Steve Jobs, Elon Musk Gibi Başarılı Profesyonellerin Gençken Yaptıkları Kısa Süreli İşler

Kaplan International

Kaplan International

Kaplan International, 6 ülkeye yayılmış 37 akredite dil okuluna sahiptir.

Bilirsiniz ki ilkler unutulmaz; ilk aşk, okulun ilk günü, yaptığınız ilk iş, kazandığınız ilk para… Hayat boyu unutulmayan bu tecrübeler bugün olduğunuz kişi hakkında çok şey söyler.
Özellikle ilk iş deneyiminizin size kattıklarının genç yaşta tam olarak farkında olamasanız da ilerleyen yaşlarda kesinlikle faydalarını gözlemleyeceksiniz. Çünkü yaptığınız her işte mutlaka birçok şey öğreniyorsunuz ve en azından ne tür bir kariyere sahip olmak isteyip istemediğinizi daha iyi anlıyorsunuz.

1) Jeff Bezos

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, McDonalds’s’da çalışmaya başladığında 16 yaşındaydı. Mutfakta burgerleri çevirmekle meşgul olan Jeff, bu deneyimine atıfta bulanarak hayatının bu evresinden birçok ders aldığını söyler.

2) James Cameron

İş hayatına kamyon şoförü olarak başlayan James Cameron, aklına bir senaryo geldiğinde kamyonu bir kenara çekip yazardı. Cameron, en sonunda Terminator 2: Judgement Day ve True Lies gibi filmleri çekebilmek için işinden ayrıldı.

3) Michael S. Dell

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birini kuran Michael S. Dell, 12 yaşındayken Çin lokantasında bulaşık yıkıyordu.

4) Steve Jobs

Steve Jobs henüz bir lise öğrencisiyken yaz aylarında HP’de çalışmaya başlamıştı.

5) Michael Bloomberg

New York’un milyarder eski belediye başkanı Michael Bloomberg, Johns Hopkins Üniversitesi’nde lisans yaparken otopark görevlisi olarak çalışıyordu.

6) J.K. Rowling

J.K. Rowling kariyerine Portekiz’de İngilizce öğretmenliği yaparak başlamıştı. Portekiz’deki anılarının Rowling’e Harry Potter için ilham verdiği biliniyor.

7) Oprah Winfrey

Oprah Winfrey, erken yaşlarda babasının Nashville’deki berber dükkanının yanındaki markette işe başlamıştı. 16 yaşına kadar yerel radyo istasyonunun haberlerini okuyarak yayın yapmaya başlayan Oprah, bugün olduğu konuma kadar hızla bir yükseliş gösterdi.

8) Warren Buffett

Warren Buffett 6 yaşındayken kariyerine gazete dağıtıcı olarak başladı. Küçük Buffett kapı kapı dolaşıp dergi ve gazete satardı.

9) Jan Koum

Son derece popüler olan WhatsApp’ın Ukrayna kurucusu Jan Koum, annesiyle birlikte ABD’ye göç ettikten sonra, yerel bir markette çalıştı.

10) Elon Musk

Tesla, PayPal, Space X gibi son derece modern şirketler kuran Elon Musk, girişimcilik hayatına 12 yaşında başladı. Bilgisayarlara yoğun ilgisi olan küçük Elon, bilgisayar programlamayı öğrendi ve ‘Blastar’ adlı basit bir video oyunu için kod sattı.

11) Mark Cuban

Mark Cuban, 12 yaşındayken çöp poşetleri satmaya başladı. Üniversitede ise disko dansı hocalığı yapmıştı.

Uluslararası alanda başarıya giden yolda, o ilk adımı atabilmek çok önemli. Kaplan International ile yurt dışında İngilizce öğrenirken aynı zamanda yarı zamanlı olarak çalışabilir; hem dile ve kültüre maruz kalma seviyenizi en yükseğe çıkarabilir hem de kariyerinizin gelişimi açısından sağlam adımlar atabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: kaplaninternational.com/tr⇗

This post is also available in: English

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/