Nasıl Hacker Olunur? Hackerlık Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Yazılımla ilgili teknolojileri hayatının başucu uğraşı haline getiren kişiler iş bulma konusunda oldukça şanslı olabilirler. Çünkü artık her şey yazılımla mümkün ve bu teknolojiler hayatı kolay bir hale getiriyor. Yazılım teknolojilerinin kurdu olan kişilere hacker deniliyor. Günümüzde de hacker olmak istiyorum diyen birçok genç var. Ancak bunun nasılı konusunu irdeledikleri zaman hevesleri kursaklarında kalabiliyor. Nedeni ise, işin sanıldığı kadar kolay olmamasıdır.

Kervan yolda düzülür.

Hacker
Tepeden inme bir modelle hacker olma hevesinde olanların asla başarılı olma ihtimalleri yoktur. Çünkü en çok kullanılan yazılım dilleri ve teknolojilerini öğrenebilmek bir anda mümkün değildir. Bunları öğrenilmesi iki şekilde olmalıdır: hem teorik hem de pratik… Bu iki alanda da ilerleme kaydedilebilmesi için en az üç beş sene gerekiyor.
Öğrenme yolculuğu süreçtir. Yola çıkarken, yolun başında bilinenden çok daha fazlası pratik yaptıkça öğreniliyor. Her öğrenilen, tecrübe edilen şey ise, motivasyonu artırıyor. Şunu da not edelim. Yazılımla ilgili temel prensipleri öğrendikten sonra pratik hiçbir zaman son bulmaz. Çünkü yazılımla ilgili teknoloji alanı dinamiktir. Sürekli değişimler ve yeni metotlar ortaya çıkarıyor. Bu nedenle de, ilk öğrenilen şeyin geçerliliğini yitirmesi söz konusu oluyor.

Hacker, hırsız mıdır?

Maalesef, hacker denildiği zaman akla kanuni olmayan birtakım yollara başvuran bilgisayar korsanları geliyor. Bu konuda gelişmek isteyen kişilerin emellerini başkaları üzerinden haksız ve kolay kazanç edebilmeye odaklamaları yanlıştır. Beyaz hacker, bilgisayar korsanlarına karşı güvenli yazılım teknolojileri geliştiren kişilerdir. Ya da, siber saldırılara ve hırsızlıklardan korunmak için sistemleri işleten kişilerdir.
Elbette ki başarılı bir beyaz hacker olabilmek için siber hırsızlık ve korsanlıkta kullanılan yöntemlerden haberdar olunması lazımdır. Bunlar öğrenilmeden ve karşı tarafın nasıl yöntemler uyguladığını bilmeden tedbir alabilmek mümkün olmaz. Bu nedenle kişi, siber saldırı ve güvenlik alanında kendisini çok iyi yetiştirmelidir.

Son olarak şunu ifade edelim: Bu konuda gerçekten gelişmek isteyen kişilerin temel yazılım bilgilerini aldıktan sonra siber korsanlık ve siber güvenlikle ilgili yapılan yarışmalara katılmaları önemlidir. Bu yarışmalardaki gerçek senaryolar sayesinde yazılımcıların kendilerini geliştirmeleri ve tecrübelerini artırmaları sağlanıyor.
Kategoriler: Kariyer, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/