Teknik Geziye Çıkmanın İncelikleri (Püf Noktaları)

Teknik gezilerin meslek hayatında üniversite eğitimi aşamasından itibaren hayati önemi vardır. Teknik geziye çıkmak hem eğlenceli hem de bilgilendiricidir. Teknik gezileri daha detaylı inceleyelim.
Ben bir şehir plancısı ve tasarımcısıyım. Teknik geziye ilk çıktığım yıl 2008’di. Aradan 9 yıl geçmiş olmasına inanmak zor olsa da meslek hayatımda çok önemli yer tutan teknik gezileri incelemeyi ve bunu paylaşmayı önemli ve gerekli buluyorum.
1) Teknik Geziye İyi Hazırlanın
Teknik geziye hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler, teknik gezinin amacı, tarihi, süresi, gidilen yer, teknik gezi sırasında hava durumunun nasıl olacağı, nerede kalınacağı ve katılınacak etkinliklerdir.
Benim teknik geziler sırasında yanıma mutlaka aldığım araç – gereçler, gezi ayakkabısı niteliğinde spor ayakkabısı, fotoğraf makinesi, çakmak bellek (bilgi/fotoğraf/dosya depolamak için dijital, taşınabilir cihaz), bilgisayarım, mesleğimle ilgili olarak anketler ve fiziksel çevre değerlendirme tabloları ile kıyafetler, yedek kıyafetler ve cilt bakımı malzemelerimdir.
En az bunlar kadar önemli olan diğer bir hazırlık aşaması ise, teknik gezinin amacına göre ön araştırma – çalışma yapılmasıdır. Ön araştırma – çalışma sırasında literatür araştırması ve internetten araştırma yapılıp teknik geziye hazırlanılmalıdır.
Teknik gezi için yapılan tüm bu hazırlıklar, kişiyi zaten motive ederken teknik gezi yapılacak yere turistik bakımdan yapılan araştırma ve turistik plan da yapmak motivasyonu artırmaktadır.
2) Teknik Gezi Sırasında Ne Yapacağınızı Bilin
Teknik gezi sırasında kişiyi en rahat ettiren durum, teknik gezi için en uygun düzeyde hazırlık yapılmış olmasıdır. Teknik gezinin verimli geçmesi için hazırlık yapılmış olması çok önemlidir.
Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra teknik gezi sırasında fiziksel, sosyal, motivasyonel bakımdan sorun çıkması için hiçbir neden yoktur.
Teknik gezi çalışması, sabır, özveri, güzel ve doğru iletişim gerektirir.
Teknik gezi sırasında grup veya bireysel olarak çalışmak gerekebilir.
3) Teknik Gezi Sonrasında Yapacaklarınızın Bilincinde Olun
Teknik gezi sonrası aşaması için bilinmesi gereken en önemli şey çalışmanın teknik geziyle sınırlı olmadığıdır. Yani kişi kendini teknik geziden sonra çok çalışmaya hazırlamalıdır.
Şehir planlaması ve tasarımı için teknik geziler her zaman projenin başlangıcında olur yani teknik gezi aşaması başlangıç aşamasıdır. Projenin diğer aşamaları da çok çalışmayı gerektirir.
Benim deneyimlediğim teknik gezi sayısı şimdiye kadar 20 oldu. Yani ilk teknik geziye çıkmamdan itibaren yılda ortalama 2 defa teknik geziye çıktım. Eğlenceli ve verimli olması bakımından teknik gezileri seviyorum.
Teknik geziler, deneyim bakımından amaca, öneme ve verime göre değerlendirilmeli ve deneyim arttıkça değerlendirme de iyileşmeli.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/