Bir Araştırmanın Sonuçları: İş Yerinde Başarılı Olmanın 6 Anahtarı

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Kişisel özelliklerimizin başarıyla doğru orantılı olduğu bilinen bir gerçek. Bazı özellikler başarının önündeki anahtar olabilirken bazıları ise bizi engelleyebiliyor. Yeni psikolojik araştırmaların ortaya koyduğu bilgile de nasıl birisi olduğumuz, ileride başarı adımlarını nasıl tırmanabileceğimiz hakkında ipucu veriyor.

Londra’daki ULC Üniversitesi’nin araştırmasının sonucunda iş yerinde başarıya taşıyacak altı özellik belirlendi. Ancak liderlik için bu özelliklerin aşırıya kaçması sorun teşkil ederken en önemli ayrıntının dengeyi kurabilmek olduğu belirtildi.


Sorumluluk Bilinci

Eğitim hayatı ve iş yerlerinde sorumluluk duygusu, belirlenen planları takip etmek için ve hayata geçirmek için önemlidir. Uzun vadeli sonuçları da göz önünde bulundurarak hareket eden sorumluluk duygusuna sahip insanlar, belirli bir stratejide de ilerleyerek çok daha başarılı olurlar. Ancak bu duygunun fazla olması dezavantaj olarak karşımıza çıkabilir.

Riskle Başa Çıkabilme

Sizin için kısa vadeli sonuçlar mı önemlidir uzun vadeliler mi? Bir problemi çözmek için kısa vadeli olumsuzlukları göze alarak harekete geçmek ve size karşı olanlarla baş etmek üst pozisyondaki insanlar için çok önemlidir.

İnsan İlişkileri

İnsan ilişkilerinde başarılı olan insanlar, yaptıkları işte çevresine kolay adapte olarak stresli ve negatif bir ortamı yumuşatarak olumsuz duyguların kendilerini etkilemesine izin vermezler. Herkesin iş hayatına ait endişeleri vardır ancak bunları çalışırken mümkün olduğu kadar az yansıtarak olayların üstesinden daha kolay gelebiliriz.

Esnek Olabilme

Bazıları belirsizliklerden hoşlanırken bazıları ise daha kesinlikçi ve sorumlulukların detaylı olarak tanımlanmasından yanadır. Esnek olan insanlar, bir projeyle ilgili farklı görüşlere başvurarak olaylara dogmatik yaklaşmazlar. Böylece karşılaşılan bir karmaşayla daha kolay baş ederek belirsizliklerin kendilerini korkutmasına izin vermezler.

Merak Etme

Yeni projelere meraklı olan insanların iş yerinde pek çok avantaja sahip olduğu da araştırmanın sonuçlarındandır. Daha kolay öğrenen ve çalışırken tatmini daha yüksek olan bu kişiler daha yaratıcıdırlar ve bıkkınlığa karşı da daha dayanıklıdırlar. Ancak merakın fazla olmasıyla gelen ‘maymun iştahlılık’ bir projeyi bitirmeden öbürüne geçme gibi olumsuzluklarla da sonuçlanabilir.


Rekabete Açık Olmak

Her alanda önemli olan denge burada da karşımıza çıkıyor. Başkalarıyla yarışmak yerine hedef her zaman kendimizi geçmek olduğunda bir adım öne taşınırız ve rekabet yıkıcı bir etki bırakmaz.
Araştırmayı yapan MacRae, bu envanterden yararlanılarak iş mülakatlarının yapılabileceğini belirtirken tüm bu özelliklere sahip olan kişiler hakkında da şunları söylüyor:

“Böyle insanlarla çalışmak ürkütücü gelebilir; ama neyle karşı karşıya olduğunuzu ve ne beklediğinizi tam olarak biliyorsunuz. Dolayısıyla onlara güvenir ve saygı duyarsınız.”

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/