Sihirli Tavsiyeler Onları Zirveye Çıkardı !

Büşra Sırt

Ceotudent Kullanıcısı

Kimse zirveye yalnız başına çıkmaz fikrinin kanıtı gibiydi onların hayatları. Ünlü liderler akıl hocalarından, profesörlerinden ya da anne babalarından aldıkları tavsiyeleri paylaştılar.
Lisa Falzone , 30, Revel Systems’in Kurucu Üyesi ve Ceo’su

Revel Systems’in kuruluş aşamasında oluşan olumsuzluklardan dolayı Lisa pes etmek üzereydi. Lisa bu durumda pes etmemesinin tek nedeninin en yakın arkadaşının 

ona verdiği tavsiye olduğunu söylüyor. ”Denemeyi bırakmadıkça başarısız olamazsın.” 
Debbie Sterling, 32, GoldieBlox’ın kurucusu ve Ceo’su
Bize ”Tüm sevgililerinizi öldürün.” diyen bir resim öğretmenim vardı( Kevin Bean). Bazen çok sevdiğiniz bir noktaya çok fazla odaklanır ve aslında bu önemsiz olan ve duygusal bağdan başka bir anlamı olmayan şey için tuvalin büyük kısmını görmezden geliriz. Kevin bizi bu tek şey hakkında bir resim yapmaya ve kendimizi özgür bırakarak büyük resmi görmeye teşvik etti. Konu iş olunca gerektiğinde çevik ve uyanık olmak gerekir. Her fikrin her parçası mükemmel ya da mantıklı olmayabilir. Olup biten her şeyin farkında olmak zor olduğunda ya da küçük ayrıntılara takıldığınız zaman bakış açınızı değiştirmek gerekir.

Michael Dubin, 37, Dollar Shave Club’ın Kurucu Üyesi ve Ceo’su
Michael Dubin onun için yapılan hayatındaki en iyi tavsiyenin Jon Favreau tarafından geldiğini söyledi. ” Önsezilerinin en derin sesini bile duyabilmek için gereken sessizliği sağlamalısın.”

James Park, 39, Fitbit’in Kurucusu ve Ceo’su
”İlk girişimimi yaparken bir VC bana kazandığımız hızda para harcamamızı söyledi.”

(Vc: Büyüme potansiyeli olan girişimcilere finansman, bilgi ve deneyim aktarımı sağlayan yatırımcılara ise yüksek risk ve uzun vade karşılığında yüksek getiri vadeden yöntem şeklinde tanımlanmaktadır.) Bu tavsiyeye uyduk ve nihai olarak şirket dot-com çöküşü ile bir düşüşe geçti çünkü paramız kalmamıştı. Kısa vadede çok kötü bir tavsiyeydi fakat bu bana nakit yönteminin ve kâr yönteminin ne kadar önemli olduğunu öğretti. Tüm bunlar bir donanım şirketi kurarken karşılaşılan sermaye zorlukları ile baş edebilmek konusunda Fitbit’e gerçekten çok faydalı oldu. Tüm saygılarımı sunarak söylemem gerekir ki bu garip olmasına rağmen aldığım en iyi tavsiyeydi.
Yehuda Shmidman, 34, Sequiential Brands’ın Ceo’su
Eskiden tanıştığım bir yönetici bana bir keresinde şöyle demişti ” Her faaliyeti ilerleme ile karıştırma.”Mükemmel bir tavsiye özellikle günümüzün mailler, mesajlar ve telefonların istilası altındaki dünyasında. Şirketlerin ve bireylerin her yaptığı faaliyet ilerleme değildir. 
Ashifi Gogo, 34, Sproxil’in Kurucu Üyesi ve Ceo’su

Bu tavsiye bana sadece tahmin ile çözülebilen gülünç derecede zor bir lisansüstü mühendislik sınavında geldi.

” Çoğu problem yaklaşık doğru şekilde çözülebilir.”
Taylor Swift, 25 , Şarkıcı

Sanırım bir genç olarak aldığım en iyi tavsiye insanın yaptıklarını düşünmesi gerektiğiydi.

Babanız sabah sekizde sizi kahvaltıya çağırdığında bir genç olarak siz’ Hayır, uyumak istiyorum.’ diyebilirsiniz ama 80 yaşınızdaki haliniz sabah babanızla kahvaltıya gitmiş olmayı diler. İşte verdiğimiz küçük kararlar hayatımızda gerçekten önemlidir. – 2011 Teen Choice Awards da yaptığı konuşmada söyledi.
Andy Katz- Mayfield, 33, Harry’s Kurucu Üyesi ve Ceo’su
Bana en iyi tavsiyeyi  Stanford Graduate School of Busıness Profesörü Irv Grousbeck verdi. ”Yaptığınız her sıra dışı manevranın sizi rahatsız edeceğini kabul etmelisiniz. İçinizi ısıtan her şeyin yolunda gideceği düşüncesi sürünün ortasında olmanın verdiği sıcaklıktan kaynaklanır. ”

Jessica Alba, 34, The Honest Company’nin Kurucusu
Hayatımın noktası olarak kabul ettiğim en iyi tavsiye Eleanor Roosevelt’in cümlesidir.

” Evet demeye gücü yetmeyenlerin size hayır demelerine izin vermeyin.”
Ronda Rousey, 28, Ufc Dövüşçüsü
Bu bana çok sık soruluyor ve her defasında annemin bana ‘ Kimsenin seni dövmeye hakkı yok.’ deyişini hatırlarım. Bunu içinde bulunduğum her mekan için geçerli görüyorum. Annem bana ‘ Birisi dünyanın en iyisi olmalı, bu neden sen olmayasın ki?’ derdi. Bunu her zaman aklımda tutmaya çalışıyorum.

Michelle Dipp, 39, OvaScience’nin Kurucu Ortağı ve Ceo’su
Annem benim için sürekli bir tavsiye ve destek kaynağı olmuştur. Bana verdiği en iyi tavsiyelerden birisi şudur;İnsanlara tutkuyla yaklaş.

Ryan Graves, 32, Global  Operations, Uber’in Kıdemli Başkan Yardımcısı
Ben her zaman çevremde sevilen bir insandım fakat ailemden aldığım bir söz beni çoğu yanlıştan kurtardı diyebilirim. ” Yanında tuttuğun arkadaşlarına dönüşürsün.”
Kayvon Beykpour, 26, Periscope’un Kurucu Üyesi ve Ceo’su 

” Hayatınızı sonsuza kadar değiştirecek birkaç insan vardır. Bu insanları bulun.” Bunun nerden geldiği hakkında bir fikrim yok ama yakın zamanda bunun bir yerde yazıldığını görmüştüm ve gençken babamın benimle paylaştığı bir söze çok benziyordu. Benim için bunun anlamı büyüktür.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/