İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata

Bir iş görüşmesinin ana hatlarını ve yapmamız gerekenleri basitçe biliyoruz. Zamanında orada olmak, uygun giyinmek vb. Ama işi alma şansınızı ciddi anlamda azaltabilecek daha birçok şey var. Yani hatalar…

1) Mülakat zamanından çok önce orada olmak

ey6zt5 - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Geç kalmayın, ancak çok erken de gitmeyin. Basitçe, görüşmeden 30 dakika önce orada olmaya çalışın. Doğru yerde olduğunuzu anladığınızda bir kahve alın ve 20 dakikalığına rahatlayın. Görüşmeye ise 10 dakika kala gidin.

2) Kendiniz olmamak

za3rc5 - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Olmanızı istedikleri kişi olmaya çalışmayın. İnsanlar kendinizi olmadığınız biri gibi görünmeye çalıştığınızı anlayacaklardır ve bu her zaman kırmızı kart gösterilecek bir harekettir.

3) Ödevinizi yapmamak

bc5p5s - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Görüşmeden önce şirketi ve iş tanımını araştırın.
İşe girmek istediğiniz şirketle ilgili hiçbir şey bilmeden mülakata gitmeyin. Sadece internet sitelerini okusanız bile olur. Eğer anlamadığınız şeyler varsa görüşme esnasında sormaktan çekinmeyin.

4) Oyala(n)mak

sc4mjr - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Çoğu aday, zamanı tüketip zor kısma geçmemek için bazı şeyleri uzatmayı dener. Bir bakıma haklılar, zor kısımla uğraşmaları gerekmez. Ancak işe alınmak için asıl o kısımları yapmak gerekir. Zorlu sorulardan kaçmayın.

5) Karşınızdaki kişinin sözünü kesmek

n52nbd - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Konuşma sıranızın gelmesini bekleyin.
Görüşmeyi yaptığınız kişinin cümlelerini tamamlamaya ya da sözünü kesmeye çalışmayın.

6) Soru sormamak

4c9dpc - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
İlginizi gösterin.
Mülakatlara sorguya çekiliyormuş gibi yaklaşmayın. Aslında mülakatlar, işin size uyup uymayacağını görmek için harika birer fırsattır. Ekibinizin hangi zorluklarla karşılaşacağını, önümüzdeki 12 ay için planlanan stratejiyi, ortalama bir iş gününün nasıl olduğunu sorun. Böylece işe olan ilginiz ön plana çıkacak ve görüşme resmiyetten çıkıp biraz sohbet havasına bürünerek gerginliğinizi azaltacaktır.

7) Ne bildiğiniz hakkında yalan söylemek

yr87ie - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Blöf yapmayın.
Hiç deneyiminiz olmadığı bir alanda gelen sorulara yanıltıcı cevaplar vermektense dürüst olup deneyimsiz ama ilgili olduğunuzu söylemek çok daha iyidir. Mümkünse kolayca üstesinden geldiğiniz benzer bir olaydan bahsedin.

8) Önceki işinizi kötü anlatmak

703ft7 - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Kimse sürekli şikayet eden birini işe almak istemez.
Sürekli şikayet eden birinin karşısında olmayı kesinlikle istemezsiniz. Herkes arada sırada işi hakkında sızlanır ve bu oldukça normaldir. Ancak bunun, iş görüşmesi sırasında yapılmaması gerekir. İşverenler olumsuz ve sürekli şikayet eden kişileri işe almak istemez.

9) Takım oyuncusu değil de ‘Rock Yıldızı’ymış gibi davranmak

lgn4gy - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Genellikle yeni mezunlar ‘Rock Yıldızı’ tavrının onlara puan kazandıracağını düşünüyor. Gerçekten kazandırmıyor. Hırsınız, başarılarınız ve zekanız birer artı olsa da günün sonunda sizi bir takımın parçası olmanız için işe alıyoruz. Eğer ofisin sorunlu çocuğu olacaksanız ne kadar zeki olduğunuz fark etmeyecektir. Başka bir deyişle, bir grup çalışmasına katkılarınız sorulduğunda her zaman tüm işi sizin yapmanızla ve gruptaki diğer kişilerin işe yaramazlığı ile övünmek kimseyi etkilemeyecektir.

10) Kendinizi parfüme boyamak

o5fvvc - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Bütünün kutsallığı aşkına, kendinizi kolonya ya da parfüme bulamayın. Şüpheye düştüğünüzde daha azını kullanın. Hala şüphe duyuyorsanız hiç kullanmayın.

11) Bu iş için çok iyiymişsiniz gibi davranmak

i72hba - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
İş tanımından çok daha iyisini yapabilirmiş gibi davranmaktan kaçının.
Fazla nitelikli olsanız bile yaptığınız görüşme sizin için zaman kaybıymış gibi de görünmeyin. İş arıyor olmanızın bir sebebi var ve bu belki de bu davranışınız.

12) Asıl soru yerine sorulmasını istediğiniz soruya cevap vermek

dvcbms - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Size sorulanı cevaplayın
. Böyle denilince kulağa çok basit geliyor olabilir. Ama adayların çoğu sorulanı değil sorulmasını umdukları soruları cevaplıyor. Bu da sadece adayın ortaya koymak istediği gereksiz detaylar hakkında gevezeliğe yol açıyor.

13) Çok kişiselleştirmek

pjmi2s - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Profesyonel çizgiden ayrılmayın. Eğer yaşadığınız olumsuz bir durumu anlatmaya istekliyseniz bilmeniz gereken şeyler var. Öncelikle mülakatınızı yapanların bunu bilmesine gerek yok, ayrıca, sizin de bu bilgiyi yaymaya ihtiyacınız yok. Size bu konularda soru sormaları yasal değildir ama bu bilgiyi onlara verdiğinizde size karşı kullanılacağından şüpheniz olmasın.

14) Görüşmeyi kontrol altına almaya çalışmak

pvv6gh - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Soru sormalarına izin verin.
Görüşmeyi kontrolünüz altına almayın. Soruları hızlı ve tanımlayıcı örnekler ile cevaplandırın ve sürecin üzerindeymişsiniz gibi davranmayın.

15) Mülakatın nasıl geçtiğini sormak

vu4sj6 - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata
Kişisel olarak rahatsız ve garip hissettiren şeylerden biri ‘Ee, nasıldım?’ diye sorulmasıdır. Böyle durumlarda ne diyeceğimi bilemem. Bu, ‘İşi aldım mı?’ diye sormaya benziyor. Böyle durumlarda genelde cevapları gözden geçirmemiz gerektiğini söylerim.

Görüş Bildirin!

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için
görüşlerinizi bekliyoruz