Potansiyelinin Ötesine Geçmeyi Hedefleyen Genç Profesyoneller İçin 6 Maddelik Hareket Planı

Her birimiz başarı yolculuğunda adımlar atarken içimizde bir potansiyel taşırız. Zamanla gelişiriz ve daha fazla deneyim sahibi olduktan sonra potansiyelimiz de aynı doğrultuda büyür. Taşıdığımız bu potansiyelin ötesine geçmek için de her defasında bir öncekinden daha cesur adımlar atmak, sonuçları heyecan veren dönüm noktalarından geçmek gerekir. Burada bahsedeceğimiz uzun vadeli hareket planında da potansiyelinizin çok ötesine geçmenin ve kendinizi tekrar keşfetmenin sihirli adımlarından bahsedeceğiz.

1) Hisset!

Varlığına inanmadığınız bir şeyin ötesine nasıl geçebilirsiniz? Öncelikle o potansiyeli hissedin, ona inanın. Bugüne kadar neler başardınız bir düşünün. Başarılarınızda kendinizi tebrik ettiniz mi? Mesela bu konularda çok da mütevazı olmayarak başlayın. Başarılarınızı anlamlandırın. Bu başarılarınızın tamamı bir potansiyelin sonucuydu. Başaracağınız her şey de bu potansiyelin bir sonucu olacak. İçinizdeki enerjiye güvenin ve kendinize inanın.

2) Enerjiyi içselleştir!

Belirli konularda ve iş görevlerinde özgüven sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu muhtemelen sahip olduğunuz potansiyeli yeterince içselleştirmemiş olmanızdan kaynaklanıyor. Genel olarak iş hayatında da başarılı insanlardan farklı olduğunuzu düşünüyor, bir şeylerin kendinizde eksik olduğunu hissediyor olabilirsiniz. Fakat sorun aslında yine aynı: potansiyeli içselleştirememek. Yani potansiyelin varlığına inanmanıza rağmen onun yeterince size ait olmadığını hissetmek. O potansiyelin tamamı sizin, bunu siz var ettiniz!


3) Kanalize et!

İçselleştirmeyi başardığınız potansiyelinize güveniyorsunuz fakat sizi hala hayal kırıklığına mı uğratıyor? Belki de doğru şekilde kanalize edemiyorsunuzdur. Doğru alana, doğru sektöre, doğru işe odaklanamıyorsunuzdur. Sahip olduğunuz potansiyele kulak verin. Size hangi arenada kendinizi daha iyi göstereceğinize dair ipuçları verecek.

4) Dönüştür!

Basit bir fizik kanunudur: enerji vardan yok olmaz, dönüşür. Kendi potansiyelinizin ötesine geçmek adına dönüşümü gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu adıma geçmeden önce de bu dönüşümü hangi alanda gerçekleştireceğinizi yani enerjiyi nereye kanalize edeceğinizi netleştirmiş olmalısınız.


5) Hareket alanını genişlet!

Dönüşümü başardıktan sonra sahip olduğunuz potansiyeli büyütmeye çalışın. Potansiyelinizi büyütmenin en önemli adımı da hareket alanınızı genişletmektir. Sizi sürekli bir gelişim içinde tutmayan süreçlerden uzaklaşın. Hareket alanınızı daraltan görev tanımlarından, araştırmalardan, işlerden vazgeçin. Dünya genişliyor, güncel kalmak ve potansiyelin ötesine geçmek için oyun alanınızı genişletmeniz gerekiyor.

6) Cesur adımlarla potansiyelini test et!

Potansiyeliniz zamanla artacaktır. Bu artışı fark etmenin yolu da potansiyelinizi test edebileceğimiz yeni deneyimlere yelken açmaktır. Çünkü zorluklarla ve fazla efor gerektiren işlerle karşılaştığımızda neler başarabileceğimize şahit oluruz. Konforlu alanınızda potansiyelinizin ötesine geçmeyi bekleyemezsiniz.

KPMG potansiyelinin ötesine geçmek isteyen genç profesyonellere, eşsiz bir çalışma ortamında unutulmaz deneyimler içeren kariyer fırsatları sunuyor!

KPMG’nin kariyer fırsatları hakkında detaylı bilgiye buradan⇗ ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/