Sundar Pichai’den Hamam Böceği Teorisi

Ecem Bölük

Ecem Bölük

Junior Android & IOS Developer

CEO olmak uzaktan çok hoş durabilir, fakat bir çok sorumluluk, dikkat, planlama ve çok çalışmaya dayanmaktadır. Ayrıca büyük bir şirketin CEO olarak çalışmak istiyorsanız çok iyi gözlem yetisine sahip olmalısınız. 
Bunu nereye bağlacağımı merak ediyorsanız evet şimdi bağlıyorum konuyu.Google’ın şu an ki CEO’su Sundar Pichai, Google’a CEO olduktan sonra herkese ilham olacak bir gözlemini paylaştı. Hamam Böceği Teorisi. 
Hamam Böceği teorisini gittiği bir restoranda yaşadığı olay üzerine keşfeden Pichai konuşmasında olayı şöyle anlatıyor. “Bir gün bir restoranda oturuyordum. Oturduğum sırada bir hamam böceği aniden uçtu ve bir bayanın üzerine kondu. Kadın bunu gördükten sonra çığlık atıp zıplamaya başladı. Paniklemiş yüzü, titreyen sesi ve zıplayan vücudu ile tamamen savunmasız bir şekilde hamam böceğinden kurtulmaya çalışıyordu. Bu süreçte oturduğu arkadaşları da paniklemeye başladı.Hamam böceği sonunda kadının üzerinden düştü, ancak bu sefer de gruptaki başka bir bayanın üzerine geldi. Bu sefer de bu kadın aynı olayları yaşamaya başladı. Bu süreçte yardımcı olmak için hızlıca bir garson geldi. Kadın debelenirken hamam böceği bu sefer garsonun üzerine düştü. Garson bunu görünce hiçbir şey yapmadı, sakince durdu ve gömleğinde duran hamam böceğinin davranışını gözlemledi. Hamam böceğini parmaklarıyla tuttu ve restoranın dışına attı. Bu sırada ben de kahvemi yudumluyordum ve bu eğlenceyi izliyordum. Bu sahneleri gördükten sonra aklıma birkaç düşünce ve merak konusu geldi. Bu davranışlardan hamam böceği mi sorumluydu? Eğer öyleyse neden garson rahatsız olmadı? Asıl sıkıntı hamam
böceğinde değil, garsonun yaptığını yapamayan bayanlardaydı. O an fark ettim ki beni rahatsız eden babam, patronum veya karımın bağırması değil, beni rahatsız eden bağırışlardan gelen rahatsızlığı kontrol edemememdi. Beni rahatsız eden trafiğin sıkışık olması değil, trafik sıkışıklığının verdiği rahatsızlığa karşı koyamamamdı. Sorundan çok kendim kaos yaratıyordum. Garson cevap verirken kadınlar tepki göstermişti. Tepkiler içgüdüsel olarak gösterilirken, cevaplar düşünüldükten sonra oluşmuş şeylerdir. Stres ve acele kararlar almamak için düşünülür. Hayatı anlamanın en güzel yolu.”

Google’ın başına ilk geçtiğinde çok eleştirilmesine rağmen Google’ın neden Sundar Pichai’yi CEO olarak görevlendirdiğini bu konuşma, bizlere fazlasıyla açıklıyor. Pichai gibi olaylara tepki göstermek yerine cevap vermek, çözüm üretmek hayata bakış açımızı değiştirir. Çözüm odaklı yaşamıza olanak sağlar. Aslında iyi bir CEO olmanın küçük sırrını da Pichai bize burada fısıldamış sanki, ne dersiniz?
Kategoriler: Kariyer, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/