Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yeni bir oyuna başladığımızda öğrenecek çok şeyimiz oluyor. Her oyun keşfettikçe haz aldığımız, engelleri aştıkça heyecanlandığımız, öğrendikçe harika hissettiğimiz bir macera… Kariyer de tıpkı yeni başladığımız bir serüven, bir oyun gibi. Kariyer yolundaki kilit noktaları çözdükten sonra geriye oyunlarda olduğu gibi arkamıza yaslanıp maceranın tadını çıkarmak kalıyor. Kariyer isimli bu oyunda işimize yarayacak bazı kodlar da bulunuyor. İyi bir takım ve çalışma ortamı arayanlar için kariyer yolunda işleri kolaylaştıracak kodlara yakından bakıyoruz.


1) Kazandığın deneyim puanlarını doğru becerileri geliştirmek için kullan!

kariyer macerasi

Kariyer yoluna adım atmadan bile geçirdiğimiz her gün, hafta, ay ve yıl aslında deneyim puanları olarak bize geri dönüyor. Asıl olay ise bu deneyim puanlarını doğru beceriler için harcamakta yatıyor. Kariyer isimli oyun, daha gelecek planımızı bile çizmeden başlıyor. Gözümüze uçsuz bucaksız görünen dünyadaki zamanımız, aslında kendimizi geliştirebileceğimiz her yeni bir gün anlamına geliyor.

Fakat günün sonunda geriye kalan en önemli şey her yeni gün ile gelen deneyim puanlarımızı hangi yönde harcadığımız oluyor. Birçok oyunda deneyim puanlarını doğru becerilerde harcamak kilit noktadır. Bu olay, kariyer oyununda da aynı şekilde karşımıza çıkıyor. Kendimizi doğru yönde geliştirmek, oyuna daha sıkı tutunmamızı ve doğal olarak daha çok ödül kazanmamızı sağlıyor.


2) Konfor bölgeni terk etmek risklidir fakat büyük ödülleri de beraberinde getirir.

level up pixel art

Ödül demişken, birçok oyunda tek bir haritaya veya yola sadık kalıp konfor alanı yaratmak pek de takdir edilen bir oynanış türü değildir. Fakat bir kariyerin veya oyunun labirentlerinde kaybolmak da utanılacak bir şey değil. Evet, bu labirent zorlu ve riskli olabilir ama labirentin sonundaki ödülleri risk ile aynı teraziye koyduğumuzda asıl farkı görebiliriz.

Yerinde saymak, her gün aynı haritada aynı NPC’ler ile konuşup aynı görevleri yapmak kulağa pek iç açıcı gelmiyor. Bu nedenle oyunlarda farklı haritaları ve yolları deneyimlediğimiz gibi iş dünyasında da farklı sapakları tercih etmekten korkmamak gerekiyor. Her ne kadar bu sapakların birinde korkunç bir bölüm sonu canavarının seni bekleme ihtimali olsa da….


3) Yardım istemekten korkma! Kimse zorlu bölüm sonu canavarlarını tek başına yenmeni beklemiyor.

girl 8 bit game

Oyun dünyasında olduğu gibi iş dünyasında da bazı seçimler çözülmesi zor problemlere kapı açabiliyor. İşin iyi yanı kimse bu problemler tek başınıza mücadele etmenizi beklemiyor. Yanlış dönülen bir sapakta karşımıza çıkan canavar kadar korkunç problemlerin üstesinden gelmenin yolu yardım istemekten geçiyor.

Her problem ile tek başına uğraşmak, bir süre sonra oldukça yıldırıcı olabiliyor. Aynı zamanda ne kadar deneyimli ve birikimli olursak olalım bazı problemler karşısında çaresiz de kalabiliyoruz. Kariyer oyununda, hızlı tecrübe, güven ve saygı kazanmanın yolu yardım istemekten geçiyor. Fakat bize yardım edenleri de unutmamak gerekiyor.


4) Macera dolu bir oyunda hayatta kalmak için bir takıma ihtiyacın var. İyi bir takım oyuncusu ol!

8 bit team

Yardım istemek sorunların daha hızlı üstesinden gelmemizi sağlıyor. Peki ya güvenilir bir takıma dahil olmak? Birçoğumuz Knight Online, Silkroad ve benzeri MMORPG oyunlarına aşinayız. Bu oyunlarda olduğu gibi kariyer dünyasında da hayatta kalmak için iyi bir takım oyuncusu olmak gerekiyor.

İyi bir takım oyunlarda nasıl deneyim ve ödül kazanmamızı kolaylaştırıyorsa, kariyer yolumuzda iyi bir takım oyuncusu olmak da bize büyük artılarla geri dönecektir. Sonuçta kariyer dediğimiz şey iç içe geçmiş birçok dişliden oluşuyor. Bu mekanizmanın düzgün çalışması için herkesin takım hâlinde görevini yapması gerekiyor. Bu yüzden iyi bir takıma sahip olabileceğiniz kariyer fırsatları için daima bir gözünüzü açık tutmanız gerekiyor.


5) Bir gözün daima karşına çıkabilecek fırsatlarda olsun.

8 bit game golds

Her kariyer yolculuğunun dönüm noktaları vardır. Bu dönüm noktaları çoğu zaman doğru zamanda değerlendirilen fırsatlardan oluşur. Her fırsat yeni bir deneyimler bütünüdür. Doğru zamanda, doğru şekilde karşınıza çıkan fırsatlara olabildiğince sıcak yaklaşın. Bunlar oyunun akışını bambaşka noktalara taşıyabilir.

İşte tam sana göre bir fırsat, muhteşem bir macera! Rotanı maceraya çevir, oyuna katıl!

Evyap ELEMENTS Uzun Dönem Staj Programı başvuruları açıldı.

Detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan ulaşabilirsin.

This post is also available in: English

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/