Yeni Mezunlara ve Mezun Adaylarına Altın Değerinde 4 Kariyer Tavsiyesi

Ortalama 16 yıllık bir öğrencilik hayatından sonra iş hayatına atılan yeni mezunlar yüzleşmek zorunda oldukları gelecek kaygısı ve hayatlarında yaşadıkları köklü değişimler yüzünden genellikle geçiş dönemini sancılı geçiriyorlar. Bu sancılı süreçten sonra da iyi bir kariyer inşası için gerekli motivasyonu kendilerinde bulamayabiliyorlar.
Peki bu geçiş dönemi nasıl en verimli şekilde geçirilebilir? Kariyer yolculuğunun ilk adımları nasıl atılmalıdır? Gelin birlikte bakalım.

1) Öğrenmeye devam edin.

Uzmanlaşmak istediğiniz alana dair ilginizi, merakınızı ve motivasyonunuzu en üst seviyede tutun. Meraklı ve ilgili olmak yeni mezun bir bireyin sahip olabileceği en iyi özelliklerden biri. Yeni şeyler öğrenmeye, kendinizi geliştirmeye, araştırmaya devam edin.

2) Kariyer planınızı gözden geçirin ve CV’nizi güncel tutun.

Hangi sektörü ve bölümü hedefliyorsunuz? Nasıl bir iş hayatı planlıyorsunuz? Bu sorulara cevaplar bulduğunuz kariyer planınızı gözden geçirin ve dönemsel şartlara göre yeniden değerlendirip plandaki gerekli değişiklikleri yapın. Aynı hassasiyeti CV’nize de gösterin. Güncel, dinamik ve profesyonel bir CV’niz olsun.

3) İşe alım ve mülakat süreçlerini büyük bir titizlikle yürütün.

Yaptığınız onlarca iş başvurusu, yapılan geri dönüşler, geri dönüş alamadığınız başvurular, çağrıldığınız mülakatlar derken bu süreçler çok karmaşık bir hal alabiliyor. Yaptığınız başvuruları, başvuruların son başvuru tarihlerini, aldığınız geri dönüşleri özenle not alın. Burada titiz bir tutum sergilemek ve bu süreci de planlı bir şekilde yürütmek gerekiyor.

4) Sabredin. Motivasyonunuzu ve özgüveninizi tazeleyin.

Mezuniyet sonrası iş arama süreci uzayabilir, bu süreç sizi negatif etkileyebilir. Üzerinizdeki çevre baskısı artabilir. Ne yapmak istediğinizle ilgili kafanız karışabilir. Bunlara kulak asmayın ve fırsatların peşinden gitmeye devam edin. Özgüveninizi ve ışığınızı kaybetmeyin. Bu süreçte en çok bunlara ihtiyacınız olacak.

DenizBank’ın da özgüvenini asla kaybetmeyen yeni mezunlara ve mezun adaylarına bir mesajı var:

“Aman dikkat!” demeyeceğiz. Çünkü biliyoruz ki siz kurallara hakim, iyi gözlem yapabilen, detaylara önem veren, analitik becerisi yüksek, her daim pürdikkat, kritik zamanlarda doğru kararlar alabilen, soğukkanlılığını yitirmeyen, en önemlisi yaptığı işten keyif alan, aradığımız kişisiniz.

Başvuru ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/