Zirve Çok Güzel, Gelsene: Yeni Mezunlar ve Mezun Adayları İçin 7 Maddelik Sıra Dışı Başarı Rehberi

“İş hayatı zordur.”
“Uyum sağlaman zor olabilir.”
“Kendini geliştir.”
“Harika bir CV hazırla.”
Mezun oldunuz ya da olacaksınız ve muhtemelen çevrenizden bunlar gibi birçok tavsiye, öneri duyuyorsunuz. Hatta bunların birçoğunu üniversitenin ilk yıllarından bu yana duymaktasınız. Bu öneriler elbette değerlidir fakat herkesin bildiği bu öneriler ile fark yaratmanız çok da kolay olmayacaktır.
Dünya değişiyor. İş hayatı da bu değişimden fazla fazla nasibini almakta. Dolayısıyla daha güncel ve daha farklı tavsiyelere ihtiyacımız var. O halde gelin, zirvede olan yeni nesil liderlerden sıra dışı kariyer tavsiyelerine göz atalım!

1) Work Hard, Play Harder

ABD’nin başarılı ajanslarından The Superfan Company’den Abby Moffitt şöyle diyor:
“Başarılı olmak için çok çalışmalısınız. Ancak ilham almak, sektör dinamiklerini takip etmek, teknoloji trendlerinin nabzını tutmak için gerçekten çok sıkı oynamalısınız. Oraya çıkıp hayatı yaşamalısınız. Oyunu görmelisiniz. Müziği duymalısınız. Yalnızca bir bilgisayar ekranının arkasında yaşanan bir hayat, hayal gücüne çok az şey bırakır.”

2) Başkalarının kariyerinizi yönetmesine izin vermeyin.

Başarılı girişimci ve CEO Gina Gianatasio Michnowicz’in önerisi şu şekilde:
“Asla başkalarının kariyerinizi yönetmesine izin vermeyin, çünkü sonuçlardan memnun kalmayacaksınız. Siz yalnızca hayalinizdeki işi ve hayatı elde etmek için hangi becerilere ve deneyimlere ihtiyacınız olduğuna odaklanın.”

3) Mutluluk için savaş!

Jaymie Scotto & Associates kurucusu Jaymie Scotto Cutaia şöyle bir tavisyede bulunuyor:
“İş hayatında ya da özel hayatta mutluluğun size başka biri tarafından altın tabakta sunulması büyük bir peri masalıdır. Gerçek şu ki; hayatınız, mutluluğunuz ve hatta insanların size nasıl davrandığı tamamen sizin kontrolünüzdedir. Ama asıl önemli olan, her gün bunlar için savaşmak zorunda olmanızdır.”

4) Ejderhayı öldür.

Trekk’te 14 yıldır çalışan ve kariyerini burada inşa eden Sarah Mannone’un tavsiyesi şu şekilde:
“Buradaki ejderhayı günün en zor görevi, yeni bir sorumluluk, yaklaşan bir son tarih ve hatta çatışmayla başa çıkmak gibi pek çok şey olarak düşünebilirsiniz. İşin püf noktası ejderhayı öldürmek ve devam etmektir. Ejderhanın büyüklüğü, karmaşıklığı ya da zorluğu üzerine fazla düşünmeyin. Başarılı olmak için işleri yoluna koyacak ve ilerlemeye devam edecek özgüvene sahip olmalısınız.”

5) Korkunun sizi felç etmesine izin vermeyin.

Markitors kurucusu ve CEO’su Brett Farmiloe mezun adaylarına ve yeni mezunlara şu tavsiyede bulunuyor:
“Üniversiteden mezun olduğumda en iyi kariyer tavsiyeleri hakkında 300’den fazla kişiyle röportaj yaptım. Hiçbiri kötü tavsiyeler değildi fakat en beğendiğim bir keçi hikayesiydi. Yetişkin keçiler korku ile karşılaştıklarında geçici felç geçirirlermiş. Fakat öte yandan, yavru keçiler korku hakkında hiçbir şey bilmedikleri için bu aşamada bir sorun yaşamazlarmış. Bence başarılı kariyerin anahtarı bu! Korkunun sizi felç etmesine izin vermeyin.”

6) Güvenlerini kazanın.

Başarılı iş insanı ve yazar Drew McLellan şöyle diyor:
“En iyi kariyer tavsiyem güvendir. Bir çalışan, bir müşteri, bir iş arkadaşı, bir satışçı ya da bir patron olun, birinin güvenini kazandıktan sonra yeni fırsatlar, yeni deneyimler, yeni bilgiler ve yeni işbirlikleri ile karşılaşırsınız. Otuz yılı aşan iş hayatımda bunu sık sık yaşadım ve doğru olduğuna adım gibi eminim.”

7) Olduğunuz yerden başlayın.

Son öneri eski bir isimden geliyor. “Secret of the Ages” adlı kitabıyla bilinen başarılı yazar Robert Collier şöyle bir tavsiyede bulunuyor:
“Olduğunuz yerden başlayın. Uzak alanlar her zaman daha yeşil görünür ancak fırsat tam da bulunduğunuz yerdedir.”
Belki de şu an o fırsatla karşı karşıyasın!

Türkiye’nin ve Dünya’nın önde gelen şirketleriyle çalışan, büyüme ve gelişme stratejilerini yeni nesil teknolojilerle oluşturulmuş dijital çözümlerle destekleyen Güler Dinamik’in Young Sherpa Program⇗ başvuruları açıldı!

Zirve çok güzel, gelsene…

Detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan⇗ ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/