Facebook Bir Sonraki İşinizi Bulmak İçin Doğru Yer Olabilir mi?

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Facebook’un kuruluş amacı arkadaş edinme ve daha fazla sosyalleşme olmuştur her zaman. Fakat son zamanlarda benimsediği genişleme politikasının belli sonuçlarını da görmeye başlıyoruz. Şu sıralarda da insanların potansiyel işverenlerle iletişim sağlayabildikleri bir platform olarak kullanılmaya başlandı.
Şubat 2017 itibariyle işverenler iş tekliflerini, iş ilanlarını doğrudan şirketin Facebook sayfasında yayınlayabiliyorlar.
Bussiness Insider, şu anda 65 milyon işletmenin Facebook sayfası kullandığını söylüyor. Şu an için iş verenler açısından bir “iş ilanı” sınırı getirilmiyor. Bu durumdan faydalanmak isteyen çoğu şirket ise Facebook’u aktif olarak kullanmaya başladı.

İş Bulmak Mümkün mü?

Facebook hayallerimizin de ötesine geçen bir sosyal ağ olmuş durumda. Nelerle karşılaşacağınız belirsiz olsa dahi iş bulabilme fırsatını değerlendirmek yine sizin elinizde oluyor.

Neleri Değiştirmek Gerekiyor?

Kişisel bilgilerinizin paylaşılmaya açık olduğu bu sosyal ağda bilgilerinizi özelleştirmek doğal olarak sizin elinizde oluyor. Ancak bir işverenin sizi tanıyabilmesi için bazı bilgilerinizin herkese karşı açık olması gerekebiliyor. Peki bir işveren olsaydınız işe alacağınız kişide ilk olarak neye bakardınız? Ayrıca onun profilinde ne görmek isterdiniz? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar size yol gösterecek.
Beğendiniz sayfalar, ilgi alanlarınız, konuştuğunuz diller aklınıza gelebilecek tüm ayarlar aslında işveren için önem teşkil ediyor.
Profilinizin hazır olduğunu düşündüğünüzde harekete geçebilirsiniz. Şimdi yapılabilecek ilk şey iş ilanlarını bulmak. Kendi ilgi alanlarınızı oluştururken aklınıza gelebilecek şirketlerin sayfalarına bakabilirsiniz. Ayrıca bu sayfaları da beğenebilirsiniz, bu durum olumlu etkiler yaratabilir. Sayfayı beğendikten sonra benzer sayfalara göz atabilir, yeni iş fırsatlarına rastlayabilirsiniz. Bol şans!
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/