Bugünden Başlayın: Liderlik Becerilerinizi Geliştirmenin 10 Harika Yolu

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Cesaret, uyum, zeka ve alçak gönüllülük gibi nitelikler en önemli liderlik becerileri olarak gösterilir. Araştırmalar da başarılı liderlerin pozitif, ilham verici ve olumlu etki yaratabilen liderler olduğunu açıkça gösteriyor.

1) Net bir görüşe sahip olun ve bunu paylaşın.

İş ya da kariyer planlarınıza dair vizyonunuzu, misyonunuzu ve hedeflerinizi çevrenizle veya iş arkadaşlarınızla paylaşın. İnsanlar hedeflerinizi bilirse, hedeflerinize doğru ilerlemeye başladığınızı gördüklerinde sizi bir lider adayı olarak düşünmeye başlayacaklar. Dolayısıyla çevrenizle ya da varsa ekibinizle bunları paylaşın, paylaşmak için uygun ortamlar yaratın.
2) Güçlü olduğunuz yönleri ve yeteneklerinizi büyük bir ustalıkla kullanın.

Güçlü yönlerinizi ve yeteneklerinizi keşfetme konusunda kendinizi geliştirin İnsanlar bunu nasıl başardığınızı sorduğunda deneyimlerinizi de içeren iyi bir cevabınız olsun. Bu yönleri ve yetenekleri de en iyi şekilde profesyonel yaşamınıza yansıtın. Bu sizin müthiş bir lider olmanıza yardımcı olacaktır.
3) Tutkulu olun.

İşte bu, sahip olmanız gereken en değerli liderlik becerilerinden biridir. Bugünkü ya da gelecekteki ekibiniz motivasyonunu kaybettiğinde gerekli motivasyonu bulmaları için bir grup terapisti mi tutacaksınız? Tabii ki hayır! Bunu başarması gereken ekibin lideri olan sizsiniz.
Büyük liderler hedeflerine tutkuyla bağlıdır ve bu bağlılığı ekiplerine yansıtırlar. İçinizdeki coşkuyu ve hevesi ifade edebilmenin yollarını arayın.


4) Bir rol model olarak konumlanın.

En iyi liderler genelde ekip üyeleri için birer rol modeldirler. Grup üyeleri rol model olarak gördükleri bu liderleri profesyonel yaşamlarında taklit etmeye çalışırlar. İnsanların rol model alma noktasında nasıl karar verdiklerini sorgulayın ve onlar için bir rol model gibi konumlanmaya çalışın.
5) Hedeflerinizi somutlaştırın ve hareket planına sadık kalın.

Liderlik becerilerinizi geliştirmek için öncelikle gelecekteki önemli kırılma noktalarınızı belirleyin. Bunları bir hedef olarak düşünün. En sondan günümüze kadar geriye doğru hareket ederek hedeflerinizi tasarlayın. Sonrasında aksiyon planlarınızı oluşturun, planlarınız sizi olmak istediğiniz yere götürecektir.


6) Olumlu bir tutum içinde olun.

İnsanlar olumsuz tavırlar içinde olan birine saygı duymakta ve onu lider olarak görmekte zorlanabilirler. Dolayısıyla hayattaki pek çok şeye genelde olumlu taraftan bakmayı öğrenmelisiniz. Bu olumlu tutumunuz çevrenizdekiler tarafından iyileştirici bir güç olarak algılanır. Kaldı ki pozitif olmak daha mutlu bir hayat sürmenizi ve kendiniz gibi pozitif insanlarla çevrelenmenizi sağlar.
7) İletişim becerilerinizi geliştirin.

Büyük liderlik becerilerine sahip olmak demek aynı zamanda vizyonunuzu, hedeflerinizi, becerilerinizi, amaçlarınızı ve beklentilerinizi başkalarıyla açıkça konuşabilmek ve onlarla iletişim kurabilmek demektir. Dolayısıyla insanlarla daha fazla iletişim kurabileceğiniz ortamlarda bulunun. Hem sözlü hem yazılı hem de bedensel iletişiminizi güçlendirin. Ayrıca kendinizi farklı yollarla ifade edebilmeyi öğrenin.


8) Başarısızlıkları ve zayıflıkları kabul etmeyi öğrenin.

Hiç kimse mükemmel değildir ve herkes hayatında en az bir kere hata yapmıştır. Her başarısızlık ve her hata bizi başarıya bir adım daha yaklaştırır. En başarılı liderler de bunun farkındadırlar. Güçlü bir lider olmak için ilk önce kendi zayıf yönlerinizi ve hatalarınızı olgunlukla dile getirmeyi öğrenmelisiniz.
9) Gelişmeye ve öğrenmeye devam edin.

Başarılı liderler her fırsatta kendilerini geliştirmeye ve öğrenmeye devam ederler. Algılarınız her zaman açık olsun. Her insanın deneyimlerinden ve sahip olduğu bilgiden faydalanmaya çalışın. Bunu bir misyon olarak yaşamınıza taşıyın.


10) Başarılı liderlerin en büyük fırsatı: Rotasyon

Şirket içinde bir çalışanın dönemsel olarak farklı görevlerde çalışmasına rotasyon deniyor. Örneğin, satışta çalışmış birinin, daha sonra pazarlamaya veya insan kaynaklarına atanması gibi. Bugünün başarılı liderleri ise zamanında doğrudan ya da dolaylı yoldan deneyimledikleri rotasyonun başarılarına büyük katkılar sağladığından bahsediyorlar. Dolayısıyla rotasyonu kurum kültürünün bir parçası haline getirmiş olan şirketleri daha yakından tanımaya özen gösterin.

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/