Kesinlikle Kaçınmanız Gereken 4 Popüler İş ve Staj Arama Metodu

toptalent.co

toptalent.co

En İyi Yeteneklerin Kariyer Platformu

Bugün iş ya da staj aramak, yıllar önce olduğu gibi değil. Bazı şeyler uzun vadede aynı kalacakmış gibi görünse de değişimden kaçamıyoruz. Mesela yakın gelecekte özgeçmişe bile ihtiyaç duyulmayacağını hayal edebiliyor musunuz?
Yeni endüstriler ve rollerle yüz yüze geldiğinizde stratejiniz de değişmelidir. Yanlış metodlarla vakit kaybetmemeniz için modası geçmiş iş ve staj arama stratejilerinden arının. İşte daha az teklifle daha iyi bir işe başlamanıza yardımcı olacak ipuçları:

1) Bağlantı olmadan, bağlantı kurmadan bir ilana başvuru yapmayın

Amacınız, başvurunuzu yapmadan önce birisiyle görüşüp başvurunuzu doğrudan bir kişiye gönderebilmek olmalıdır. Sizi bir kuruluşun web sitesinden isteyen otomatik bir sistem aracılığıyla değil. Başvurduğunuz yerlerde çalışan biriyle iletişim kurmak, firmanın günümüzde yerleşik kişileri ile olan ilişkiyi geliştirmek, fırsat hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Bu, kendinizi daha iyi konumlandırmanıza yardımcı olacaktır; online başvurduğunuzda bunu yapamazsınız ve insan etkileşimi yoktur.

2) Yetenekleriniz kişiliğinizden daha önemli değildir

Birçok iş ya da staj arayan insan, doğru niteliklere ve teknik becerilere sahip olmak konusunda çok dar bakıyor. Doğrudan oraya odaklanıyor ve kendini yetersiz hissediyor. Evet doğru, yaptığınız işte iyi olmanız ve özlük bilgilerinizi işverene sergilemeniz gerekiyor fakat bundan daha fazlasına ihtiyacınız var. Gerçekten ilerlemek istiyorsanız iş tanımında ayrıntılı olanın ötesine geçerek değer katacağınızı bilmelisiniz.

3) Her şirkete aynı özgeçmişi göndermeyin

Pek çok farklı iş için uygun değil misiniz? Muhtemelen öylesiniz ve bu pozisyonların hepsinin görev tanımlarında farklı anahtar kelimeler var. Bu nedenle, özgeçmişini özelleştirmeli veya başvurduğun her işe uyacak yeni bir sürüm oluşturmalısın.

4) Gördüğünüz her şeye başvurmayın

Kalite miktardan daha önemlidir. Kariyer hizmetlerinin tavsiyede bulunması gereken şey, her şeye ve her şeye başvurmanın başarıya ulaşacağını söyleyerek insanlara vakit kaybettirmemektir. Bugün iş arayanlar, belirli markalara veya şirketlere daha stratejik bir şekilde hedef yapmaktan çok daha geniş bir evreni özgeçmişlerle doldurmaya başlamış durumdalar. Uzun vadede kariyerinize doğru şekilde başlamanız, önünüze gelen her fırsata atlamanızdan daha önemli olacaktır.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/