Şansa Bırakmayın: 7 Maddede Nerede Çalışmak İstediğinize Nasıl Karar Vermelisiniz?

Özellikle mezun olmaya yaklaşan Y kuşağı, deneyimsizlikten kaynaklı olarak iş hayatına dair beklentilerini net bir şekilde belirlemekte zorlanıyor. İş hayatına atılıp kariyerinin ilk adımlarını attıkları sıralarda ise farklı problemlerle karşılaşıyorlar. Bu problemler de iyi bir kariyer başlangıcını negatif etkileyip bireyin çalışma, üretme ve değer yaratma motivasyonunu büyük ölçüde etkiliyor. Peki nerede çalışmanız gerektiğine nasıl karar vereceksiniz?
Keşke dememek ve şansa bırakmamak adına bu kararı alırken göz önünde bulundurmanız gerekenlere birlikte göz atalım:

1) Çalışma hayatına kariyer seçimlerinizi destekleyen bir yerde başlayın.

İş hayatının ilk yılları genelde ne yapmak istediğimizle ilgili doğru fikirlere ulaştığımız bir dönemdir. Bu dönemde doğru manevralar yapmak, doğru seçimlere yönelmek daha mutlu bir yaşam için verdiğimiz mücadelede bizi daha avantajlı kılar. Dolayısıyla bu seçimlerinizde size destek olan, size bu konuda alan tanıyan bir şirkette çalışmak çok değerlidir.

2) Kariyerinizi ülke sınırları dışına taşıma konusunda ne gibi fırsatlar sunuyor?

Hangimiz kariyer yolculuğuna dünyanın başka ülkelerinde, başka şehirlerinde, farklı kültürlerden çalışma arkadaşlarıyla devam etmek istemez ki? Çalışmayı düşündüğünüz şirket, size uluslararası iş sahalarında ne gibi fırsatlar sunuyor? Karar verme aşamasında bu konuyla ilgili detaylara mutlaka hakim olun.

3) Doğru alanda uzmanlaşmak için şart: Rotasyon bazlı tecrübe

İlgi alanlarınız az çok belli olsa da henüz çalışma hayatının ilk yıllarında her türlü departmanı ve alanı deneyimlemekte fayda var. Kendinizi keşfetmeniz ve daha doğru kararlar almanız için rotasyon bazlı tecrübe, mutlaka deneyimlemeniz gereken kazanımlardan biridir.

4) Çalışma saatleri yaşamak istediğiniz hayatı destekliyor mu?

Daha huzurlu ve daha mutlu bir yaşam hayal ediyoruz. Gün içinde yapmak istediğimiz şeyler, olmak istediğimiz yerler var. Fakat hepimizi farklıyız değil mi? Hepimizin üretken olduğu saatler farklı. Kimimiz güne erken başlayıp erken bitirmeyi, kimimiz ise uzaktan ve etkin çalışmayı tercih ederiz. Dolayısıyla esnek çalışma saatleri daha mutlu ve daha destekleyici bir hayatın vazgeçilmezlerinden. Peki çalışmayı düşündüğünüz yer, çalışma saatleri bakımından yaşamak istediğiniz hayatı destekliyor mu? Buna dikkat edin.

5) Şirketin değerleri sizin değerleriniz ile örtüşüyor mu?

Bir yerde çalışmaya başladığınızda oranın kültürüne dahil oluyor, yeni bir kimlik ediniyorsunuz. Zamanla değerlerinizden ve dünyaya bakış açınızdan tamamen zıt bir kültüre tanık olmak üzücü olabiliyor. Bu noktada şirketin sahiplendiği değerler hakkında bilgi edinmek ve bize ne kadar uyduğu konusunda kendimize karşı dürüst olmamız gerekiyor.

6) Siz işinizi geliştirirken işiniz de sizi geliştiriyor mu?

Yaşam boyu öğrenme kavramının ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. İdealist bir birey yaşamı boyunca öğrenmeyi sürdürmelidir. Ama muhtemelen iş hayatındaki arkadaşlarınız, yakın çevreniz iş hayatının yoruculuğu ve karmaşası içinde kendini geliştiremediğinden bahsediyor olabilir. Dolayısıyla gününüzün büyük çoğunluğunu geçirdiğiniz işiniz, iş süreçleriniz kendinize geliştirmenize destek olacak biçimde mi tasarlanmış? Yani her gün geliştirdiğiniz işiniz de sizi geliştiriyor mu? Bu konuyu ciddiye alıp kararlarınızı buna göre verdiğinize gelişiminize olan katkılarına doğrudan tanık olacaksınız.

7) Çalışırken eğlenceli zaman geçireceğinizi ve çalışma ortamının sizi mutlu edeceğine inanıyor musunuz?

Özellikle Y kuşağının uzun vadede yaşadığı en büyük sorunlardan biri de bu oluyor. Bu aşamada yine kendimize bazı sorular sormamız gerekiyor. Şirketinin çalışma ortamı size hitap ediyor mu? Çalışma arkadaşlarınızın yaş ortalaması nedir? Ofis ortamı sizi daha üretken ve yaratıcı kılıyor mu? Daha verimli çalışmanız adına ne gibi uygulamalar var? Ya da mesela evcil hayvanınız sizinle birlikte ayda birkaç kez işe gelebilir mi? ?

Şirket ve çalışma kültürünü tüm bu yapıların üzerine inşa etmiş olan dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketi Nestlé’de kariyerine Fresh bir başlangıç yapmaya ne dersin?

Nestlé seni eşsiz fırsatların bir arada olduğu NestLéaders 2020 programına davet ediyor!

Detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan⇗ ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/