Yabancı Dil Öğrenmenin En Etkili 7 Yolu

Bugüne kadar muhtemelen kendinizi hiçbir zaman yeterli derecede görmediğiniz yabancı dil öğreniminde bir kaç küçük ama etkili yolu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ayrıca suçu sadece kendinizde aramayın ülkemizde üniversiteye gelene kadar ‘yabancı dil nasıl öğretilmez’ mantığına yakın dil eğitimi verildiği için hep eksik kaldık. Tamamlanamadık. Ama artık kafaya koyduğunuz dili belki de dilleri öğrenmenin zamanı geldi de geçiyor. Yardımı olması dileğiyle…


1) İlgi Alanları

Evet bir dil öğreniyorsanız o dili bir aşamadan itibaren kendi ilgi alanlarınıza entegre ederseniz çok daha hızlı gelişim gösterdiğinizi göreceksiniz. Örneğin; futbolla çok ilgili iseniz, maçları yabancı dil yayını yapan kanallardan takip etmeniz çok yararınıza olacaktır.


2) Not Almak

Bu madde aslında sadece yabancı dil için değil genel bir öğretimde çok önemli yer kaplamakta. Yanınızda taşıyacağınız ufak bir not defterine duyduğunuz yabancı kelimeleri, ya da aklınıza gelip merak ettiğiniz kalıpları vs not ederseniz sonrasında geri dönüp eksiklerinize dair feedback alma şansınız olacaktır.


3) Okumak

En önemli madde olmaya aday. Ne yaparsanız yapın ama günün sonunda bir şeyleri okuduğunuzdan muhakkak emin olun. Çünkü hafızamız okuma yapmadan bir şeyleri kaydetme konusunda pek başarılı değil. Ne kadar dinlersek de konuşsak da okuma yapmadan yabancı dilin altyapısına asla erişemiyoruz.


4) Düşünmeye çalışmak

Öğrendiğiniz yabancı dilde düşünmeye beyninizi zorlarsanız eğer beyin de bu yola kendini yavaştan sokacaktır. Hatta birden fazla dil öğrenmiş insanların ortak noktalarından biri; bir yabancı dille düşünüp diğer dille konuşmaları oluyor. Bunu ufak ufak başarabilmek sizi bir kaç adım öne taşıyacaktır.


5) Gözlem yapmak

Öğrenmek istediğiniz yabancı dilin ana dil olarak konuşulduğu ülkedeyseniz bu madde sizin için ilk sırada yer alıyor. Her şeyi ama her şeyi gözlemleyin. İnsanlar hangi jest ve mimiklerle hangi kelimleri nasıl telaffuz ediyor inceleyin. Tabi ki ana dil gibi aksansız konuşamayız ancak bu gözlem size otomatik bir kullanım mekanizması sağlayacaktır .


6) Sabır

Öğrenme amacınıza göre değişen bir süre boyunca sabretmeniz gerekecek. Sadece bir iki basit kitabı okuyacak ve gelen turistlerle ayda yılda bir konuşmak için dil öğreniyorsanız bu süre kapsamlı bir öğrenim için yetersiz olabilir. Ama yabancı ülkede yaşayacak derece ciddi bir öğrenim bekliyorsanız en az 12 ayda planlı programlı sürecek çalışmanız süresince sabretmeniz gerekecektir. Asla pes etmeyin sonunda isteğinize ulaşacaksınız.


7) Yabancı çevre edinmek

Artık günümüzde bunu yapmak çok kolay. Facebook, Twitter  gibi sosyal ağların başını çektiği sosyal network ortamlarından faydalanıp kendinize eski bir yöntem olan mektup arkadaşlığının güncel versiyonunu kurabilirsiniz. Ayrıca yaz dönemini en verimli geçirmenin yollarından da biri yabancı çevre edinmek olacaktır. Turistlerin çok olduğu bölgelere gitmeniz kendinizi challenge etmeye ve gelişmeye zorlayacaktır. Tabi yurtdışına çıkma şansınız varsa hiç durmayın. Ana dilden ne kadar uzaklaşırsanız yabancı dili öğrenmek o kadar kolaylaşacaktır.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/