürler arası yönetim bölümü açılmıştır. Bu bölüm, öğrencilere dünya üzerinde sadece kişinin kendinin belirleyeceği bir bölgeye yönelik eğitim verecektir. Bu durum itibariyle diğer üniversitelerdeki gibi iktisadi ve idari bilimler derslerinin yanı sıra, kültürel çalışmalara yönelik derslerle kişi o ülkenin insanı gibi yetiştirilecektir. Kişiyi çok özel kılmakla beraber, bireyin bu sahaya entegrasyonunu kolaylaştıracaktır. Tek bir düşündüren durum olarak bölümün çok yeni olmasıdır.

7. University Of St. Gallen
HSG, aslen “işletme akademisi” olarak ve bugün bir üniversite olarak yüz yıldan fazla bir süredir St.Gallen’in bir parçası olmuştur. Öğrencilerimize ideal bir araştırma ve pratik deneyim karışımından kar etme fırsatı vermektedir. Öğretim ve araştırmada üst düzey başarıları kolaylaştırmak için tüm yönlerin doğru olması gerektiği düşendesindedir. Üniversitenin bir parçası olan her kişi kaliteye adanmıştır.

8. Durham University Business School
Durham Üniversitesi, her seviyeden yaklaşık 17.500 öğrenciyi kendine çekmektedir. Öğrenci organının yaklaşık yüzde 21’i Birleşik Krallık dışındadır ve personel ve öğrenciler bir araya getirildiğinde, yaklaşık 150 ülke ve millet temsil edilmektedir. Üniversite üç fakülteden oluşmaktadır: Sanat ve beşeri bilimler, bilim ve sosyal bilimler ve sağlık. 200’den fazla lisans ve 130 yüksek lisans dersi ve araştırma programları sunmak için bir araya gelen 25 bölüm ve okulları ile 16 kolejden oluşmaktadır. Durham Üniversitesi mülkü, iki kampüse yayılmış ve 227 hektarlık bir araziye yayılmıştır.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/